Reklama

Niedziela Przemyska

Oblicze Kościoła zależy od nas

Po raz drugi bez obecności uczestników odbyło się Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej.

Niedziela przemyska 33/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Kalwaria Pacławska

Archiwum FSM

Abp Adam Szal to wieloletni przyjaciel FSM i częsty pielgrzym kalwaryjski

Abp Adam Szal to wieloletni przyjaciel FSM i częsty pielgrzym kalwaryjski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczna, 34. edycja wydarzenia przebiegała pod hasłem: „Kościół w kontekście żywego miejsca dla każdego”. Spotkanie rozpoczęło się 29 lipca o 18.00 Eucharystią, której przewodniczył abp Adam Szal, wieloletni przyjaciel Spotkania i częsty pielgrzym kalwaryjski.

W homilii metropolita przemyski skoncentrował się na osobie Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana: – Wokół Jezusa zaczął gromadzić się nowy naród. W sztafecie pokoleń jesteśmy dzisiaj włączeni w ten nowy naród. Drodzy uczestnicy Franciszkańskiego Spotkania Młodych, chcemy dzisiaj dziękować Bogu za to, że dał nam Chrystusa Jedynego i Najwyższego Kapłana. Chcemy wspomnieć także tych, których nazywamy świętymi kapłanami. Chcemy modlić się o to, aby kapłani spełnili swoją misję tak, jak o. Wenanty. Pragniemy modlić się o nowe powołania, aby nie brakło tych, którzy będą sprawować sakramenty, głosić słowo Boże i przewodzić ludowi Bożemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Każdy z nas ma swoje rany

Reklama

Rzecznik FSM, Marta Górka podkreśliła, że prowadzący nie unikali pytań niewygodnych, gdyż widać było ogromną potrzebę odpowiedzi na nie. Wyjaśniając hasło spotkania, dyrektor wydarzenia tłumaczył, że słowo Kościół kojarzy nam się dzisiaj niekoniecznie dobrze. – Dla niektórych Kościół jest jedynie instytucją i starą, zhierarchizowaną, sztywną strukturą. Natomiast my chcemy pokazać przede wszystkim Kościół Chrystusowy, który żyje i przedłuża swoją misję w świecie, w ciele, które my tworzymy. Chcemy pokazać, że jest tam miejsce dla każdego człowieka. Chcemy spróbować sprawić, by słowo Kościół było nam bliskie – mówi o. Marcin Drąg, dyrektor FSM.

Podczas czwartkowego nabożeństwa o. Arkadiusz Żelechowski opowiadał o ikonie FSM przedstawiającej spotkanie Tomasza z Jezusem. Bóg wciela się, zostaje moim bratem, a nawet więcej, bo przez swoje rany zostaje moim bliźniakiem. To opisuje Kościół jako wspólnotę poranionych osób, bo każdy z nas ma swoje rany. Jednak jesteśmy otoczeni ranami samego Boga. Dlaczego? Kiedy sam doświadczam przebaczenia od Boga, to jak miałbym nie przyjąć innych poranionych? – mówił kapłan podczas nabożeństwa.

Pokazujmy, jak wiele daje wspólnota Kościoła

W tym roku do głoszenia konferencji zostali zaproszeni Tomasz Wolny, dziennikarz i społecznik, zaangażowany w pomoc najbardziej potrzebującym, oraz Tomasz Samołyk, bloger i youtuber.

Reklama

Tomasz Wolny, znany jako prowadzący Pytanie na Śniadanie oraz Panoramę, podzielił się swoim świadectwem i doświadczeniami bycia katolikiem, mężem, tatą i dziennikarzem współcześnie. – Trochę sobie nie wyobrażam, jak można na dłuższą metę funkcjonować bez takiego wsparcia i kręgosłupa, jakim jest Kościół. Z biegiem czasu brak wartości, do których można wracać też w tych najtrudniejszych momentach, gdzie zadajemy sobie pytania: gdzie, którędy, czego się chwytać – wydaje mi się bardzo trudne. Będąc człowiekiem wierzącym mam ten komfort, że ja te odpowiedzi znam, więc moim zdaniem łatwiej w tym świecie, mimo wszystko, przetrwać człowiekowi wierzącemu niż takiemu, który takich wartości nie wyznaje – powiedział dziennikarz.

Natomiast Tomasz Samołyk połączył dwa wątki: Kościoła współczesnego oraz nauczanie o. Wenantego Katarzyńca.

Dobry przykład pociąga

Nowym punktem programu były warsztaty on-line, czyli krótkie spotkania, które dały praktyczną wiedzę i wskazówki, jak funkcjonować w otaczającej nas rzeczywistości. Odbyły się dwa warsztaty: Hierarchia Kościoła. Czy jest tam miejsce dla mnie? oraz Jak dawać świadectwo w internecie o tym, że jestem członkiem Kościoła.

Warsztaty stały się też punktem wyjścia do rozmów animatorów z uczestnikami w ramach grup dzielenia, które również odbywały się on-line. Każdy z uczestników ma inne doświadczenie Kościoła. Każdego z nas, kto rzeczywiście w nim funkcjonuje i żyje zgodnie z jego Chrystusowym nauczaniem, boli kiedy Kościół jest atakowany i wyśmiewany.

Podobnie jak w rodzinie istnieją więzy krwi, tak w Kościele jesteśmy związani ze sobą duchowo, nie na niby, nie na krótką chwilę, ale na całą wieczność. – Oblicze Kościoła zależy też od naszego zaangażowania w życie, służbę drugiemu człowiekowi i musi to być widoczne dla innych. Kto staje się mężem, żoną, pracownikiem, kapłanem, odpowiada za kogoś, czyli zobowiązuje się do służby. To właśnie Kościół uczy nas, aby służyć drugiemu człowiekowi i tym samym uświęcać się każdego dnia.

Reklama

Wielką tęsknotą młodych jest, aby w przyszłym roku spotkać się na żywo. – To wspólnota, w którą już wrośliśmy i staliśmy się niemalże rodziną, bez której trudno żyć. A uczestniczenie za pośrednictwem internetu to nie jest to samo. Zdaliśmy sobie sprawę, że Kościół to też świetni duszpasterze, których spotykamy na swojej drodze, którym na nas zależy i dzięki którym poznajemy Boga. I choć tworzą go też ludzie nieraz popełniający błędy, to nie zgadzamy się na generalizowanie i uogólnianie, że jest to obraz całej wspólnoty. Dzielmy się swoim autentycznym doświadczeniem Chrystusa spotkanego w Kościele i pięknem sakramentów. Pokazujmy innym, jak wiele dała nam ta wspólnota i ludzie, którzy ją tworzą, a na których zawsze możemy liczyć. Niech będzie to nasz świadomy i odważny głos wypływający z serc młodego pokolenia i kierowany do naszych rówieśników – mówią uczestnicy FSM.

Wszystkie punkty programu były transmitowane na Facebooku oraz YouTube Franciszkańskiego Spotkania Młodych. Na zakończenie FSM wystąpił franciszkański zespół Fioretti, który zaprezentował wszystkim uczestnikom najpiękniejsze utwory ze swojego dorobku.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych odbywa się w Kalwarii Pacławskiej w każde wakacje od 1988 r. Przed pandemią trwało tradycyjnie tydzień, w tym roku zaledwie trzy dni.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah przybędzie do Kalwarii Pacławskiej na Wielki Odpust Wniebowzięcia NMP

[ TEMATY ]

Kalwaria Pacławska

Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

Prawykonanie oratorium ku czci sługi bożego, o. Wenantego Katarzyńca z okazji 100. rocznicy jego śmierci to jeden z punktów Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który w środę rozpocznie się w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Uroczystości co roku gromadzą rzesze wiernych z całego kraju.

Kalwaryjskie sanktuarium, często nazwane Jerozolimą Wschodu, to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu w Polsce. Kustosze tego miejsca, ojcowie franciszkanie podkreślają, że udział w uroczystościach odpustowych może, a nawet powinien stać się czasem przemiany i chrześcijańskiej odnowy.
CZYTAJ DALEJ

Tysiąc lat misji. Siostry zakonne w służbie polskiej tożsamości

2025-04-14 07:30

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

pl.wikipedia.org

Jan Matejko "Zaprowadzenie chrześcijaństwa"

Jan Matejko Zaprowadzenie chrześcijaństwa

14 kwietnia w Polsce obchodzone jest Święto Chrztu Narodu i Państwa – rocznica wydarzenia, które zapoczątkowało chrześcijańskie dzieje kraju, będącego dziś jednym z filarów wiary w Europie. Święto chrztu to wyjątkowa okazja, by przypomnieć o cichej, ale konsekwentnej obecności sióstr zakonnych w historii Polski – kobiet, które od wieków służą Kościołowi, narodowi i najbardziej potrzebującym.

W 966 roku książę Mieszko I przyjął chrzest, wprowadzając Polskę w krąg cywilizacji chrześcijańskiej. Niespełna sześć dekad później jego syn, Bolesław Chrobry, koronował się na króla, kładąc podwaliny pod niezależną monarchię. Te dwa wydarzenia stworzyły fundament polskiej tożsamości – religijnej, społecznej i politycznej. Dla swojej córki Bolesław Chrobry założył pierwszy żeński zakon – benedyktynki.
CZYTAJ DALEJ

Najpobożniejsza dziewczyna w parafii - bł. Karolina Kózkówna

2025-04-14 21:04

[ TEMATY ]

bł. Karolina Kózkówna

Mat.prasowy

Bł. Karolina Kózkówna

Bł. Karolina Kózkówna

Zgłębiając publikowane teksty kaznodziejskie o bł. Karolinie Kózce, można dojść do stwierdzenia, że niejednokrotnie głosiciele starali się w swoich kazaniach znaleźć klucz albo klucze w postaci słów, określeń, wyrażeń, które stawały się zwornikami w przybliżaniu postaci błogosławionej, jej życia i drogi do świętości. Niewątpliwie takimi słowami, wyrażeniami-kluczami opisującymi bł. Karolinę Kózkę są wielorakie tytuły, jakie ją charakteryzują.

Co znamienne, wiele z nich funkcjonowało już za życia bł. Karoliny w świadomości jej współczesnych. Tytuły te bardziej odżyły w świadomości wiernych i zostały przekazane do współczesnych czasów jako „świadkowie” osobowości i świętości bł. Karoliny Kózki. W publikowanych kazaniach bardzo często pojawiają się odniesienia do świadków życia bł. Karoliny Kózki, którzy niejako na co dzień mieli możliwość obserwacji jej dążenia do świętości. Na tej kanwie pojawiły się bardzo szybko określenia – wyrażenia, jak: „Gwiazda ludu”, „prawdziwy anioł”, „najpobożniejsza dziewczyna w parafii”, „pierwsza dusza do nieba”, które były odzwierciedleniem jej dobroci, pobożności, uczynności, dobrego serca i otwartości na innych. To przekonanie o świętości bł. Karoliny Kózki wyrażone tytułami z czasów jej współczesnych także znajduje wyraz w przepowiadaniu kaznodziejskim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję