Reklama

Niedziela Przemyska

Pielgrzymująca Pani Fatimska

Przemyśl był miejscem peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej, która od ubiegłego roku pielgrzymuje po całej Polsce.

Niedziela przemyska 43/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Matka Boża Fatimska

pielgrzymowanie

Dariusz Lasek

Figura Matki Bożej w asyście mężczyzn z Męskiego Różańca i Wojowników Maryi

Figura Matki Bożej w asyście mężczyzn z Męskiego Różańca i Wojowników Maryi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maryja mówi: „Gdybyś wiedział jak bardzo cię kocham, płakał byś z radości...”. Z tą niezmierzoną, niepojętą w pełni przez nas matczyną miłością Maryja przychodzi do każdego z nas, zaś w ostatnich dniach, w sposób szczególny przychodzi do przemyślan.

Reklama

W życiu każdego człowieka, pośród szarej codzienności, zdarzają się doświadczenia wyjątkowe. Zapewne jednym z takich wyjątkowych doświadczeń była niesamowita w swym zasięgu i rozmachu, duchowa „akcja” przeprowadzana w naszym mieście – był to szczególny czas łaski dla Przemyśla i mieszkańców. Oto od 3 do 30 września br. Przemyśl był miejscem peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej, która od ubiegłego roku pielgrzymuje po całej Polsce! Ostatnio podobne wydarzenie w Przemyślu miało miejsce blisko dwadzieścia pięć lat temu i trwało tylko dwa dni. Tym razem przemyślanie mogli się cieszyć szczególną obecnością Matki Bożej w jej fatimskim znaku cały miesiąc. Swoim patronatem i błogosławieństwem to niecodzienne wydarzenie objął bp Stanisław Jamrozek. Była to wielka łaska dla naszego miasta, że właśnie w tym trudnym dla wszystkich czasie, jakim jest życie w konsekwencjach pandemicznej rzeczywistości, mieszkańcy mieli okazję doświadczyć wyjątkowej obecności Maryi, kolejny raz mogli się oddać w Jej przemożną opiekę i czuwać przy Niej, wypraszając potrzebne dary dla siebie i miasta. Był to szczególny czas, kiedy Maryja przyszła z darami do swoich dzieci, tych dobrych, utwierdzając je w wierze, ale i do tych pogubionych, z łaską nawrócenia. Jednocześnie Maryja zdaje się wzywać każdego po imieniu, wskazując na Najświętszy Sakrament jako ratunek dla świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczyste powitanie Matki Bożej w Przemyślu miało miejsce w dniu 3 września o godz. 15.00 na przemyskim Wzniesieniu, pod Krzyżem Zawierzenia, gdzie w imieniu przemyślan bp Stanisław Jamrozek dokonał oficjalnego przyjęcia figury Matki Bożej, a także błogosławieństwa miastu i mieszkańcom. Następnie figura procesyjnie została przeniesiona w asyście wiernych do pierwszego kościoła stacyjnego peregrynacji – sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Ojców Franciszkanów. 30 września biskup Stanisław także pożegnał figurę Matki Bożej Fatimskiej w parafii Świętej Trójcy, w obecności dużej liczby wiernych. Zebrani mogli usłyszeć świadectwo wiary Michała Ulewińskiego, jak również opowiedzianą przeze mnie historię figury Matki Bożej Niepokalanej znajdującej się na terenie parafii Świętej Trójcy, do której co miesiąc pielgrzymują mężczyźni z Męskiego Różańca, oraz dowiedzieć się o nieznanych przez wielu faktach, wskazujących na cudowną interwencję Matki Bożej w tym miejscu, dotyczących tej figury, a wszystko po to, aby przywrócić dawny blask figurze, ponieważ wymaga ona gruntownej renowacji.

Reklama

Figura Matki Bożej, w asyście mężczyzn z Męskiego Różańca i Wojowników Maryi wędrowała po Przemyślu poprzez cztery wybrane parafie: wspomniane wcześniej sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Ojców Franciszkanów, parafię św. Józefa Księży Salezjanów, parafię św. Antoniego Ojców Reformatów oraz parafię Świętej Trójcy. W każdej z tych parafii figura była obecna około tygodnia. Pożegnanie w tych parafiach składało się m.in. z aktu poświecenia Niepokalanemu Sercu Maryi zebranych wiernych. Kustoszem figury Matki Bożej jest Michał Ulewiński, który był obecny w Przemyślu w czasie trwania peregrynacji. Warto przypomnieć, że jest to człowiek, który w pokutnej intencji przeszedł z dużym krzyżem przez Polskę wzdłuż i wszerz, jak również wyniósł go na Giewont (pielgrzymka w 2020 r. została zrealizowana przez Michała w intencji pokutnej za grzechy swoje i Polaków oraz w intencji błagalnej o błogosławieństwo dla Polski).

Głównym organizatorem peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Polsce jest Męski Różaniec z Warszawy, zaś organizatorami na ziemi przemyskiej jest Męski Różaniec i Wojownicy Maryi Przemyśl, współorganizatorami są parafie przyjmujące figurę Matki Bożej. Najważniejszymi celami peregrynacji oraz działania Męskiego Różańca są: pogłębienie relacji z Matką Bożą; rozwój praktykowania Nabożeństwa Wynagradzającego Niepokalanemu Sercu Maryi, którego „chce Bóg” i o które prosiła Matka Boża w Fatimie, podając to rozwiązanie jako ratunek dla dusz, rodzin oraz świata; inspiracja dla wspólnot parafialnych do regularnego adorowania Najświętszego Sakramentu oraz codziennego odmawiania Różańca św. w intencji Ojczyzny.

Jak do tej pory, w październiku 2020 r. figura Matki Bożej Fatimskiej odwiedzała parafie warszawskie, w listopadzie zawitała do Krakowa i okolic, w grudniu dotarła do archidiecezji łódzkiej, w styczniu 2021 r. goszczono ją w Kielcach, w lutym w archidiecezji gdańskiej, w marcu w parafiach archidiecezji warmińskiej, w kwietniu pielgrzymka odbywała się w archidiecezji wrocławskiej i diecezji świdnickiej, w maju figura pielgrzymowała w diecezji siedleckiej, w czerwcu na Podhalu, w miesiącu lipcu w archidiecezji lubelskiej, w sierpniu w diecezji rzeszowskiej, zaś kolejnym etapem peregrynacji był Przemyśl.

Reklama

Należy wspomnieć, że peregrynacja jest oddolną inicjatywą świeckich mężczyzn zgromadzonych wokół Męskiego Różańca w Warszawie i w ponad pięćdziesięciu innych miastach w Polsce i za granicą, w tym Męskiego Różańca w Przemyślu. Całe przedsięwzięcie było konsultowane z opiekunem duchowym ks. Krzysztofem Czaplą, pallotynem. Pielgrzymka jest realizowana we współpracy z Sekretariatem Fatimskim i pod okiem dyrektora tej instytucji, ks. dr. Krzysztofa Czapli, który przybliżał nam wszystkim przesłanie z Fatimy także w Przemyślu, w parafii Świętej Trójcy, Nota bene – figura została przekazana przez ks. Czaplę wprost z Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem. Misja pielgrzymującej figury Matki Bożej zawiera się w zdaniu: „Matko Boża, zjednocz serca Polaków, abyś była bardziej znana i miłowana, aby przesłanie z Fatimy poznał i wypełnił świat…”.

W sposób szczególny należy podziękować pomysłodawcom inicjatywy peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej na ziemi przemyskiej – mężczyznom zgromadzonym przy Męskim Różańcu i Wojownikom Maryi Przemyśl, którzy poświęcili wiele trudu, czasu i energii, by do tego przedsięwzięcia mogło w ogóle dojść.

Trzeba podziękować osobom duchownym z biskupem Stanisławem na czele, jak również wszystkim uczestnikom peregrynacji. Dzięki temu dla wielu przemyślan peregrynacja stała się okazją do pogłębienia relacji z Matka Bożą, jak również poznania i podjęcia przesłania z Fatimy, które jest stale aktualne.

Peregrynacja zgromadziła wielu wiernych na codziennej wspólnotowej adoracji Najświętszego Sakramentu, jak również modlitwie różańcowej. Zaktywizowała księży proboszczów, grupy działające przy parafiach i parafian do uroczystego przeżycia tego wyjątkowego spotkania z Matką Bożą. Była to też odpowiedź na wezwanie samego Jezusa Chrystusa, którego pragnieniem wyrzeczonym do ludzkości za pośrednictwem s. Łucji jest: „by Maryja była bardziej znana i miłowana…”. Pozostajemy w nadziei, że choć odrobinę mieszkańcy miasta Przemyśla przyczynili się do tej świętej prośby naszego Pana.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka „od kuchni”

Niedziela legnicka 32/2024, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Monika Poręba-Zadrożna

Pielgrzymom towarzyszył zespół medyczny z kapelanem ks. Dariuszem

Pielgrzymom towarzyszył zespół medyczny z kapelanem ks. Dariuszem

Pieszą pielgrzymkę tworzą uczestnicy, którzy wędrują w różnych grupach, bądź poprzez udział w służbach, będących pomocą dla pątników. Oto kilka obrazów z pielgrzymki.

Skoro ruszyła piesza pielgrzymka, ruszył także pielgrzymkowy sekretariat. W specjalnie oznakowanym samochodzie Adrianna i Zuzanna nie tylko zapisywały pątników, którzy decydowali się dołączyć do pielgrzymki, ale także odpowiadały na każde nurtujące pielgrzymów pytania. Można też było zaopatrzyć się w wyjątkowe gadżety pielgrzymkowe.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: W momencie chrztu św. rozbłysło w nas światło!

2025-01-10 12:50

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Adobe Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

«Pocieszajcie, pocieszajcie mój lud!» – mówi wasz Bóg. «Przemawiajcie do serca Jeruzalem i wołajcie do niego, że czas jego służby się skończył, że nieprawość jego odpokutowana, bo odebrało z ręki Pana karę w dwójnasób za wszystkie swe grzechy». Głos się rozlega: «Drogę Panu przygotujcie na pustyni, wyrównajcie na pustkowiu gościniec dla naszego Boga! Niech się podniosą wszystkie doliny, a wszystkie góry i pagórki obniżą; równiną niechaj się staną urwiska, a strome zbocza niziną. Wtedy się chwała Pańska objawi, razem ją każdy człowiek zobaczy, bo usta Pańskie to powiedziały». Wstąp na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny na Syjonie! Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny w Jeruzalem! Podnieś głos, nie bój się! Powiedz miastom judzkim: «Oto wasz Bóg! oto Pan Bóg przychodzi z mocą i ramię Jego dzierży władzę. oto Jego nagroda z Nim idzie i przed Nim Jego zapłata. Podobnie jak pasterz pasie on swą trzodę, gromadzi ją swoim ramieniem, jagnięta nosi na swej piersi, owce karmiące prowadzi łagodnie».
CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Szafarze Komunii Świętej w roku jubileuszowej nadziei

2025-01-11 11:36

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Bielawa

nadzwyczajni szafarze Komunii św.

spotkanie noworoczne

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Msza święta z udziałem bp Marka Mendyka w kościele Wniebowzięcia NMP w Bielawie

Msza święta z udziałem bp Marka Mendyka w kościele Wniebowzięcia NMP w Bielawie

Eucharystia jest szczególną szkołą otwartości, miłości i wrażliwości – tymi słowami biskup Marek Mendyk powitał uczestników noworocznej pielgrzymki nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, która odbyła się w sobotę 11 stycznia w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie.

Jeszcze przed rozpoczęciem liturgii głos zabrał ks. Łukasz Basisty – diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej. Wyraził wdzięczność za obecność pasterz diecezji świdnickiej, który zechciał przewodniczyć spotkaniu noworocznemu, oraz podziękował gospodarzowi parafii, ks. prał. Stanisławowi Chomiakowi, za umożliwienie wspólnej modlitwy w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. - Proszę księdza biskupa o sprawowanie Eucharystii w intencji nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej naszej diecezji – podkreślał ks. Basisty, zachęcając jednocześnie do korzystania z odpustów w jubileuszowej świątyni.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję