Reklama

Niedziela Sandomierska

Wyjątkowa nagroda

Tegoroczną nagrodę im. dr. Michała Marczaka otrzymał Bogusław Szwedo, prezes Radia Leliwa, regionalista, autor kilkunastu publikacji historycznych.

Niedziela sandomierska 52/2021, str. VI

[ TEMATY ]

nagroda

laureat

Ks. Wojciech Kania

Tegoroczny laureat

Tegoroczny laureat

Prezes Bogusław Szwedo jest autorem bardzo licznych publikacji oraz około tysiąca biogramów. Jak sam przyznaje, od kilku lat pracuje nad kolejnymi tomami „Tarnobrzeskiego Słownika Biograficznego”. Jednak najbardziej dumny jest z publikacji „Kapelani wojskowi na drogach ku niepodległości. Sto biogramów na stulecie Biskupstwa Polowego w Polsce”, która powstała na prośbę ówczesnego bp. polowego Józefa Guzdka. Jak powiedział Jerzy Sudoł, starosta tarnobrzeski, propozycja od biskupa polowego, była docenieniem dotychczasowej pracy laureata. – Pan Bogusław w pełni zasłużył na nagrodę swoją działalnością, rzetelnymi wydawnictwami. Jego książki same się bronią, wszystkie są znakomicie przygotowane. Zaczynał od „Kawalerów Virtuti Militari ziemi niżańskiej”, później kolejnych regionów, kawalerów różnych profesji, byli bowiem kapłani, sportowcy, a obecnie pracuje nad bardzo ważnym dla Tarnobrzega i powiatu wielotomowym opracowaniem biografii ludzi zasłużonych dla naszego najbliższego regionu – zauważył Jerzy Sudoł. – Nie będę ukrywał, że czuję się zaszczycony, jest to bowiem nagroda renomowana, która stanowi swego rodzaju zwieńczenie 40 lat mojej działalności w dziedzinie historii lokalnej, jak również szerszej. Jestem wdzięczny kapitule, że dostrzegła moją pracę, nagradzając ją – powiedział Bogusław Szwedo.

Reklama

Wspominając swoje zainteresowania biografistyką powiedział, że stało się to za przyczyną nieżyjącego tarnobrzeskiego lekarza Zbigniewa Milarskiego, który niejako pchnął go na jej tory. Kiedy na początku lat 90. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej postanowił ufundować tablicę upamiętniającą kpt. Gracjana Fróga, Z. Milarski zwrócił się do Bogusława Szwedy z prośbą o opracowanie biografii bohatera zamordowanego przez komunistyczne władze w 1951 r. – I tak od biogramu mało komu znanego w Tarnobrzegu Gracjana Fróga rozpoczęła się moja pasja, bo skoro powstał jeden życiorys, to dlaczego nie miałaby i drugi, i trzeci – mówił laureat.

Laudację na cześć nagrodzonego wygłosił Tadeusz Zych, dyrektor muzeum, który zaznaczył, iż kapituła doceniła trzy obszary jego działalności. – Zaraz po przemianach, jakie zaszły na początku lat 90. włączył się w tworzenie struktur regionalistyki, był jednym z założycieli Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego i pierwszym redaktorem naczelnym „Tarnobrzeskich Zeszytów Historycznych”. I jego zasługa w odbudowie regionalistyki jest ogromna. Drugim polem jest działalność naukowa, ukierunkowana głównie na biografistykę, obejmującą zainteresowanie nie tylko postaciami z regionu, ale szerzej z całego kraju. Cały szereg słowników biograficznych zwłaszcza dla badaczy jest rzeczą bezcenną. I wreszcie trzeci obszar – to prężnie działające i rozwijające się Radio Leliwa, którego jest założycielem i prezesem – wyliczył Tadeusz Zych. Tadeusz Zych zaznaczył, iż nagroda powstała z myślą o uhonorowaniu dwóch osób – jej patrona, czyli obok Aleksandra Patkowskiego, jednego z ojców regionalistyki polskiej, zasłużonego bibliotekarza i obrońcy Kolekcji Dzikowskiej, oraz drugiej, czyli osoby parającej się regionalistyką współcześnie. Uroczystość na Zamku Dzikowskim uświetnił koncert Yanistan, czyli duetu – Janusz Kasprowicz i Stanisław Marinczenko, artystów wrocławskich, którzy wykonali utwory Włodzimierza Wysockiego i Jacka Kaczmarskiego.

2021-12-20 20:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagroda dla dziennikarki

Reporterka tarnobrzeskiego Radia Leliwa Ewa Wójcik-Lis nagrodzona statuetką „Idol 2021”.

Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się podczas konferencji pt. Reha for the Blind in Poland 2021 zorganizowanej w Centrum Nauki Kopernik. Wyróżnienia przyznawała Fundacja Szansa dla Niewidomych, która w tym roku świętuje jubileusz 30-lecia działalności. Ewa Wójcik-Lis, dziennikarka Radia Leliwa, odebrała statuetkę i dyplom za zajęcie pierwszego miejsca w ogólnopolskim konkursie Idol 2021 w kategorii Media. W trakcie gali uhonorowano osoby z całej Polski, które aktywnie wspierają środowisko słabowidzących i niewidomych. – Bardzo dziękuję Fundacji Szansa dla Niewidomych za nominację do konkursu oraz wszystkim, którzy oddali na mnie głos. Tę nagrodę odbieram jako dowód sympatii. Powtórzę też to, co powiedziałam w Rzeszowie, podczas rozstrzygnięcia etapu regionalnego konkursu Idol. Nie mam poczucia, że jako dziennikarka jestem wyspecjalizowana w dziedzinie problemów osób niepełnosprawnych, w tym osób z dysfunkcją wzroku. W swojej codziennej pracy reporterka zajmuję się sprawami z różnych dziedzin, z czego jedynie pewien procent dotyka problematyki jaką jest niepełnosprawność. – Ta nominacja i nagroda przypomina mi jednak, że to co robię i uważam za naturalne, dla innych może mieć ogromne znaczenie. To bardzo motywujące, dlatego jeszcze raz dziękuję – powiedziała Ewa Wójcik-Lis odbierając nagrodę. Honorowy patronat nad konferencją objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Kryzys Kościoła?

2022-01-17 09:13

[ TEMATY ]

duchowość

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Kryzys Kościoła. Kryzys wiary. Kryzys wartości. Kryzys ekonomiczny. Kryzys światowy. Kryzys. Kryzys. Tutaj chcę powiedzieć tylko o kryzysie Kościoła.

Samo pojęcie jest niejednoznaczne. Jeśli chodzi o sprawy zdrowotne, to w chorobie kryzys oznacza moment przełomu i jeśli ktoś go przetrzyma, to potem wszystko idzie już ku dobremu. Przeszedł kryzys i minęło zagrożenie. A w takiej sytuacji, jak te wymienione przeze mnie, to kryzys ma znaczenie pejoratywne. To jest coś złego, jakiś dramat, jeśli można tak powiedzieć.

CZYTAJ DALEJ

Pospieszalscy kolędowali w Jelczu-Laskowicach

2022-01-21 22:51

Fot. Grzegorz Kryszczuk

W Jelczu-Laskowicach odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu rodziny Pospieszalskich. W ramach ogólnopolskiego tournée artyści wystąpili w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Koncerty kolędowe Pospieszalskich są wyjątkowe, ponieważ zawierają dużo elementów improwizacji. Widoczna jest ona w warstwie muzycznej, ale też przejawia się w spontanicznym podejściu do scenariusza. Dlatego publiczność często angażowała się w śpiew i żyła tym co działo się na scenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję