Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 25/2021, str. 9

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odkrywać piękno powołania

Jesteśmy powołani, by być odblaskiem miłości Boga na ziemi – powiedział na Jasnej Górze bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Zachęcał do odkrywania wciąż na nowo piękna powołania, odnawiania więzi z Bogiem i budowania relacji z tymi, do których Bóg nas posyła. Celebrował on Mszę św. w ramach 142. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, którego tematem było świadectwo wiary i rola osób konsekrowanych. W Polsce mamy ponad 100 tzw. czynnych zgromadzeń zakonnych, w których żyje ok. 17 tys. sióstr.

Spotkania przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych to przede wszystkim formacja, ale także okazja do wymiany doświadczeń odnośnie do posługi różnych wspólnot we współczesnym świecie. Przewodnicząca Konferencji – s. Dolores Zok, werbistka, zwróciła uwagę na konieczność zmian form działania w niektórych wspólnotach zakonnych, w których zaczyna brakować młodych sióstr.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Adrian Galbas, pallotyn, przypomniał o prymacie konsekracji w sercu: – Niezależnie od tego, jaką misję wam powierzono, jakąkolwiek posługę klasztorną czy apostolską spełniacie – zawsze zachowujcie w sercu prymat waszego życia konsekrowanego.

Reklama

Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce powstała w 1970 r. Jest kontynuacją form współpracy międzyzakonnej wypracowanych w Polsce od 1947 r.

Świętość i służba

Srebrny jubileusz kapłaństwa przeżywało na Jasnej Górze siedmiu ojców paulinów: o. Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, o. Dominik Partyka, o. Franciszek Całka, o. Robert Jasiulewicz, o. Michał Fuksa, o. Robert Kurowicki, o. Justyn Duszczyk.

– Stajemy w pokornej postawie, że żaden kapłan sam sobie nie wystarczy, że nie wystarczą nasze zdolności. Kapłaństwo jest wezwaniem, by służyć innym i samemu być blisko Jezusa – powiedział bp Buzun.

– Wzięliście Maryję na drogę kapłańskiego i zakonnego życia. Bądźcie nadal Jej prawdziwie umiłowanymi synami oraz uczcie się od Niej ciągle miłości do Boga i człowieka, uczcie się służby Bogu i człowiekowi – przypomniał podczas jubileuszowej Eucharystii o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Ojców Paulinów. Podkreślił, że „idąc drogą świętości i służby, zawsze możemy liczyć na pomoc Boga”.

Jasnogórski flesz

Odbyła się – 8 czerwca – konferencja dyrektorów placówek należących do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich (SPSK). Jednym z tematów były zagrożenia duchowe, m.in. te wynikające ze szkodliwych treści w internecie, jak zjawisko patostreamów, czyli wulgarnych transmisji wideo. Był to też czas podziękowania za niełatwy dla szkolnictwa rok. Patronką stowarzyszenia jest Matka Boża Częstochowska.

Reklama

14. Międzynarodowy Dzień Archiwów (9 czerwca) to okazja, by przypomnieć, że także na Jasnej Górze gromadzone są archiwalne skarby. Funkcjonują tu dwa archiwa – klasztorne i Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Są w nich np. dokumenty fundacyjne Jasnej Góry z 1382 r. i 1393 r. króla Władysława Jagiełły, kodeksy z XII wieku, dokumenty koronacyjne obrazu Matki Bożej, odpisy bulli papieskich nadających zakonowi szczególne uprawnienia i przywileje.

• 22 czerwca – Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy;

• 23 czerwca – Pielgrzymka Kombatantów Okresu Stalinowskiego;

• 25 czerwca – Pielgrzymka Ruchu Czystych Serc;

• 26 czerwca – Pielgrzymka Wojowników Maryi;

• 27 czerwca – Pielgrzymka Rzemiosła.

2021-06-15 11:59

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KPRP: prezydent Karol Nawrocki powołał czterech sędziów Sądu Najwyższego

Prezydent Karol Nawrocki wręczył we wtorek akty powołania na stanowiska sędziego Sądu Najwyższego; powołani zostali: Paweł Bucoń, Paweł Chmielnicki, Andrzej Michałowicz, Tomasz Szczurowski - podała Kancelaria Prezydenta na portalu X.

W minionym tygodniu szef KPRP Zbigniew Bogucki zapowiedział, że 28 lipca prezydent wręczy powołania czterem nowym sędziom SN.
CZYTAJ DALEJ

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się światu

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Agnieszka Bugała

W ogólnopolskim kalendarzu liturgicznym przypada dziś wspomnienie libańskiego świętego Szarbela Machlufa. Ten żyjący w XIX wieku zakonnik i pustelnik obrządku maronickiego jest dziś jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskich na świecie.

Św. Szarbel uważany jest za jednego z największych cudotwórców pośród świętych Kościoła. Zarejestrowano już kilkadziesiąt tysięcy uzdrowień za jego wstawiennictwem, które są czytelnym znakiem Bożej obecności we współczesnym świecie. Co roku do jego grobu, znajdującego się w klasztorze w miejscowości Annaja, przybywa ponad 4 mln pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

USA: 98-letni weteran II wojny światowej przeszedł na katolicyzm

2026-07-28 20:32

[ TEMATY ]

nawrócenie

katolicyzm

fotolia.com

98-letni Raymond „Ray” Martin Sr., weteran armii amerykańskiej z czasów II wojny światowej, został ochrzczony, bierzmowany i po raz pierwszy przyjął Komunię św. w domu opieki w Arizonie. Do Kościoła katolickiego przystąpił po latach uczestnictwa w życiu religijnym swojej zmarłej żony oraz dzięki duchowemu wsparciu diakona Jacka Trevino.

Martin służył podczas II wojny światowej na Okinawie i Filipinach, a po zakończeniu służby przez 27 lat pracował jako policjant w stanie Illinois. Choć przez wiele lat uczestniczył z żoną we Mszy św. i odmawiał z nią różaniec, nigdy wcześniej nie został ochrzczony. Przełom nastąpił po spotkaniu z diakonem Trevino, kapelanem hospicjum i wikariuszem parafii św. Elżbiety Ann Seton w diecezji Tucson. W rozmowach z duchownym wyraził pragnienie przyjęcia wiary katolickiej oraz głęboką wiarę w Chrystusa i Eucharystię.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję