Reklama

Edytorial

Edytorial

Wokół mediów

O co chodzi Ojcu Dyrektorowi? „Aby wszyscy uwierzyli w Pana Boga i lepiej poukładali swoją hierarchię wartości”.

Niedziela Ogólnopolska 49/2021, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeśli chcesz rozkazywać, musisz służyć – to oczywiście optyka chrześcijańska, nie dla wszystkich zrozumiała, a dla wielu nie do przyjęcia. Ma ona swoje źródło m.in. w słowach Jezusa: „Kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą” (Mt 20, 26). W dzisiejszych czasach człowiek, którego inni uważają za mentora, który często mówi w ich imieniu, nie jest rzadkością. Wystarczy zobaczyć, co się dzieje w internecie, w mediach społecznościowych: co post – to prorok... Kłopot polega na tym, jak odróżnić tego, którym kierują wyższe racje, od kolorowych ptaków skupiających na sobie zainteresowanie otoczenia przez jeden, góra dwa sezony. Sprawdzoną metodą jest spojrzenie na wybrańca w świetle cytowanych wcześniej słów Jezusa. Co ważne – ten, kogo słuchają, kto cieszy się społecznym uznaniem, musi pamiętać, że tego daru nie wolno mu marnować na zaspokajanie czyichś ambicji, zabieganie o wpływy, koneksje. Dar ten jest wyłącznie po to, by człowiek nim wyróżniony troszczył się o dobro innych ludzi – bo autorytet nie siedzi w wygodnym fotelu, ale trzyma ster. Autorytet bowiem to nie fucha, ale odpowiedzialność; nie przywilej do rozkazywania, ale służba...

Reklama

Piszę te słowa, mając na myśli człowieka, który od kilku dekad bez wątpienia jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ludzi Kościoła – o. Tadeusza Rydzyka, charyzmatycznego redemptorystę, który 30 lat temu założył Radio Maryja. Z okazji jubileuszu poprosiłem go o rozmowę na temat jego radia... Już widzę, jak o. Tadeusz zdecydowanie protestuje:To jest Radio Maryja, a nie radio Tadeusz! (s. 10-13). Pełna zgoda. Nie wolno jednak odmawiać zakonnikowi wiodącej roli w fenomenie, który sprawił, że „Katolicki głos w Twoim domu” jest jedną z najbardziej opiniotwórczych rozgłośni w Polsce. Ten niewątpliwy sukces nie zdarzyłby się bez determinacji i ogromnej pasji Ojca Dyrektora. Nie zaprzeczają temu nawet najbardziej zagorzali wrogowie. Tego, że wielu Polaków słucha Radia Maryja, modli się z Radiem Maryja, utożsamia się z Radiem Maryja, „winny” jest zakonnik z Torunia, choć on sam gorąco temu zaprzecza. W wywiadzie dla Niedzieli mówi, że jest tylko narzędziem w rękach Boga. Opowiada, jak był prowadzony „z góry”, jakie kłody rzucano mu pod nogi, skąd przychodziło wsparcie. Reszta dzieje się sama. Ta „reszta” to heroiczna praca, która nie polega na zarządzaniu radiem z fotela ani nawet na sterowaniu tym potężnym okrętem, ale opiera się na wewnętrznym przekonaniu, że jest się wykonawcą Bożej woli. O co więc chodzi Ojcu Dyrektorowi? „Aby wszyscy uwierzyli w Pana Boga (...) lepiej poukładali swoją hierarchię wartości”. A można to osiągnąć – jak przekonuje mój rozmówca – jeśli w radiu dopuści się do głosu wszystkich, bo „mikrofon Radia Maryja jest dla wszystkich...”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

***

Drodzy Czytelnicy, od tego numeru Niedziela będzie kosztować 8 zł. Chciałbym teraz nieco szerzej wyjaśnić powody tej decyzji. Kryzys gospodarczy spowodował znaczące podwyżki cen papieru oraz zwiększenie kosztów druku – to dwa podstawowe filary, które wpływają na cenę pisma. Do tego dochodzą jeszcze inne podwyżki, o których wiedzą Państwo doskonale, a Niedziela – wydawana w wersji ogólnopolskiej i 19 edycjach lokalnych – zatrudnia ponad 100 osób. Trudnym czasem jest utrzymująca się wciąż pandemia. Przetrwaliśmy głównie dzięki czytelnikom i kapłanom. Dziękuję Wam za wierność, którą okazujecie Niedzieli. Mimo naszych starań i ciężkiej pracy o to, by utrzymać dotychczasową cenę, nie możemy jednak dalej zwlekać z jej podwyżką. Jednocześnie zapewniamy, że zrobimy wszystko, aby nasz tygodnik stał się jeszcze bardziej interesujący, inspirujący. Dołączony do tego wydania dodatek Aktywni 60+ jest pierwszym z grudniowych prezentów. W następnym numerze Niedzieli otrzymają Państwo kalendarz ścienny na 2022 z pięknymi fotografiami miejsc sakralnych. Na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia przygotowaliśmy śpiewnik z kolędami oraz z obrzędem wieczerzy wigilijnej. Wreszcie na Boże Narodzenie proponujemy wyjątkowy numer o znacznie zwiększonej objętości wraz z dodatkiem, jakiego jeszcze nie było: Modlitewnikiem z kalendarzem katolika na 2022 r. w poręcznym formacie. Na 2022 r. przygotowaliśmy projekty pięciu nowych dodatków tematycznych, które będą cyklicznie wzbogacać każdy numer. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszej pracy i pomysłowości zdołamy się Państwu odwdzięczyć za wieloletnią wierność i przyjaźń okazywaną Niedzieli. Ufam, że zrozumieją Państwo naszą sytuację, a proponowane zmiany staną się zachętą do pozostania z nami.

2021-11-30 08:34

Ocena: +7 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podcinanie korzeni

Niedziela Ogólnopolska 35/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Kogo chce wyedukować współczesna polska szkoła? Patriotów czy kosmopolitów? Ludzi Dekalogu czy obojętnych konsumentów?

Komu przeszkadzają lekcje religii w szkole? W moim przekonaniu tym, którzy nas, chrześcijan, nie tylko nie rozumieją, ale nawet nienawidzą. Robią więc wszystko – a mają teraz ku temu polityczne narzędzia – aby podcinać, naruszać korzenie naszego narodowego dziedzictwa. Gdyby pani minister Nowacka była jedynie zdeklarowaną ateistką, która nie wierzy w Boga ani w wewnętrzną i życiową więź z Nim, bo wyznaje laicyzm, aksjologiczny nihilizm lub praktyczny materializm, myślę, że mimo to byłaby jeszcze przestrzeń na podjęcie dialogu. Kościół katolicki nie demonizuje ateistów. Oczywiście, odrzuca ateizm, ale zachęca do szczerego i roztropnego dialogu z ateistami, bo dialog jest przejawem szacunku wynikającego z wiary. Co więcej, w Kościele przyjęte jest, że taki dialog jest ważnym elementem nowej ewangelizacji. Przekonałem się o tym niejeden raz, gdy spotykałem zadeklarowanych agnostyków. Dialog z nimi, dyskusja zawsze były dla mnie ciekawe, bo często trafnie wyrażają oni to, o czym wierzący obawiają się jasno mówić, i tym samym prowokują nas do krytycznej refleksji nad jakością naszej wiary. W przypadku min. Nowackiej jednak takiej gotowości do dialogu próżno szukać – ona raczej nie ma zamiaru rozmawiać z „panami biskupami”, jak prowokacyjnie nazywa hierarchów. Arogancja i brak chęci jakiegokolwiek porozumienia oznaczają brak dobrej woli i mogą świadczyć tylko o jednym: o znacznie szerszym planie działania – starannie zaplanowanej strategii podcinania korzeni narodu.
CZYTAJ DALEJ

Święto Ofiarowania Pańskiego

Niedziela podlaska 5/2003

2 lutego obchodzone jest w Kościele święto Ofiarowania Pańskiego, potocznie zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Bardzo pięknie o tym święcie pisze Anselm Grün - mnich benedyktyński: "Święto Ofiarowania Pańskiego zaprasza nas, by przyjąć Chrystusa do wewnętrznej świątyni naszego serca. Wesele między Bogiem i człowiekiem odbywa się wtedy, gdy pozwalamy wejść Chrystusowi do wewnętrznej świątyni zamku naszej duszy. Znajduje to swój wyraz podczas święta w procesji ze świecami. Na rozpoczęcie Eucharystii wspólnota zbiera się w ciemnym przedsionku kościoła. Kapłan święci świece i zapala je. Następnie wszyscy wchodzą z płonącymi świecami do kościoła. Jest to obraz tego, że do świątyni naszej duszy wchodzi światło Jezusa Chrystusa i rozświetla wszystko, co jest tam jeszcze ciemne i jeszcze nie wyzwolone".

Nazwy tego święta są dość zróżnicowane. Lekcjonarz armeński podaje, że obchodzono je w "czterdziestym dniu od narodzenia naszego Pana Jezusa Chrystusa". W V w. pojawiły się w brzmieniu greckim określenia hypapante, tzn. święto spotkania i heorte ton kataroion - święto oczyszczenia. Te dwa określenia rozpowszechniły się w Kościele zarówno na Wschodzie jak i na Zachodzie. W liturgii bizantyjskiej do dziś nosi ono nazwę hypapante. Nazwę tę spotykamy także w Sakramentarzu gregoriańskim w tradycji rzymskiej. Określeniem "oczyszczenia" posłużył się Mszał z 1570 r. Mszał Pawła VI opowiedział się za In presentatione Domini - Ofiarowanie Pańskie. Różna była data obchodzenia tego święta. Wschód liczył 40 dni od Objawienia Pańskiego, natomiast Zachód od 25 grudnia, które było i jest świętem Narodzenia Pańskiego. Stąd Kościoły wschodnie świętowały Ofiarowanie Pańskie 14 lutego, zaś liturgia rzymska - 2 lutego. Mszał papieża Pawła VI przewiduje na ten dzień oddzielną prefację, która sławi Boga za to, że Maryja przyniosła do świątyni Jezusa, przedwiecznego Syna Bożego, że Duch Święty ogłosił Go chwałą ludu Bożego i światłem dla narodów. Motyw ten leży u podstaw tego święta, pojawia się w modlitwach i w Ewangelii: "Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, Maryja i Józef przynieśli Dzieciątko do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu: «Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu». Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego" (Łk 2, 22-23). Motyw światła jest charakterystyczny do tego stopnia, że w niektórych krajach Msza św. 2 lutego nosi nazwę Mszy światła. W tym dniu w jakiejś mierze dominuje procesja ze świecami podczas śpiewania antyfony: "Światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego Izraela".
CZYTAJ DALEJ

Podążając za Doktorem Anielskim

2025-02-02 10:39

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyły się uroczystości ku czci św. Tomasza z Akwinu, teologa i filozofa.

Pielęgnowana od lat w sandomierskiej uczelni tradycja spotkania naukowego z okazji wspomnienia św. Tomasza z Akwinu rozpoczęła się od Mszy św. w kościele seminaryjnym, której przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali: biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, kapłani pracujący w seminarium i kurii oraz księża dziekani. Obecna była Matka Generalna Córek św. Franciszka Serafickiego Victoria Kwiatkowska ze współsiostrami, Siostry Dominikanki i świeccy przyjaciele Seminarium.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję