Reklama

Niedziela Podlaska

W warsztacie św. Józefa

Biorąc pod uwagę potrzebę czasów, a także sugestie o konieczności wprowadzenia do Kościoła szeroko pojętej katechezy dorosłych, Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus z Siemiatycz zapraszają do domu rekolekcyjnego na cykl katechez.

Niedziela podlaska 48/2021, str. IV

[ TEMATY ]

rekolekcje

katechezy

Archiwum autora

Cykl katechez odbędzie się w domu rekolekcyjnym w Siemiatyczach

Cykl katechez odbędzie się w domu rekolekcyjnym w Siemiatyczach

Nowa inicjatywa ma swój początek również w wielkim pragnieniu sióstr, by dzielić się swoją wiarą, którą każda darmo otrzymała, a także swoją duchowością, która jest duchowością karmelitańską, na drodze dziecięctwa duchowego.

Bogactwo duchowe

Siostry należą do zgromadzenia agregowanego (włączonego) do Zakonu Braci Bosych Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (Karmelici Bosi) i wielkiej rodziny Karmelu. W tym roku zgromadzenie cieszy się jubileuszem 100-lecia swojego istnienia. Patronką zgromadzenia jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza i to od niej siostry uczą się, jak iść małą drogą, w całkowitym zawierzeniu Bogu Ojcu. Założyciele zgromadzenia, słudzy Boży o. Anzelm Gądek, karmelita i m. Teresa Kierocińska, jako pierwsi wskazali siostrom drogę, jak słowem i czynem nieść światu bogactwo duchowości św. Teresy. Dziś siostry karmelitanki w różnych częściach Polski i świata wychodzą do powierzonych sobie dusz, niosąc w konkrecie swoich posług i zadań, również owoce swoich modlitw.

Dobrze znamy posługę katechetyczną sióstr karmelitanek w naszej diecezji, ich pracę w kościele czy siemiatyckie dzieło Warsztatów Terapii Zajęciowej. Teraz siostry wychodzą do nas z czymś zupełnie nowym, a zarazem bardzo mocno wpisanym od początku w ich charyzmat – formacja oraz rekolekcje dla osób świeckich i duchownych, z naciskiem na bogactwo, jakie niesie ze sobą duchowość karmelitańska.

Środy w Karmelu ze św. Józefem

Taką nazwę posiadać będą cykliczne, cotygodniowe spotkania w kaplicy i domu sióstr. Pierwsze już 1 grudnia o godz. 19 przy ul. B. Głowackiego 2 w Siemiatyczach. Będzie im patronował św. Józef, bo to jego wizerunek widnieje od lat w rekolekcyjnej kaplicy. Jest opiekunem tego miejsca, szczególnym świętym czczonym w Karmelu, a także przyjacielem podlaskiej ziemi, przez tak wielu ukochanym orędownikiem u Pana. Zaledwie kilka dni temu zakończyliśmy w Kościele Powszechnym rok poświęcony jego osobie, by w ten nowy ruszyć wraz z nim, trzymając go niejako za rękę. Święty Józef często kojarzy nam się z solidną, ciężką pracą w warsztacie stolarskim, ale nie wolno nam zapominać, że tak jak z poświęceniem pracował trzymając w ręce deskę, topór czy dłuto, tak równie solidnie pracował nad sobą. Czytając słowo Boże możemy odnaleźć piękne i bogate duchowo fragmenty, które na tę wewnętrzną orkę Józefa wskazują. Dlatego warsztat św. Józefa jest wyjątkowo korzystnym miejscem, by pod okiem takiego mistrza zacząć coś zmieniać w sobie. A dlaczego środa? Ponieważ w tym właśnie dniu w Kościele wspominamy szczególnie jego osobę. Kiedy rozpoczęto intensywne i daleko już posunięte rozmowy nad tym projektem, okazało się, że jest to dzień, który najbardziej odpowiadał wszystkim koreferentom. Dopiero po czasie zorientowano się, jak celny i opatrznościowy był to wybór.

Reklama

Katechezy dla dorosłych

Widzimy jakie pytania nurtują dziś matki i ojców, babcie i dziadków, a także studentów czy ludzi samotnych. Często zabiegani, dalecy od szkolnej katechezy, zakrzyczani wieloma, często sprzecznymi informacjami, coraz trudniej jest im chronić wybudowane dawno temu fundamenty wiary i w pojedynkę stawać w ich obronie. Środowe spotkania w Karmelu mają na celu wyjść naprzeciw tym potrzebom. Chcemy nie tylko przemawiać z ambony, głosić naukę, ale także stworzyć miejsce i wspólnotę bezpiecznego poruszania się po sprawach wiary, by na nowo doświadczyć, że „nasza Ojczyzna jest w niebie” (Flp 3, 20).

Zawsze o godz. 19

Chcemy, by uczestnicy mieli możliwość wcześniej pójść do swojego parafialnego lub pobliskiego kościoła, aby wyciszyć serce, skorzystać, jeśli jest taka potrzeba, z sakramentu pokuty, nakarmić się Ciałem Jezusa i porozmawiać z Bogiem o swoich sprawach. Zupełnie inaczej będzie wyglądał wówczas czas formacji i pracy nad sobą w „warsztacie św. Józefa”. Jest to też dobra pora dla tych wszystkich, którzy kończą swoje codzienne obowiązki i chcą zainwestować w siebie, „karmiąc” nie tylko swoje ciało, ale inwestując w swojego ducha.

Reklama

Duchowość karmelitańska

Cykl wykładów będzie poświęcony historii tego zakonu i duchowości. Zastanowimy się czym różni się ona od innych duchowości, poznamy charakterystyczne jej rysy, metodę modlitwy karmelitańskiej, a także przybliżymy sylwetki i ducha świętych oraz błogosławionych Karmelu, bardzo licznego grona przyjaciół Chrystusa w ich różnorodności i pięknie. Konferencje z tego cyklu prowadzić będzie ks. dr Jarosław Błażejak wraz z siostrami i ojcami karmelitami.

Konferencje liturgiczne

Nawiązują one przede wszystkim do nauki Ojców Kościoła na temat liturgii Mszy św., jej poszczególnych części. Konferencje będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, ukazując i przybliżając odpowiedzi na pytania typu: co się dzieje? o co chodzi? jak przeżywać? po co to wszystko? Ten cykl poprowadzi Patrycja M. Hurlak, aktorka serialowa i filmowa, znana m.in. z takich produkcji telewizyjnych, jak: Klan, M jak miłość, Egzamin z życia, Blondynka a także filmów: Czeka na nas świat. Ukończyła Szkołę Aktorów Filmowych na Wyższej Szkole Promocji w Warszawie oraz Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie perkusji. Znana z książki Nawrócona wiedźma, która jest autobiograficzną opowieścią o powrocie do wiary w Jezusa. Dziś głosi rekolekcje i uczestniczy w spotkaniach ewangelizacyjnych w całej Polsce, a niedawno wydała książkę pt. Kosmiczna celebracja traktującą m.in. o tematach, które zostaną poruszone na środowych katechezach w Karmelu.

Konferencje biblijne

Jak sama nazwa wskazuje w czasie tej katechezy dotkniemy w sposób szczególny tematu słowa Bożego. Dotkniemy w przenośni i w realu, a to dlatego, że każde spotkanie zostanie połączone z praktycznym wejściem w realne spotkanie ze Słowem. Dlatego dobrze będzie, jeśli podczas tych spotkań będziemy mieli przy sobie swoje własne Pismo Święte. Będzie to też okazja, żeby Pismo Święte, tylko do osobistego użytku, wcześniej nabyć i dzięki wysłuchanym katechezom rozpocząć poważną przygodę ze Słowem. Konferencje będą z pewnością bardzo cenne, ponieważ wygłosi je dla nas znawca tematu – ks. dr Dariusz Kucharek, biblista.

Reklama

Konferencje inicjacyjne

Miałam kiedyś takie zdarzenie w pociągu: obok mnie usiadł pan i widząc, że jestem siostrą zakonną, rozpoczął ze mną rozmowę. Powiedział jedno bardzo mocne zdanie i czekał na moją reakcję. To zdanie brzmiało: „Ja nie wierzę”. Ponieważ usłyszałam tylko bardzo krótki komunikat, postanowiłam lekko dopytać: „ale w co Pan nie wierzy?”. Odpowiedź pełna zaskoczenia i refleksji brzmiała: ,,Nie wiem”. Potem powiedziałam mu, w co ja wierzę. Okazało się, że wierzymy w to samo. Myślę, że wiele osób już nie pamięta tej pierwszej katechezy, a nawet więcej, dla niektórych dopiero przyszedł odpowiedni czas na katechezę, albo przynajmniej dosadną powtórkę. Pomoże nam w tym ks. lic. Wojciech Ryczkowski wraz kapłanami naszej diecezji, którzy będą chcieli dołączyć i podzielić się swoim doświadczeniem wiary.

Chcemy, by jak największe grono osób skorzystało z tych katechez, bo dla was je przygotowujemy. Po więcej szczegółów i informacji zapraszamy na fanpage: karmelrekolsiem oraz pod nr tel. 796 480 054, gdzie odpowiemy na wszystkie pytania.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: bezdomni pojadą na rekolekcje z papieżem Franciszkiem

[ TEMATY ]

rekolekcje

Franciszek

Paweł Wysoki

Grupa 35 bezdomnych, podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie, weźmie udział w Europejskich Rekolekcjach Radości i Miłosierdzia, które w dniach 11-13 listopada w Rzymie poprowadzi papież Franciszek.

„W Dziele Pomocy św. Ojca Pio od dawna marzyliśmy, by zabrać osoby bezdomne do Rzymu. Jednak zawsze coś stawało na przeszkodzie, to logistyka, to brak noclegów. A tym razem wygląda na to, że się uda! – mówią organizatorzy. – Śmiejemy się, że zaprosił nas tam sam papież Franciszek, a komu jak komu, ale Ojcu Świętemu się nie odmawia” – dodają.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczniczka prawdziwej emancypacji

Doświadczyła wielorakich cierpień wynikających z niewolnictwa, a jednak stała się świadkiem prawdziwej miłości i wolności.

Bakhita, urodzona w Sudanie, w wieku ok. 7 lat została porwana i stała się niewolnicą. Wielokrotnie była sprzedawana kolejnym właścicielom. Ostatecznie jako niewolnica znalazła się na służbie u matki i żony pewnego generała, gdzie każdego dnia była chłostana aż do krwi. Pozostały jej po tym 144 blizny. Odzyskała wolność dopiero wtedy, gdy znalazła się w rękach Callista Legnaniego, włoskiego konsula. Wraz z nim udała się do Włoch, by zajmować się jego rodziną. To właśnie tam, w Wenecji, zrodziło się jej powołanie do życia zakonnego. Benedykt XVI napisał o tym wydarzeniu w swojej encyklice Spe salvi: „Znając tak okrutnych «panów», których do tej pory była własnością, tu Bakhita poznała «Pana» całkowicie innego, żyjącego Boga, Boga Jezusa Chrystusa – w dialekcie weneckim, którego się nauczyła, nazywała Go «Paron» (Pan). Do tej pory znała tylko panów, którzy ją poniżali i maltretowali albo – w najlepszym przypadku – uważali ją za użyteczną niewolnicę. Teraz natomiast usłyszała o istnieniu «Parona», który jest ponad wszystkimi panami, jest Panem panów, oraz że ten Pan jest dobry, jest uosobieniem dobroci” (n. 3).

CZYTAJ DALEJ

Sto pięćdziesiąt porcji!

2023-02-08 15:29

Małgorzata Pabis

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

    Po raz piąty Kościół Rektoralny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w ramach akcji „Zupa od św. Siostry Faustyny” zakupił i dostarczył do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio sto pięćdziesiąt porcji zupy.

    Posiłki zostały dostarczone w środę, 8 lutego. - Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak. Mamy nadzieję, że smakował on wszystkim, którzy od rana czekali w kolejce, by otrzymać coś ciepłego do zjedzenia, bo zima w Krakowie nie odpuszcza – mówi Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i dodaje, że już za kilka dni, jeśli fundusze na to pozwolą, do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, zostaną dostarczone pączki w Tłusty Czwartek. - Wierzymy, że nasi darczyńcy nie zawiodą i uda nam się zrealizować i to zamierzenie – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję