Reklama

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

CZERWONY TYDZIEŃ
Prześladowania chrześcijan

Podczas Czerwonego Tygodnia w wielu krajach kościoły, pomniki i budynki publiczne oświetlane są na czerwono (co symbolizuje krew męczenników), aby przypomnieć o braku wolności religijnej i jej skutkach w wielu regionach świata. Głównym celem tegorocznej kampanii jest zwrócenie uwagi na przemoc, której doznają kobiety należące do mniejszości religijnych. – Chrześcijanie są prześladowani jak nigdy w historii – powiedział John Pontifex z brytyjskiego oddziału papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Stowarzyszenie zaprezentowało raport „Usłyszcie jej krzyk. Porwania, przymusowe nawrócenia i przemoc seksualna wobec chrześcijańskich kobiet i dziewcząt”. Wynika z niego, że ponad 416 mln chrześcijan na całym świecie cierpi różne formy dyskryminacji oraz prześladowań za wiarę w Chrystusa. Kobiety cierpią z powodu porwań, przymusowych małżeństw i konwersji oraz przemocy seksualnej m.in. w: Mozambiku, Nigerii, Egipcie, Syrii, Pakistanie, Indiach, Iraku i Iranie. – Chrześcijanie cierpią w stopniu, którego po prostu nie można tolerować. Według ostatniego raportu amerykańskiego centrum badawczego Pew Research Center – już w 153 krajach. Obecnie największe problemy stwarzają dżihadyści w Afryce oraz autorytarne rządy wspierające religijny nacjonalizm, który naraża mniejszości na coraz większe ryzyko – zaznaczył John Pontifex.
j.k.

BROŃ JĄDROWA
Nawróćcie się

Reklama

Wołanie na puszczy czy może jednak kropla drąży skałę? – Całkowita eliminacja broni jądrowej to zarówno wyzwanie, jak i imperatyw moralny oraz humanitarny – powiedział kard. Pietro Parolin (na zdjęciu), watykański sekretarz stanu, do uczestników kongresu pokojowego w Asyżu, zorganizowanego przez Komitet na rzecz Cywilizacji Miłości. Jego tematem jest nowa forma nawrócenia, które ma dotyczyć rozbrojenia nuklearnego. – Bezpieczeństwo – stwierdził kard. Parolin – nie może się opierać na groźbie wzajemnego zniszczenia, musi być oparte na sprawiedliwości, integralnym rozwoju ludzkim, poszanowaniu praw człowieka, trosce o stworzenie, na promowaniu placówek oświatowych i zdrowotnych, dialogu i solidarności. A zatem na wspólnym dobru, o które zabiega się ze szczerą wolą i które realizuje się z determinacją.
w.d.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ŁAMIĄ WOLNOŚĆ
Rosja na czarnej liście

Sekretarz stanu USA Antony Blinken (na zdjęciu) ogłosił w środę nową listę krajów, które systematycznie łamią wolności religijne. Znalazły się na niej: Birma, Chiny, Erytrea, Iran, Korea Północna, Rosja, Arabia Saudyjska, Tadżykistan i Turkmenistan. Z listy usunięto Nigerię, a dodano Rosję. USA wielokrotnie krytykowały Moskwę za prześladowania świadków Jehowy. Grupa została zdelegalizowana w 2017 r. jako ekstremistyczna, a kilka tygodni temu sąd skazał czworo jej członków za ekstremizm na wyroki od 3,5 do 8 lat więzienia. – W zbyt wielu miejscach na świecie nadal widzimy państwa prześladujące, aresztujące, grożące, więżące i zabijające osoby tylko dlatego, że starają się żyć zgodnie ze swoimi przekonaniami – stwierdził Blinken w oświadczeniu.
w.d.

WENEZUELA
Nowa diecezja

Reklama

Watykan utworzył diecezję w największej dzielnicy nędzy stolicy Wenezueli – Caracas. Jednocześnie mianował pierwszego biskupa nowej jednostki kościelnej, którym został 56-letni Juan Carlos Bravo Salazar, dotychczasowy biskup diecezji Acarigua-Araure. Założone w 1621 r. miasto Petare wchodzi w skład aglomeracji Caracas. Ze względu na znaczny wzrost liczby ludności jest tam jedna z największych w Ameryce Łacińskiej dzielnic nędzy. Na obszarze nowej diecezji mieszka ok. 760 tys. osób, istnieją 23 parafie, w których pracuje 57 księży, w tym 12 diecezjalnych i 45 zakonnych oraz 129 zakonnic, a do kapłaństwa przygotowuje się 5 kleryków.
j.k.

PAPIEŻ DO POLAKÓW
Św. Józef uczy

– Prośmy o wstawiennictwo św. Józefa, aby Kościół odzyskał zdolność rozeznawania i oceny tego, co istotne – powiedział papież Franciszek podczas audiencji ogólnej 17 listopada, na rozpoczęcie cyklu katechez poświęconych opiekunowi Świętej Rodziny. – Święty Józef, opiekun Kościoła, to człowiek głębokiej wiary, odważny i pokorny – podkreślił papież, zwracając się do Polaków, i dodał: – W tym czasie globalnego kryzysu w świecie i zagubienia wartości prośmy go w modlitwie, aby nauczył nas dostrzegać to, co świat usuwa na margines i odrzuca. Niech wyprasza nam wrażliwość na potrzeby innych. Z serca wam błogosławię.
j.k.

SĄDOWNICTWO
Reforma

Resort sprawiedliwości przedstawił szczegóły projektów ustaw składających się na reformę sądów powszechnych. Planowane jest spłaszczenie struktury sądownictwa powszechnego. Obecnie działa 318 sądów rejonowych, 46 sądów okręgowych i 11 sądów apelacyjnych. Żaden nie zostanie zlikwidowany, powstanie natomiast 79 okręgów sądowych z sądami oraz 20 sądów regionalnych.

– Dziś sędziowie mają różny status: są sędziowie sądów rejonowych, okręgowych, apelacyjnych, co tworzy grupy interesów – powiedział min. Zbigniew Ziobro. – Chcemy, żeby każdy sędzia był raz powoływany w drodze nominacji prezydenckiej, by nie musiał przechodzić po raz kolejny procesów nominacyjnych – dodał.

Reklama

Według Ziobry, spłaszczenie struktury ma przynieść efekt w postaci uwolnienia stanowisk sędziowskich. Sędziowie zamiast angażować się w prace biurokratyczne zajmą się orzekaniem. Po reformie będzie 1,1 tys. funkcyjnych sędziów, a 2,1 tys. wróci do pełnego orzekania; na czele sądu będą stali tylko prezes i wiceprezesi, ponadto nie będzie w sądach wydziałów, pojawią się natomiast izby. Sędzia musi podejmować te obowiązki, do których został powołany. Nowe rozwiązania mają się łączyć z poprawą statusu finansowego sędziów szeregowych, bo obecnie różnice w zarobkach między sędziami o takim samym stażu sięgają 4 tys. zł. Zarobki sędziów będą ściśle powiązane z ich stażem pracy. Reforma ma przybliżyć sądy do obywateli i przyspieszyć postępowania. W każdej gminie mają powstać punkty sądowe, które będą miejscem profesjonalnej obsługi obywateli.
j.k.

UE
Coraz drożej

Inflacja rośnie w całej Unii Europejskiej, a Polska nie jest już na pierwszym miejscu zestawienia. Tak wynika z danych unijnego urzędu statystycznego. Według Eurostatu, ceny w Polsce były wyższe o 6,4% w porównaniu z sytuacją z ubiegłego roku. Najszybciej w ostatnim roku rosły one na Litwie, gdzie inflacja wyniosła 8,2%, a następnie w Estonii – 6,8% oraz na Węgrzech – 6,6%. Czwarta jest Rumunia z roczną inflacją na poziomie 6,5%, a za nią Polska – 6,4%. Najniższą inflację odnotowano na Malcie, w Portugalii oraz Finlandii i Grecji – odpowiednio 1,4%, 1,8% oraz 2,8%. Średnia w całej Unii to 4,4%. Powodem rosnącej inflacji jest przede wszystkim wzrost cen energii, a następnie usług, nieenergetycznych towarów przemysłowych oraz żywności, alkoholu i tytoniu.
j.k.

KATOWICE
Wierny aż po męczeństwo

Do grona błogosławionych Kościoła w Polsce 20 listopada dołączył ks. Jan Macha – kapłan, który jako 28-latek został zgilotynowany przez Niemców w grudniu 1942 r. za pomaganie potrzebującym. Uroczystość miała miejsce w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla. Mszy św. beatyfikacyjnej, sprawowanej w językach łacińskim i polskim, przewodniczył kard. Marcello Semeraro – prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Odczytał on także list apostolski, w którym Ojciec Święty wpisuje Czcigodnego Sługę Bożego Jana Franciszka Machę w poczet błogosławionych oraz zezwala, by jego wspomnienie obchodzone było corocznie 2 grudnia.

Reklama

W Eucharystii modliło się tysiące wiernych, a przy ołtarzu obok delegata papieskiego stanęli m.in.: abp Wiktor Skworc – metropolita katowicki, kard. Stanisław Dziwisz, abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce. W homilii kard. Semeraro nawiązał do fragmentu Ewangelii według św. Jana o ziarnie pszenicy, które „jeśli wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity”. – On również obumarł jak ziarno pszenicy: przez system nazistowski pełen nienawiści do tych, którzy sieją dobro; został zamordowany, aby pokazać współczesnemu człowiekowi, że ziemskie panowanie przemija, a trwa królestwo Chrystusa, którego najwyższym prawem jest przykazanie miłości – powiedział. Członkowie rodziny ks. Machy wnieśli do prezbiterium relikwie błogosławionego: ostatni list do rodziny napisany tuż przed śmiercią, własnoręcznie wykonany różaniec oraz poplamioną krwią chusteczkę.
k.w.

PANDEMIA
Surowy jak Austriak

Austria jako pierwsza w UE wprowadza obowiązek szczepień przeciw COVID-19. Będzie on egzekwowany od lutego przyszłego roku. Na razie Austria wprowadziła lockdown, który będzie trwał maksymalnie 20 dni. Zdaniem władz kraju, to jednak nie wystarczy, by zakończyć błędne koło rozprzestrzeniania się koronawirusa, stąd decyzja o obowiązku szczepień. – Nie chcemy piątej fali – powiedział kanclerz Alexander Schallenberg, który skrytykował prowadzących kampanie antyszczepionkowe. – W konsekwencji tego przepełnione są oddziały intensywnej terapii i ludzie ogromnie cierpią – podkreślił. W kraju zaszczepionych jest 66% mieszkańców, co jest jednym z najniższych wyników w Europie Zachodniej.
w.d.

PRACA
Pracujemy najdłużej

Polacy to obok Węgrów najbardziej zapracowany naród w całej Unii Europejskiej. W 2020 r. pracowaliśmy średnio 1848 godzin, czyli znacznie dłużej niż w jakimkolwiek kraju „starej” UE. Co piąty z zapytanych Polaków stwierdza, że pracuje nawet 10 godzin dziennie, a dwie trzecie z nas (63%) swoje obowiązki wykonuje w ciągu standardowych 7-8 godzin – wynika z badania UCE Research i Syno Poland. Nieco ponad połowa aktywnych zawodowo Polaków pracuje pięć dni w tygodniu, 6% badanych ma sześciodniowy tydzień pracy, a 4% pracuje siedem dni w tygodniu. 5% deklaruje, że liczba dni nie jest stała i zależy od miesiąca, sytuacji lub grafiku.
w.d.

WYSPY KANARYJSKIE
Nowe miasto

Reklama

Unii Europejskiej przybędzie nowe miasto. Władze Hiszpanii zadecydowały o jego utworzeniu w południowej części wyspy La Palma. Zamieszkają tam ci, którzy stracili swój dobytek w wyniku wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nowe miasto zajmie obszar o powierzchni 400 tys. m2. Zgodnie z projektem stowarzyszenia Platforma na rzecz Poszkodowanych Wybuchem Cumbre Vieja, w mieście powstanie prawie 550 budynków. Zamieszkają w nich głównie osoby z Todoque oraz La Laguna. Poza częścią mieszkalną miasto będzie mieć także infrastrukturę handlowo-gastronomiczną, centrum sportowe, przychodnię lekarską i kościół.
w.d.

KONTROWERSYJNY PROJEKT
Strzał w stopę?

Posłowie PiS ogłosili złożenie projektu ustawy, który pozwoliłby pracodawcy na weryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. – Jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, przedsiębiorca będzie mógł np. przenieść go tam, gdzie nie będzie on miał styczności z klientami – wskazał poseł Czesław Hoc, jeden z inicjatorów projektu. Projekt skrytykowała Anna Maria Siarkowska. – Ten projekt politycznie będzie dużo bardziej szkodliwy niż tzw. piątka dla zwierząt – powiedziała. Nieoficjalnie wiadomo, że niektórzy posłowie wycofują swoje podpisy. Strzału w stopę zatem nie będzie.
w.d.

KRYZYS MIGRACYJNY
Robi się niebezpiecznie

Co prawda migranci z Azji, wspierani przez białoruskie służby, odstąpili od frontalnej próby przebicia się przez polską granicę w okolicach Kuźnicy i opuścili pobliskie obozowiska, ale o pełnym uspokojeniu sytuacji na granicy z Białorusią raczej nie ma mowy. Może to być bowiem wstęp do czegoś dużo groźniejszego.

Reklama

Strażnicy graniczni oraz wspierający ich policjanci i żołnierze codziennie odnotowują kilkaset prób sforsowania granicy. Niedawno pod osłoną nocy grupa 150 agresywnych migrantów usiłowała wtargnąć na polskie terytorium w okolicach Dubicz Cerkiewnych. Na zasieki położono drewnianą kładkę i w ten sposób przybysze zaczęli się przedzierać. Odbywało się to pod nadzorem – i z pomocą – białoruskich służb, które oślepiały polskich funkcjonariuszy latarkami i laserami.
w.d.

PONAD GŁOWAMI
Kto tu rządzi

Względne uspokojenie sytuacji na granicy tłumaczone jest różnie. Z jednej strony – twardą postawą polskich, a także litewskich i łotewskich służb i władz oraz ich zabiegami dyplomatycznymi, a z drugiej – postawą Niemiec.

Kanclerz Angela Merkel bowiem bez konsultacji z Polską i władzami Unii Europejskiej rozmawiała telefonicznie w sprawie kryzysu z Władimirem Putinem i Alaksandrem Łukaszenką, czym ośmieszyła głównie UE. Merkel usłyszała, że Łukaszenka za odstąpienie od ataku migrantów żąda uznania go przez UE za pełnoprawnego prezydenta Białorusi.

Polsce nie zostało nic innego jak odcięcie się od postępowania niemieckiej kanclerz i podkreślenie, że nie uznamy żadnych ustaleń podjętych ponad naszymi głowami. Jesteśmy suwerennym państwem, które ma prawo samo decydować o sobie i będzie to prawo egzekwować. Podkreślili to premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda.
w.d.

NIEBEZPIECZNIE
Ślady na Kreml

Reklama

Zdaniem premiera Morawieckiego, i nie tylko, to, co się dzieje na naszych oczach, może być wstępem do konfliktu zbrojnego. Szef rządu ocenia, że wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej, koncentracja wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą, ich coraz większa obecność na Białorusi, wzdłuż granicy rosyjsko-białoruskiej oraz w obwodzie kaliningradzkim, a także kryzys energetyczny wywołany przez Gazprom – to różne elementy tej samej sytuacji. Na Wschodzie robi się naprawdę niebezpiecznie, a wszystkie nitki prowadzą na Kreml. – Nawet w czasie, kiedy Rosja zajmowała Krym i gdy odrywano od Ukrainy Donieck oraz Ługańsk, nie było aż tylu żołnierzy zgromadzonych w pobliżu ukraińskiej granicy – powiedział Morawiecki w rozmowie z portalem wPolityce.pl . – Jednocześnie widzimy silne ataki propagandowe na świat Zachodu i agresywne ataki hakerskie, w tym na systemy energetyczne, nie tylko w Polsce; premierzy innych krajów potwierdzają ataki także na swoje systemy. To trzeba widzieć w całości: bo jednocześnie narasta propaganda prowojenna kierowana do własnych społeczeństw przez władze Rosji i Białorusi – podkreślił.
w.d.

NOWELIZACJA
Dźgać w niechronione

Wzmocnieniu ochrony pogranicza polsko-białoruskiego ma służyć nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej. Ma ona zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez straż graniczną w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, a także umożliwić – na specjalnych zasadach – pracę dziennikarzy w obszarze przygranicznym.

Nowelizacja, oprotestowana – jak niemal każdy krok związany ze skuteczną ochroną granic – przez opozycję, która zarzuca władzom m.in. próbę przedłużenia stanu wyjątkowego, już została uchwalona przez Sejm, ale skierowano ją do dalszych prac legislacyjnych.

Jak memento brzmi to, co ukazuje filmik opozycyjnego białoruskiego serwisu Nexta – widać na nim, jak białoruscy pogranicznicy uczą migrantów, jak nożem atakować polskich funkcjonariuszy. „Waszym zadaniem będzie dźgać w niechronione miejsca” – mówi na nagraniu osoba w czarnym ubraniu. „W szyję, pachy, nogi, ręce”.
w.d.

2021-11-22 20:57

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

2024-12-19 11:34

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć. Tak samo, jak Jej Syn – Jezus Chrystus – który przyszedł na świat, aby służyć. Nie ociąga się z pomocą, ale czyni ją „z pośpiechem” i zawsze wtedy, kiedy jej potrzebujemy.

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w ziemi Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona głośny okrzyk i powiedziała: «Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto bowiem, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jest, która uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Jej od Pana».
CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski odebrał z rąk harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju

W czwartą niedzielę Adwentu w gnieźnieńskiej katedrze miało miejsce uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. W tym roku towarzyszy mu hasło „Kochaj czynem”, które - jak podkreślił Prymas - dobrze koresponduje z papieskim wezwaniem na Rok Święty, byśmy byli znakami nadziei we współczesnym świecie.

Papież Franciszek wskazał konkretnie obszary, w jakich mamy to wezwanie realizować: chorzy, bezdomni, ludzie starsi i opuszczeni. „Każdy - jak mówił w homilii ks. Jakub Kapelak, sekretarz Prymasa Polski - zna kogoś, komu przydałoby się wlać w serce nadzieję, zwłaszcza dziś, w tych niespokojnych czasach. Nie chodzi jednak o puste słowa pocieszenia, czy zwykły optymizm, bo wobec śmiertelnej choroby, utraty bliskich, utraty domu, wobec przerażanie, jakie niesie z sobą wojna takie „pocieszanie” jest nie tylko nieskuteczne, ale może być dodatkowo raniące. Chodzi o nadzieję, która jest obecnością, która jest wytrwaniem, która jest podmiotowym traktowaniem drugiego. Chodzi o nadzieję, której źródłem jest Bóg i dlatego zawieść nie może.
CZYTAJ DALEJ

Betlejemskie Światło pokoju znowu zapłonęło

2024-12-22 18:48

Magdalena Lewandowska

Harcerze, harcerki i zuchy z Wrocławskiego Szczepu Harcerskiego „347” uroczyście wprowadzili Betlejemskie Światło Pokoju do parafii św. Anny na wrocławskim Oporowie.

Przekazali je na ręce ks. Łukasza Jędry CM, przypomnieli też historię tego niezwykłego wydarzenia: w Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień, od którego co roku odpala się jedną malutką świeczkę. Płomień świecy jest niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie i obiega cały świat. – Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 r. w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Od tego czasu każdego roku harcerka i harcerz odbierają światło z Groty Narodzenia Pańskiego, następnie transportowane jest ono na cały świat. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, że ZHP otrzymuje światło od słowackich skautów, a przekazanie światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety, harcerki i harcerze przekazują światło dalej do szkół, urzędów, instytucji, kościołów i domów. Z Polski idzie ono na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Szwecji – wyjaśniali harcerze.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję