Reklama

Czy wiecie, że...

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 31

Margita Kotas/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

...ponad połowę powierzchni Watykanu zajmują ogrody? Najmniejsze państwo świata rozciąga się na obszarze 0,44 km2, z czego aż 0,23 km2 przypada na zespół ogrodowy, co czyni z Watykanu jeden z najbardziej urokliwych i zielonych krajów.

Ogrody Watykańskie są miejscem odpoczynku i medytacji dla papieży od 1279 r., a powstanie zawdzięczają papieżowi Mikołajowi III, który przeniósł swoją rezydencję z Pałacu Laterańskiego do Watykanu. Złote czasy papieskich ogrodów przypadają na XVI i XVII wiek, kiedy to za sprawą mistrzów renesansu nastąpił intensywny rozwój małej architektury. Z tego okresu pochodzą najpiękniejsze fontanny, rzeźby i świątynie zdobiące watykański zieleniec. W Ogrodach Watykańskich nie brakuje też dzieł sztuki i świadectw historycznych z innych epok, jak np. fragmenty murów leoniańskich z IX wieku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród drzew, klombów i trawników znajdziemy fantazyjne, misternie wykonane dzieła sztuki, np. fontannę z repliką galeonu strzelającego z dział strumieniami wody. Miejscami, które skłaniają do modlitewnej kontemplacji, są kapliczki i groty maryjne – m.in. replika groty z Lourdes i miejsca poświęcone Madonnie della Guardia, Matce Bożej Jasnogórskiej czy Fatimskiej.

Na terenie Ogrodów Watykańskich znajdują się: dawne obserwatorium astronomiczne, Pałac Gubernatorów, będący siedzibą Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego, Papieskie Kolegium Etiopskie, klasztor Mater Ecclesiae zbudowany z woli Jana Pawła II, a nawet lądowisko dla helikopterów. Przez długi czas miejsce to nie było dostępne dla turystów, lecz obecnie zwiedzanie ogrodów jest możliwe.

2021-08-31 12:08

Oceń: +13 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpalił Chorzów. Następne spotkanie z o. Padre Guilherme już w sierpniu w Gdańsku

2026-06-09 20:54

Mat.prasowy

Padre Guilherme

Padre Guilherme

Kilka dni temu porwał tłumy w Chorzowie, a nagrania z jego występu błyskawicznie stały się viralem, który bije rekordy popularności w mediach społecznościowych. Padre Guilherme – charyzmatyczny portugalski kapłan i DJ w jednej osobie – udowadnia, że nowoczesna muzyka elektroniczna i Ewangelia mogą iść w parze. Jeśli dreszcze emocji z Chorzowa pozostawiły w Was niedosyt, mamy świetną wiadomość: kolejna okazja do niezwykłego spotkania, wspólnej modlitwy i uwielbienia – 15 sierpnia 2026 r. Padre Guilherme będzie jedną z muzycznych gwiazd Festiwalu „Prosta Droga do Boga – Być jak św. Maksymilian” w ERGO Arenie Gdańsk–Sopot. Przekonajcie się sami, jak ten niezwykły zakonnik realizuje swoją misję: „być tam, gdzie są młodzi”.

Psalm 23 (22) Psalm Dawidowy. PAN jest moim pasterzem,nie brak mi niczego. pic.twitter.com/5oBSO3rGJJ
CZYTAJ DALEJ

7 tysięcy pielgrzymów na uroczystościach w Milejczycach

2026-06-15 08:38

[ TEMATY ]

Milejczyce

drohiczynska.pl

Na uroczystość ustanowienia Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Dobrego Pasterza do Milejczyc przybyło 7 tys. pielgrzymów - podaje portal opoka.org.pl. Rzesze wiernych z diecezji drohiczyńskiej i różnych zakątków Polski 12 czerwca br. przybyły do Milejczyc, aby wziąć udział w uroczystości ustanowienia diecezjalnego sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Dobrego Pasterza.

W milejczyckiej świątyni przed łaskami słynącym wizerunkiem Serca Pana Jezusa Dobrego Pasterza stanęli biskupi: Piotr Sawczuk oraz Tadeusz Pikus, jak również kapłani. Wikariusz Generalny ks. prał. Zbigniew Rostkowski odczytał dekret ustanawiający kościół w Milejczycach diecezjalnym sanktuarium. Po tym uroczystym akcie pod przewodnictwem biskupa drohiczyńskiego była sprawowana Msza św. ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.
CZYTAJ DALEJ

O "Orzechu" w Warszawie [Zaproszenie]

2026-06-15 22:21

www.orzech.wroc.pl

„Orzech”– kapłan, który był z ludźmi i dla ludzi

„Orzech”– kapłan, który był z ludźmi i dla ludzi

16 czerwca w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odbędzie się spotkanie poświęcone jednej z najbardziej wyrazistych postaci dolnośląskiej opozycji antykomunistycznej – ks. Stanisławowi „Orzechowi” Orzechowskiemu, kapelanowi wrocławskiej „Solidarności”, duszpasterzowi akademickiemu i świadkowi przełomowych wydarzeń najnowszej historii Polski.

„Orzech” zapisał się w pamięci Wrocławian jako kapłan o niezwykłej odwadze i wrażliwości społecznej. W sierpniu 1980 roku stał ramię w ramię ze strajkującymi robotnikami, wspierał protestujących kolejarzy, a w czasie stanu wojennego był duchowym oparciem dla internowanych. Mimo stałej inwigilacji i presji ze strony Służby Bezpieczeństwa nie zrezygnował z głoszenia prawdy i obrony ludzi, którzy walczyli o wolność.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję