Reklama

Odwiedź w okolicy Dukli

Bóbrka

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, które znajduje się na terenie najstarszej na świecie, nadal działającej kopalni ropy naftowej. W muzeum zachowały się dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku – „Franek” i „Janina”. 8 km od Dukli.

Żarnowiec

Znajduje się tu XVIII-wieczny murowany dworek ofiarowany w 1903 r. przez naród Marii Konopnickiej – obecnie mieści się w nim muzeum poetki. Czynne od wtorku do piątku w godz. 9.00-16.00 i w weekendy w godz. 10.00-16.00. 18 km od Dukli.

Zyndranowa

Uważana niegdyś za stolicę Łemkowszczyzny wschodniej. Obecnie znajduje się w niej Skansen Kultury Łemkowskiej. Z Zyndranowej można przejść szlakiem zielonym przez Ostrą (687 m n.p.m.), Stasianę, Tylawę, by dojść do Pustelni św. Jana z Dukli. 16 km od Dukli.

Iwonicz-Zdrój

Jedno z najstarszych polskich uzdrowisk; pierwsze wzmianki o tutejszych wodach leczniczych pochodzą z 1578 r. Są one stosowane – z dobrym skutkiem – na choroby reumatyczne, kobiece, układu nerwowego, dróg oddechowych i układu ruchu. W Iwoniczu-Zdroju warto odwiedzić też zabytkowy kościół św. Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. 17 km od Dukli.

Rymanów-Zdrój

Leczy się tu głównie choroby układów oddechowego, krążenia, nerek oraz dróg moczowych, a lecznicze źródła biją podobno nawet z miejskiej fontanny. 22 km od Dukli.

Odrzykoń

Znajduje się tu Zamek Kamieniec – warownia obronna z XIV wieku, prywatne muzeum, w którym odbywają się m.in. turnieje rycerskie. Otwarte codziennie w okresie od 16 kwietnia do 30 września w godz. 9.30 -18.30. 25 km od Dukli.

Haczów

Warto odwiedzić go ze względu na najstarszy (XV wiek) i największy w Polsce gotycki kościół drewniany Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła. Ok. 28 km od Dukli.

2021-07-27 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Być radykalnym jak św. Franciszek

2021-09-26 21:50

[ TEMATY ]

sanktuarium

Św. Franciszek z Asyżu

Jutrzyna

Magdalena Lewandowska

Choć wspomnienie św. Franciszka z Asyżu przypada dopiero 4 października, w Jutrzynie w diecezjalnym sanktuarium św. Franciszka już 26 września odbyły się pierwsze uroczystości odpustowe.

Przewodniczył im bp Jacek Kiciński. – Bardzo się cieszę, że mogę odwiedzić duchowych synów i córki św. Franciszka z Asyżu i razem z wami przeżyć uroczystość odpustową, 5. rocznicę ogłoszenia nowego sanktuarium i udzielić sakramentu bierzmowania. Jesteśmy tu dziś po to, by dziękować Bogu za dar naszej wiary i za przykład św. Franciszka, który uczy nas, jak żyć Słowem Bożym i jak to Słowo wprowadzać w codzienność – mówił do zebranych hierarcha. I podkreślał: – Jezus mówi dziś „Masz być radykalny”! Nie wolno z grzechem iść na kompromis. Jeśli coś jest powodem twojego grzechu, pozbądź się tego – jeśli jest to komputer, odetnij się od sieci, jeśli telefon jest powodem grzechu, zerwij łączność. Prawdziwe nawrócenie zacznie się wtedy, kiedy staniemy w prawdzie i poprosimy Boga o pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję