Reklama

Kultura

Na Festiwalu „Gaude Mater” zabrzmiał koncert inauguracyjny z okazji 80. urodzin Arvo Pärta

Wieczorem 1 maja w bazylice jasnogórskiej podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” zabrzmiał koncert inauguracyjny z okazji 80. urodzin wybitnego estońskiego kompozytora muzyki sakralnej Arvo Pärta z udziałem kompozytora.

[ TEMATY ]

Gaude Mater

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W koncercie obok utworów estońskiego mistrza takich jak m.in. ”Magnificat”, „Salve Regina” , melomani usłyszeli także utwory Vivaldiego. Podczas koncertu wystąpili: Andreas Scholl (Niemcy) – kontratenor, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, Andrzej Białko – organy oraz Morphing Chamber Orchestra (Austria), której dyrektorem artystycznym jest Tomasz Wabnic.
„Poprzez twórczość możemy obcować z pięknem. Muzyka sakralna jest ludziom potrzebna bo daje przeżywa duchowe” – mówiła Małgorzata Nowak dyrektor Festiwalu.

ZOBACZ GALERIĘ FOTO

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Natomiast abp Wacław Depo metropolita częstochowski otwierając Festiwal podkreślił, że „wpisuje się on w Rok św. Jana Pawła II”. – To Jan Paweł II przypomniał nam wezwanie: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus - mówił abp Depo i dodał, że „w piękno bazyliki jasnogórskiej wpisujemy dzisiaj piękno muzyki sakralnej”.

Reklama

Metropolita częstochowski podziękował wszystkim zaangażowanym w dzieło Festiwalu „Gaude Mater” za „trwanie i wierność”. – Dzisiaj trzy słowa opisują to wielkie wydarzenie. Są nimi: radość, wdzięczność i nadzieja – podkreślił abp Depo i dodał: „Niech te słowa trwają w Częstochowie, Polsce i na świecie”. Również Arvo Pärt wypowiadając swoją wdzięczność podkreślił, że „staje przed wszystkimi pokornie”.

Przed rozpoczęciem koncertu niektóre instytucje i osoby zasłużone dla promocji kultury otrzymały specjalne odznaczenia. Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymały Jasna Góra i Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Odznaczenia te wręczyli: Stanisław Gmitruk, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego i Andrzej Kamiński, przewodniczący Kapituły Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymali o. Nikodem Kilnar – paulin i Łukasz Urbaniak, członkowie Rady Programowo-Artystycznej Festiwalu. Natomiast Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, otrzymał Tadeusz Szyma. Odznaczenia te wręczył Piotr Spyra wicewojewoda śląski.

Odczytany został również list od prof. Małgorzaty Omilanowskiej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koncert poprowadziła Beata Młynarczyk. Arvo Pärt, ur. 11 września 1935 r. w Paide, estoński kompozytor muzyki chóralnej i instrumentalnej. Studiował w konserwatorium w Tallinnie pod kierunkiem Heino Ellera. Twórczość Arvo Pärta nawiązuje m. in. do praktyk medytacyjno-ascetycznych mnichów ze Świętej Góry Atos. Kompozytor jest laureatem m.in. Wielkiej Nagrody Kulturalnej Stowarzyszenia Estońskiego w Sztokholmie (1983) oraz Nagrody im. Herdera przyznawanej przez Uniwersytet Wiedeński (2000).

Reklama

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, założony w 1978 r., składający się z 24 zawodowych muzyków, pod kierownictwem dyrygenta Jana Łukaszewskiego nieustannie dąży do osiągnięcia doskonałości wykonań i odkrywania nowych obszarów muzycznych. Repertuar Polskiego Chóru Kameralnego jest niezwykle obszerny – od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół cieszy się opinią niezrównanego wykonawcy muzyki współczesnej. Dokonał ponad 500 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów jak m.in. Henryk Mikołaj Górecki czy Krzysztof Penderecki. W jego dorobku artystycznym znajduje się ponad 70 płyt CD, kaset magnetofonowych i video, z których wiele nominowanych było do nagród fonograficznych - w tym aż 18 nominacji do nagrody Fryderyk, którego statuetka została przyznana mu aż czterokrotnie, między innymi w 2012 roku za płytę „New Polish Music for Choir” w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna. We wrześniu 2013 roku Polski Chór Kameralny wraz z zespołem Musica Fiorita nagrał – oczekujące obecnie na wydanie - 55 motetów XVII- wiecznego gdańskiego kompozytora Andrzeja Hakenbergera, w transkrypcji Jana Węcowskiego. Polski Chór Kameralny współpracuje z najlepszymi światowymi orkiestrami, i regularnie zapraszany jest na międzynarodowe festiwale muzyczne.

Morphing Chamber Orchestra została założona w 2006 roku przez Tomasza Wabnica, absolwenta Konserwatorium Muzycznego w Wiedniu. Morphing Chamber Orchestra posiada prawa do prawykonań utworów ze zbiorów zgromadzonych w archiwach klasztoru jasnogórskiego, między innymi nowo odkrytych dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta i Józefa Haydna.

W bazylice jasnogórskiej koncertu wysłuchało kilkaset osób, m. in. parlamentarzyści ziemi częstochowskiej, przedstawiciele władz samorządowych, ludzie Kościoła i kultury.

Reklama

Przed koncertem inauguracyjnym na Jasnej Górze, została otwarta wystawa „Droga, która leczy” Agaty Padoł-Ciechanowskiej. W tym roku podczas jubileuszowej 25. edycji Festiwalu „Gaude Mater” zabrzmią dzieła z różnych obszarów muzyki sakralnej, jak m.in.: chorał gregoriański i motety Palestriny, jazz czy flamenco.

Od 2013 roku Festiwal ma nową formułę - koncerty odbywają się w różnych miastach Polski. Centrum festiwalowych prezentacji pozostaje Częstochowa. 25. Festiwal rozpoczął się w Warszawie 30 kwietnia dziełem „Misterium Stabat Mater” Włodka Pawlika, a zakończy w Gdańsku 8 maja koncertem „Dona nobis pacem” z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Oprócz Bydgoszczy, Poznania i Radomska po raz pierwszy koncerty odbędą się w małych miejscowościach nieopodal Częstochowy, takich jak Mstów, gdzie 3 maja zabrzmią pieśni polifoniczne Gruzji oraz Leśniów, w którym (także 3 maja) Virum Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński zaprezentuje chorał gregoriański. W tym samym czasie (3 maja) we Wrzosowej uczestnicy festiwalu wysłuchają muzyki ze zbiorów jasnogórskich.

W ramach festiwalu odbędzie się sesja naukowa (5-8 maja) poświęcona działaniom muzycznym podejmowanym i kultywowanym na przestrzeni wieków w różnych klasztorach.

Podczas festiwalu 2 maja w Sali widowiskowej parafii św. Zygmunta odbędzie się spotkanie z autorem tegorocznego festiwalowego plakatu Leszkiem Mądzikiem, twórcą Sceny Plastycznej Kul, którego wszystkie spektakle wystawiane były w ramach „Gaude Mater”. Ukaże się także publikacja „Pan od muzyki” poświęcona Krzysztofowi Pośpiechowi, twórcy Festiwalu.

Utwory tegorocznych laureatów zaprezentowane zostaną 3 maja w częstochowskim kościele ewangelicko - augsburskim w wykonaniu chóru „Schola Cantorum Gedanensis”.

Patronat nad 25. Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Sakralnej „Gaude Mater objęli: prof. Małgorzata Omilanowska – minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojciech Saługa – marszałek Województwa Śląskiego, abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz abp Wacław Depo – metropolita częstochowski.

Głównym organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater. Współorganizatorami festiwalu są: Kuria Metropolitalna w Częstochowie, Klasztor oo. Paulinów na Jasnej Górze, Stowarzyszenie Musica Sacra w Warszawie, Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Filharmonia Częstochowska im. B. Hubermana, Polski Chór Kameralny w Gdańsku, Poznański Chór Kameralny, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie, Parafia św. Zygmunta w Częstochowie oraz Freundeskreis Abtei Brauweiler (Niemcy).

2015-05-01 22:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: słyszymy bez przerwy, że „nie ma jednej ostatecznej prawdy”

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Gaude Mater

Katarzyna Cegielska

Słyszymy bez przerwy, że „nie ma jednej ostatecznej prawdy”. Jest to usprawiedliwienie dla wszystkich kłamstw, przemocy i tzw. moralizmu politycznego, który wprowadza nowe kategorie moralne, bez odniesień do Boga - powiedział metropolita częstochowski abp Wacław Depo podczas Mszy św. odprawionej w niedzielę na zakończenie 27. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie. Eucharystia z bazyliki jasnogórskiej transmitowana była przez TVP Polonia.

W homilii abp Wacław Depo przypomniał, że Kościół obchodzi dziś Niedzielę Dobrego Pasterza. To Jezus Chrystus – mówił – jest jedynym Pasterzem, bo „daje życie za owce, za te, które zna po imieniu; które ukochał; które przekazał mu Ojciec Niebieski”. On jest Drogą, Prawdą i Życiem.
CZYTAJ DALEJ

Kandydanci na prezydenta odpowiadali na pytanie o aborcję

2025-05-12 21:20

[ TEMATY ]

debata prezydencka

Screen

Podczas dzisiejszej debaty kandydatów zapytano m.in. to, co zrobić, by uniknąć katastrofy demograficznej w Polsce.

Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki mówił: "z całą pewnością promowanie antywartości czy wartości śmierci, a nie życia, jest problemem, który wpływa na wymiar demograficzny państwa polskiego". "Trzeba wrócić do wspierania polskich rodzin, do tych wartości, które zachęcają Polaków do tego, aby swoje rodziny zakładali i o swoje rodziny dbali" - ocenił.
CZYTAJ DALEJ

Konstytucja – nauki z historii. Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Kolbuszowej

2025-05-12 22:24

Alina Ziętek-Salwik

Wiwat po uchwaleniu Konstytycji w wykonaniu uczniów LO w Kolbuszowej

Wiwat po uchwaleniu Konstytycji w wykonaniu uczniów LO w Kolbuszowej

Głównym punktem obchodów była uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele pw. Wszystkich Świętych. Po nabożeństwie przemaszerowano do Miejskiego Domu Kultury. Pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja przedstawiciele poszczególnych instytucji złożyli biało-czerwone kwiaty. Kolejnym punktem obchodów był wygłoszony przez Dariusza Fusa, dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im Janka Bytnara, referat na temat okoliczności powstania i uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jej znaczenie miało charakter zarówno polityczny jak i moralny - wynikało z szacunku do Prawa Bożego. Twórcy Konstytucji uważali, że ład w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym może być podstawą potęgi narodu pod warunkiem, że jest oparty na Bożych przykazaniach. Część artystyczną uroczystości pt. ”Konstytucja-nauki z historii” przygotowali uczniowie LO w Kolbuszowej.

Pierwsza część oparta była na scenkach ukazujących moment rozbiorów Polski przez trzy sąsiadujące mocarstwa: Rosję (carycę Katarzyną zagrała Zuzanna Stępień, Austrię (cesarza Franciszka Józefa zagrał Kacper Szwed) i Prusy (króla Fryderyka zagrał Krzysztof Wojtyczka). Rozcięcie mapy Polski szablą musiało wzbudzić w widzach dreszcz emocji, bo przypomniało wszystkim tamten tragiczny dla Polaków czas i zapewnienia władców, że król Stanisław August Poniatowski (Szymon Kozłowski) będzie nadal królem, ale mocarstwa pomogą mu w rządzeniu. Druga scenka pokazała, że sami Polacy zdobyli się na wypracowanie Konstytucji 3 Maja, która była drugim, również pod względem nowoczesności, dokumentem po konstytucji amerykańskiej. Świadczyła o mądrości Polaków. W tej scence wystąpili: poseł Ignacy Potocki (Kacper Szwed), reformator Hugo Kołłątaj (Krzysztof Wojtyczka) i marszałek Sejmu Stanisław Małachowki (Filip Albrycht). Król Stanisław August Poniatowski (Szymon Kozłowski) odczytał postanowienia tego dokumentu. Następnie, przy dźwiękach poloneza Wojciech Killara, aktorzy inscenizacji opuścili salę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję