Reklama

Niedziela Rzeszowska

Bądźcie dla siebie dobrzy, miłosierni...

Uroczystości odpustowe w sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie nawiązywały w tym roku do słów „Eucharystia sakramentem miłości”.

Niedziela rzeszowska 34/2021, str. I

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Cmolas

Alina Ziętek-Salwik

Procesja liturgiczna z feretronami i wieńcami dożynkowymi

Procesja liturgiczna z feretronami i wieńcami dożynkowymi

Uroczystości, które trwały od 5 do 8 sierpnia tradycyjnie skupiły rzesze wiernych – parafian i pielgrzymów, nie brakło też gości zagranicznych. Wokół ołtarza zgromadziło się wielu kapłanów, przybyli księża rodacy, a także ks. Jacek Kędzior, misjonarz z Papui-Nowej Gwinei.

Uroczystości rozpoczęto 5 sierpnia dziękczynną Mszą św. za księży przeżywających jubileusze kapłaństwa, której przewodniczył bp Edward Białogłowski. Eucharystia pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego w dniu następnym zgromadziła przede wszystkim osoby starsze i chore. Mszę św. na cmentarzu parafialnym, ze względu na pogodę, trzeba było przenieść do świątyni. Natomiast wieczorem odprawiona była Droga Krzyżowa w parku sanktuaryjnym. Hasłem uroczystości 7 sierpnia były słowa: „Rodzina Bogiem silna, atom Boga”. Jak zaznaczył cmolaski proboszcz ks. Marek Kędzior, małżeństwo to sakrament miłości: małżonków i dzieci. Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Jamrozek. Przed ołtarzem polowym umieszczono Dzwon Nienarodzonych.

Główne uroczystości odbyły się w niedzielę. Suma odpustowa w intencji m.in. samorządowców, rolników i ludzi pracy sprawowana była pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby. W homilii biskup nawiązał do święta Przemienienia Pańskiego i mówił o ludzkim powołaniu do doskonałości. – Samo określenie – przemienienie – kojarzy nam się z czymś pozytywnym, czymś dobrym – zaznaczył. Następnie przypomniał osobę Eliasza, który przez całe życie walczył o prawdę, zwłaszcza o prawdę o Bogu Jahve, który ma prawo sprawować rządy nad światem. Jako Stwórca jest jedynym Dawcą prawa natury, jest Panem życia i śmierci, może domagać się przestrzegania prawa i sprawiedliwości. Eliasz z odwagą piętnował wady i niewierności swoich rodaków, w tym grzech bałwochwalstwa, i wzywał do przemiany życia. Wyraził to także św. Paweł: „Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy, miłosierni, przebaczajcie sobie tak, jak przebaczał Jezus Chrystus”. Porzucić trzeba gorycz, złość, wrzaskliwość, znieważanie, złą mowę na rzecz nowego stylu stworzonego przez Chrystusa. Oto program dla każdego, kto chce coś zmienić w sobie, ojczyźnie, Kościele. Wieczorem na placu sanktuaryjnym odbył się koncert Psalmów Dawidowych.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie z Niepokalaną

Niedziela szczecińsko-kamieńska 27/2020, str. IV

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Stołczyn

Jan Kłys

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Henryk Wejman

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Henryk Wejman

Stołczyn, przez kilka wieków Stolzenhagen. Dzielnica położona na północno-wschodnich krańcach Szczecina, bliska wielu policzanom, którzy po części z niej wywodzą swoje rodzinne korzenie.

Stara – bo średniowieczna – wieś podszczecińska przeżywała rozkwit w dobie XIX-wiecznej ekspansji przemysłowej nad Odrą. Rozwijała się też po wojnie, dopóki istniały potężne zakłady, zwłaszcza papiernia i huta. Gdy upadły – w dobie przemian – również cała dzielnica zaczęła zamierać. Dziś już przezwyciężyła kryzys i zmienia swoje oblicze za sprawą ekspansji nowych osiedli. A że przestrzeni jest sporo, wydaje się, że „nowy Stołczyn” ma przed sobą piękne perspektywy.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

O myśli teologicznej Benedykta XVI

2023-01-31 19:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Teologia Polityczna

Już jutro - 1 lutego - pierwszy z pięciu wykładów on-line o teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. prof. Jerzego Szymika.

Otwierający specjalny cykl rozważań pt. „Mozarteum: synteza teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika” – śląskiego kapłana, profesora nauk teologicznych, poety i publicysty - wykład „Teologia. Czym jest?” to unikalna okazja do bliższego poznania i zrozumienia intelektualnego dziedzictwa zmarłego niedawno Papieża. Organizatorem wykładów jest Teologia Polityczna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję