Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2021, str. 9

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ze św. Michałem na Jasną Górę

Jego szkaplerz przyjęło już w Polsce ponad 300 tys. wiernych. Statystycznie więc codziennie możemy mijać na ulicy kilka osób, które uciekają się do tego świętego. Kult św. Michała Archanioła stale się rozwija.

Gościem pielgrzymki rycerzy i czcicieli św. Michała Archanioła, która miała miejsce 3 lipca, był ks. Marcello Stanzione, ceniony angelolog, czyli znawca tematyki anielskiej. – Powszechne jest myślenie, że wystarczymy sami sobie, że Bóg jest niepotrzebny. Brakuje nam pokory, sami aspirujemy do roli boga, a przecież nikt nie jest jak Bóg. Święty Michał jest aniołem pokornym, ale i tym, który dodaje nam odwagi i wytrzymałości, zwłaszcza dziś, gdy brakuje nam wiary; wspiera nas, by się nie poddawać – powiedział włoski kapłan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– O aniołach nigdy dość – podkreślił ks. Piotr Prusakiewicz ze Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. – To nie są postacie bajkowe, one wciąż są, działają, pomagają. Są adoratorami Pana Boga, czyli nieustannie Go uwielbiają. Poza tym przynoszą nam meldunki z nieba, są listonoszami, posłańcami. Co więcej – chronią nas i są naszymi opiekunami. Zawsze nazywam anioły, a szczególnie św. Michała Archanioła, ochroniarzami – powiedział michalita.

Pielgrzymom towarzyszyła wierna kopia figury św. Michała Archanioła z Cudownej Groty Objawień na Gargano, która peregrynuje po Polsce już od 8 lat.

Jasnogórski flesz

Reklama

Jasna Góra była planem filmowym do nowego obrazu o kard. Wyszyńskim.Film Prorok w reżyserii Michała Kondrata ma ukazać nieznane wątki z życia prymasa na tle ważnych dla Polski wydarzeń historycznych, takich jak obchody milenijne czy Grudzień ’80. Sceny z maja 1966 r. były kręcone w sanktuarium.

Od połowy maja do niemal końca czerwca sprawowane były prymicyjne Msze św.

Wraz z rozpoczęciem wakacji coraz więcej pielgrzymek dociera na Jasną Górę. 3 lipca dotarła 22. Pielgrzymka Kawalerii Konnej z Zaręb Kościelnych. To jedyna taka grupa – pielgrzymi nawiązują do tradycji 10. Pułku Ułanów Litewskich. W ciągu 11 dni pielgrzymi przebyli ok. 400 km.

• 12 lipca – Modlitwa w Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej;

– Piesza Pielgrzymka Rolników diec. zielonogórsko-gorzowskiej;

• 14-15 lipca – pierwszy tzw. pielgrzymkowy szczyt. Na święto Matki Bożej Szkaplerznej przybędą dwie piesze pielgrzymki diecezjalne (przemyska i poznańska) oraz kilka mniejszych;

• 16 lipca – odpust NMP z Góry Karmel – Msza św. na szczycie o godz.11.

Narodowa Pielgrzymka Węgrów

W tym roku na Jasnej Górze odbyła się Narodowa Pielgrzymka Węgrów z udziałem przedstawicieli. Od 10 lat jest ona wyrazem nie tylko miłości Madziarów do częstochowskiej Maryi, ale też przypomina, że Polaków i Węgrów łączy bardzo wiele – przede wszystkim wiara katolicka, historia oraz dzieje Zakonu Paulinów, który powstał na Węgrzech i stamtąd przybył do Polski. Spotkania są także okazją do wspólnego błagania o ożywienie wiary w Europie i powrót do jej chrześcijańskich korzeni.

Reklama

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podziękował Węgrom za wielowiekową przyjaźń i życzył, by dalej mogli się jak najlepiej rozwijać oraz by głęboko przeżyli wrześniowy Światowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie.

Biskup József Tamás z Siedmiogrodu podkreślił, że Węgrzy są dumni ze swojej miłości do Matki Bożej, która jest ich patronką, i zauważył, iż mogą uczyć się od Polaków życia wiarą na co dzień.

Choć paulini są kojarzeni głównie z polskim narodowym sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze, to głoszony przez nich kult Bogurodzicy bierze swój początek z węgierskiej świadomości narodowej, a także z czci oddawanej Matce Bożej przez żyjących na Węgrzech pustelników.

2021-07-05 19:34

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obrońcy Życia Człowieka z apelem do Prezydenta RP: Prosimy o ułaskawienie pani Weroniki Krawczyk

2026-03-21 15:16

[ TEMATY ]

pielgrzymka

pro‑life

Fundacja Życie i Rodzina/Karol Porwich

Czy Prezydent RP ułaskawi panią Weronikę?

Czy Prezydent RP ułaskawi panią Weronikę?

W sobotę 21 marca odbyła się 46. Ogólnopolska Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę. Jest to jedno z największych corocznych spotkań środowiska pro-life w Polsce - czas wspólnej modlitwy, świadectw i refleksji nad ochroną ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Obrońcy życia zaapelowali do rządu o zapewnienie przestrzegania konstytucyjnego prawa do życia, wezwały też do zablokowania planów wprowadzenia obowiązkowej „Edukacji zdrowotnej” i do przywrócenia „Wychowania do życia w rodzinie”, a także zwrócili się z apelem do prezydenta RP o ułaskawienie pani Weroniki Krawczyk.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 9.30 Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Po Mszy św. pielgrzymi zgromadzili się w Auli im. św. Jana Pawła II, by wysłuchać kilku prelekcji i świadectw. W czasie pielgrzymki rozstrzygnięto również konkursy dla młodzieży i akademicki organizowane przez Stowarzyszenie.
CZYTAJ DALEJ

Historyczne wydarzenie w Drezdenku!

2026-03-21 21:26

[ TEMATY ]

peregrynacja

drezdenko

Matka Boża Gietrzwałdzka

Karolina Krasowska

W parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku rozpoczęła się dwudniowa peregrynacja Obrazu Matki Bożej Gietrzwałdziej. To historyczne wydarzenie zarówno dla tamtejszej wspólnoty, jak i całej diecezji.

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Drezdenku jest dla nas wydarzeniem o głębokim znaczeniu duchowym i historycznym. Wpisuje się ona w przygotowanie do 150. rocznicy objawień gietrzwałdzkich, które przypadają w 2027 roku - jedynych w Polsce objawień maryjnych oficjalnie uznanych przez Kościół. To właśnie tam Maryja przemówiła do prostych ludzi, pozostawiając orędzie niezwykle aktualne także dziś – mówi proboszcz parafii w Drezdenku ks. Paweł Greń CRL. - W centrum tego orędzia znajduje się proste, a zarazem wymagające wezwanie: „Odmawiajcie codziennie różaniec”. Te słowa są dla nas nieustannym zaproszeniem do modlitwy, nawrócenia i zawierzenia Bogu we wszystkich sprawach naszego życia. Peregrynacja jest więc nie tylko zewnętrznym wydarzeniem, ale przede wszystkim czasem łaski - duchowego zatrzymania, wsłuchania się w głos Matki i odnowienia wiary naszych serc. Dzisiaj w naszej parafii powstanie kolejna róża Żywego Różańca, dwunasta, ale pierwsza pod wezwaniem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. To już jest piękny owoc tej peregrynacji w naszej parafii – dodaje.
CZYTAJ DALEJ

Wystawiono chustę św. Weroniki w Watykanie

2026-03-22 20:01

[ TEMATY ]

Chusta św. Weroniki

Vatican Media

Chusta św. Weroniki

Chusta św. Weroniki

W piątą niedzielę Wielkiego Postu wystawiono jedną z najcenniejszych relikwii Bazyliki św. Piotra - chustę św. Weroniki. Zgodnie z tradycją przekazywaną w związku z Drogą Krzyżową, kobieta otarła chustą twarz Jezusa, a na płótnie pozostało odbicie jego twarzy i ślady krwi - relacjonuje Vatican News.

W niedzielę uroczystemu nabożeństwu przewodniczył archiprezbiter Bazyliki św. Piotra kard. Mauro Gambetti. Kanonicy bazyliki oraz inni duchowni wraz z osobami życia konsekrowanego i wiernymi zgromadzili się przy grobie świętego Piotra. Po obrzędach wstępnych przeszli przez bazylikę w procesji, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych, aż doszli logii św. Weroniki znajdującej się nad jej posągiem. Następnie w tej loggii ukazano chustę św. Weroniki. W tym czasie biły dzwony, a wystawienie odbyło się w atmosferze modlitewnej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję