Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy
Ojciec Jerzy zasługuje na to, by pozostał w pamięci nie tylko jego zakonnych współbraci. Chciejmy pamięć o nim przekazywać następnym pokoleniom, bo jego życie – filigranowego paulina – wskazuje na wielką dobroć Boga i na to, że kto się Jemu odda, tego życie będzie spełnione i radosne do końca – powiedział przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski, gdy otwierał w Sali Rycerskiej wystawę fotograficzną Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy autorstwa Marcina Szpądrowskiego. Uroczystość odbyła się w 103. urodziny tego wielkiego Polaka i kapłana, który zmarł 14 listopada. Ekspozycja pozostanie na Jasnej Górze do 6 grudnia. Marcin Szpądrowski, częstochowski pasjonat fotografii, często towarzyszył śp. o. Jerzemu z aparatem nie tylko w sanktuarium, ale również wtedy, gdy opuszczał on klasztor i pomimo swego sędziwego wieku podejmował różne aktywności poza murami Jasnej Góry. Tak powstały unikatowe fotografie, dokumentujące najnowsze wydarzenia z życia człowieka, w którego oczach odbiła się prawie wiekowa historia Ojczyzny i Kościoła. Wystawa obejmuje czterdzieści tablic z zestawami fotografii z ostatnich 8 lat życia o. Tomzińskiego. Najnowsze pochodzą z uroczystości beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, a więc z 12 września. Spełniło się wówczas marzenie zakonnika – jego duchowy przewodnik, ojciec i przyjaciel dostąpił chwały ołtarzy.
Reklama
O związkach o. Jerzego z Tygodnikiem Katolickim Niedziela – najpierw jako kolportera, potem czytelnika i redaktora – przypomniała Lidia Dudkiewicz, była redaktor naczelna pisma, przyjaciółka mnicha i autorka biogramu do wystawy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– To dla mnie wielkie szczęście, że byłeś – powiedział Marcin Szpądrowski w bardzo osobistej wypowiedzi. Wspominał o. Jerzego jako człowieka bardzo wesołego, młodego duchem, niepodległego i niezależnego, i bardzo pokornego. – Jako przeor Jasnej Góry chciałbym zachęcić do tego, byście oglądając te fotografie o. Jerzego, pamiętali o nim z wdzięcznością wobec Boga, z wdzięcznością wobec tego miejsca, którym jest Jasna Góra – ona ukształtowała życie człowieka, który nigdy nie podkreślał swoich zasług i wielkich wydarzeń, w których dane mu było brać udział, ale zaznaczał wielkość Boga i wielkość Maryi Jasnogórskiej. A sam o sobie mówił, że jest tylko niegodnym sługą. To postawa, której powinniśmy się uczyć – powiedział o. Pacholski. Specjalne miejsce zajmuje na wystawie mała gablota z pamiątkami po śp. o. Jerzym. Są w niej: jego pauliński habit, różaniec, krzyż, Modlitewnik Jasnogórski oraz jego laska – podpierając się nią, wyruszał, niemal do końca swych dni, na modlitwę i spotkania z różnymi ludźmi.
Jasnogórski flesz
• 6-7 grudnia: pielgrzymka pszczelarzy;
• 8 grudnia: uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Nieszpory o godz. 16.15, po nich – „hołd z kwiatów” składany Niepokalanej na wzór rzymski. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura na placu przed Szczytem.
Reklama
Zakończenie Roku św. Józefa; pielgrzymka Braci Albertynów; koncert „Domine Jesu”;
• 10-12 grudnia: rekolekcje Ruchu Czystych Serc;
• 11 grudnia: koncert w ramach Jasnogórskich Wieczorów Organowych (godz. 17);
• 12 grudnia: przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju.