Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

O świętość kapłanów

Dzień skupienia dla osób modlących się za kapłanów odbył się w kościele św. Brata Alberta w Zamościu.

Osoby modlące się za kapłanów przybyły do zamojskiej świątyni już po raz czwarty, a swoje skupienie przeżywali 24 października. Spotkanie rozpoczęło się w Godzinie Miłosierdzia. Po wspólnym odmówieniu Koronki do Bożego Miłosierdzia miała miejsce konferencja ascetyczna, którą wygłosił ks. dr Eugeniusz Derdziuk.

– Czym jest kapłaństwo, że – jak powie św. Paweł – w tych kruchych naczyniach naszych słabości jesteśmy z ludzi brani i dla ludzi ustanawiani, w sprawach odnoszących się do Boga – jak powie List do Hebrajczyków. Ale jednocześnie kruche, słabe naczynia, aby z Boga była owa przeogromna moc a nie z nas – powie św. Paweł w Liście do Koryntian. Jeśli „beze Mnie – mówi Pan Jezus – nic nie możecie uczynić, to co czynicie, to tylko Ja mogę w Was, to ze Mną wszystko” i to jest właśnie ta tajemnica istoty kapłaństwa. Św. Jan Maria Vianney, patron proboszczów, mówi do kapłanów: „gdybyśmy wiedzieli i zobaczyli, co się dokonuje w czasie Eucharystii, to byśmy umarli, nie ze strachu ale z miłości” – podkreślił ks. Derdziuk.

– Jestem w margaretkach i modlimy się za kapłanów, bo są bardziej narażeni na ataki złego ducha. Przez modlitwę chcemy wyprosić dla nich ochronę. Prosimy Pana Boga dla nich o wytrwanie w kapłaństwie. Myślę, że modlitwa ta przynosi dobre owoce. Ja na przykład modlę się za kilku księży, jeden dzień w tygodniu za jednego kapłana. W margaretce jest siedem osób. W intencji jednego kapłana codziennie modli się inna osoba. Są osoby, które modlą się za siedmiu kapłanów, jest to bardzo owocna modlitwa – wskazał w rozmowie z Katolickim Radiem Zamość pan Edward z parafii w Łukowej.

Reklama

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Marian Rojek. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowało kilku kapłanów, przybyłych na ten dzień z przedstawicielami swoich parafii.

– Dziękujemy Dobry Pasterzu, Jezusie Chrystusie za duchowieństwo, za naszych proboszczów, za wikariuszy, za biskupów, za katechetów, księży seniorów, kapłanów cierpiących i chorych, za diakonów i kleryków, także za zakonników i zakonnice. Pragniemy aby wszyscy byli gorliwi i całkowicie oddani służbie Bożej owczarni dla ratowania ludzkich dusz, by prowadzić wiernych do zbawienia oraz sprawując ze czcią święte sakramenty na czele z Eucharystią i z żarliwością głosząc Boże słowo, by byli przewodnikami dla wszystkich na drodze do świętości życia – podkreślił bp Rojek w modlitwie.

Na terenie nasze diecezji wierni modlący się za kapłanów należą do Apostolatu Złota Róża, Betańskiej Misji Wspierania Kapłanów oraz Apostolatu Margaretek.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie na dzień skupienia dla mężczyzn w Paradyżu

[ TEMATY ]

dzień skupienia

mężczyźni

Paradyż

Karolina Krasowska

Gorzowskie Bractwo św. Józefa zaprasza do udziału w dniu skupienia dla męskich wspólnot parafialnych. Spotkanie z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego odbędzie się 22 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu.

W programie:

CZYTAJ DALEJ

Siostra prof. Zarzycka w „L’Osservatore Romano” o relacjach w życiu zakonnym

2023-02-02 07:36

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Wartość naszej posługi zależy od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi tam, gdzie stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu. Nie możemy czekać na idealne warunki, lepsze czasy i przemianę trudnych sióstr i braci – pisze siostra prof. Beata Zarzycka, psycholog religii i prorektor KUL. O wartości relacji w życiu zakonnym powiedziała Siostra Prorektor KUL do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Relacje z ludźmi – jak pisze siostra Zarzycka – rodzą się z relacji z Bogiem, a ich budowanie powinno zacząć się od modlitwy. „Bliskość we wspólnocie ma swoje źródło w Bogu, a uprzywilejowanym miejscem Jego spotykania jest modlitwa” – podkreśla Siostra Prorektor i dodaje, że przez modlitwę Bóg kształtuje w nas otwartość na innych i postawę gotowości do służby.

CZYTAJ DALEJ

Wypatrzeni przez Maryję - Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

2023-02-02 10:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Jasna Góra to dla wielu osób konsekrowanych miejsce ich powołania, dziękczynienia i zawierzenia swej służby Bogu na wzór Maryi. W obchodzony dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także tutaj trwa modlitwa pielgrzymów za siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych.

- Mamy w sercu Kościoła, na jego zapleczu takie osoby, które poświęcają swoje życie. Nie zakładają domów, nie robią kariery, żyją w czystości, ubóstwie i pokorze, ale podejmują wiele dzieł miłosierdzia i są takimi prostymi osobami, ale z wielkim duchowym zapleczem - tak o osobach konsekrowanych mówił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Andrzej Przybylski delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję