Reklama

Kościół

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszy szczyt pielgrzymkowy

Ze świadectwem wiary i nadziei składanych w Bogu i Maryi, z modlitwą o ustanie pandemii oraz o to, byśmy jak św. Józef mieli otwarte ojcowskie serca, na Jasną Górę przybyły pierwsze w tym roku diecezjalne pielgrzymki piesze i mniejsze grupy. Lipcowy tzw. szczyt pielgrzymkowy związany jest z odpustem Matki Bożej Szkaplerznej.

Tegoroczne pielgrzymowanie dostosowane jest do wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. Tworzone są mniejsze grupy, pątnicy wędrują sztafetowo, najczęściej bez noclegów. – Taka forma pielgrzymowania wcale nie jest prosta. Często późno wracamy, a wyjechać trzeba bardzo wcześnie. Musimy uważać, żeby się nie spóźnić, i starać się, żeby się nie zniechęcić – powiedziała pani Anna, która po raz ósmy przyszła z Piotrkowa Trybunalskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Bardzo się cieszymy, że mimo wszystko doszliśmy! Z Jezusem i Maryją można pokonać wszystko – przekonują pątnicy. Podkreślają, że „razem modlili się o to, by było już normalnie, żeby za rok można było wyruszyć w tradycyjny sposób”.

Wielkie grupy tworzą duchowi pielgrzymi, którzy trwając na modlitwie w swych parafiach, łączą się z tymi, którzy wyruszają w drogę.

– Tegoroczna pielgrzymka jest wielką zachętą do wierności Bogu – zauważył abp Adam Szal, który także w tym roku przeszedł cały pątniczy szlak w ramach 41. Pieszej Pielgrzymki Przemyskiej, w której sztafetowo uczestniczyło ponad 2 tys. osób.

Reklama

Na Jezusową zachętę: „Wstańcie, chodźmy” odpowiedziało ponad 1,2 tys. pątników 87. Pieszej Pielgrzymki Poznańskiej. Modlili się oni o wznowioną w parafiach peregrynację Maryi w znaku Ikony Jasnogórskiej, która już dwukrotnie została przerwana z powodu pandemii COVID-19.

Z modlitwą za polską wieś na Jasną Górę dotarła 38. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

– Polecamy ten trudny czas żniw i pogodę; modlimy się o pomyślne zbiory, żeby nie było głodu u nas i na całym świecie – mówili uczestnicy pielgrzymki.

Cały szlak przemierzyło 5 księży i 3 osoby świeckie, pozostali wędrowali po kilkadziesiąt kilometrów, bez noclegów. Z pątnikami modlił się bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji.

Pielgrzymki przybywają na Jasną Górę nie tylko po to, by zakończyć swoją wędrówkę – dla niektórych spotkanie z Maryją właśnie w tym miejscu jest dopiero początkiem drogi. 15 lipca wyruszyła biegowo-rowerowa pielgrzymka do największego na Ukrainie greckokatolickiego sanktuarium maryjnego w Zarwanicy. Pomysłodawcą pielgrzymki jest Marian Płaszczyk, członek Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy, który corocznie organizuje pielgrzymki biegowe z Knurowa do jasnogórskiego sanktuarium.

Jasnogórski flesz

Odeszli do Pana:

• 10 lipca po długiej chorobie zmarł o. Konrad Pomper, paulin. Miał 75 lat, 49 lat był kapłanem, a 57 – zakonnikiem. Posługiwał w Leśnej Podlaskiej, na Jasnej Górze i przez 26 lat w paulińskich placówkach w Chorwacji i Niemczech.

Reklama

• 13 lipca zmarł o. Kazimierz Uszyński, paulin. Miał 69 lat. W zakonie przeżył 41 lat, a w kapłaństwie 35. Zmarł, gdy przygotowywał się do sprawowania Mszy św. Jak wspominają świadkowie, od najmłodszych lat charakteryzowała go miłość do Najświętszej Eucharystii. Posługiwał w Brdowie, Łukęcinie i na Jasnej Górze. Służył zakonowi m.in. jako definitor generalny, był odpowiedzialny za formację młodych kapłanów.

W najbliższym czasie:

• 26 lipca – Pielgrzymka Biegowa z Tarnobrzega;

• 28 lipca – Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich;

• 29 lipca – Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta; Piesza Pielgrzymka z Lubomi;

• 31 lipca – Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego; Piesza Pielgrzymka Bydgoska; Piesza Pielgrzymka Góralska.

2021-07-20 10:22

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka Młodych z Radiem Maryja na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Radio Maryja

Karol Porwich

Jasna Góra

Jasna Góra

Chcą jak bł. Carlo Acutis mieć plan na życie - „być zawsze zjednoczonym z Jezusem". Na Jasnej Górze trwa 22. Pielgrzymka Młodych z Radiem Maryja. Młodzieży w modlitwie towarzyszą relikwie niedawno beatyfikowanego nastolatka, który swoje życie ofiarował za papieża i Kościół. Specjalny film z przesłaniem dla uczestników pielgrzymki przygotowała Antonia Solzano, mama bł. Carlo.

Jak podkreślił redemptorysta o. Dariusz Drążek, życie błogosławionego Carlo Acutisa jest drogowskazem dla młodych ludzi. - On miał 15 lat, kiedy odszedł z tego świata, umierał szczęśliwy. Jego życie było intensywne, krótkie, chrześcijańskie. Carlo mówił, że Eucharystia jest autostradą do nieba, dlatego chcemy młodych zaprosić na autostradę, szybki ruch do nieba wraz z Maryją. Błogosławiony Carlo podkreślał, że Maryja to jest jedyna kobieta jego życia” – zaznaczył redemptorysta.
CZYTAJ DALEJ

Stanowisko Rady KEP w sprawie ochrony konstytucyjnego rozumienia małżeństwa

2026-05-22 12:58

[ TEMATY ]

KEP

Konferencj Episkopatu Polski

BP KEP

Małżeństwo kobiety i mężczyzny posiada wyjątkowe znaczenie społeczne, antropologiczne i duchowe, dlatego debata dotycząca jego miejsca w porządku prawnym i społecznym powinna być prowadzona z odpowiedzialnością, spokojem oraz autentyczną troską o dobro wspólne – apelują biskupi w Stanowisku Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny w sprawie ochrony konstytucyjnego rozumienia małżeństwa.

Członkowie Rady KEP ds. Rodziny „z troską i niepokojem obserwują kolejne działania i interpretacje prawne odnoszące się do rozumienia małżeństwa” w związku z pojawiającymi się ostatnio orzeczeniami sądów administracyjnych dotyczącymi transkrypcji zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samej płci. Przypominają, że Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 18 wskazuje, iż „małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny i jako takie znajduje się pod ochroną oraz opieką państwa”.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz w Cascii: św. Rita poważnie traktowała przykazanie miłości bliźniego

2026-05-22 12:33

[ TEMATY ]

św. Rita

Cascia

Kard. Dziwisz

Vatican Media

W sercu Rity nigdy nie było miejsca dla nienawiści i pragnienia zemsty. Sama doświadczyła wielkiego zła i cierpienia - powiedział w homilii metropolita senior archidiecezji krakowskiej kard. Stanisław Dziwisz, który 22 maja przewodniczył uroczystej Mszy św. w sanktuarium św. Rity w Cascii, w dniu jej wspomnienia. Podkreślił, że święta stawiając Boga na pierwszy miejscu w sposób heroiczny wprowadzała w życie przykazanie miłości bliźniego, które traktowała bardzo poważnie - relacjonuje Vatican News.

Na początku homilii kard. Dziwisz podziękował abp. Renato Boccardo, metropolicie archidiecezji Spoleto-Norcia, za zaproszenie na uroczystość ku czci św. Rity. Przypomniał, że abp Boccardo był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II, m.in. jako organizator Światowych Dni Młodzieży oraz papieskich podróży apostolskich. „Ojciec Święty bardzo cenił jego kompetentną i gorliwą posługę” - podkreślił metropolita krakowski senior.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję