Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wierny złożonym obietnicom

Ksiądz Tomasz Folga, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej, świętuje 25-lecie kapłaństwa.

Niedziela sosnowiecka 24/2021, str. IV

[ TEMATY ]

25‑lecie

rocznica święceń

Piotr Lorenc/Niedziela

Ksiądz jubilat od lat realizuje misję pomocy charytatywnej

Ksiądz jubilat od lat realizuje misję pomocy charytatywnej

We wszystkim parafiach, w których pracował, w Sosnowcu, Jaworznie czy Jaroszowcu, animował i prowadził działania charytatywne. Obejmując przed 11 laty funkcję, najpierw wicedyrektora, a od 2012 r. dyrektora Caritas Diecezji Sosnowieckiej niejako wypełnił swoje powołanie.

Świętowanie jubileuszu ks. Tomasz rozpoczął w kaplicy znajdującej się w siedzibie Caritas w Sosnowcu, sprawując Mszę św. ze swoimi najbliższymi współpracownikami – kierownikami placówek, które Caritas prowadzi i kadrą administracyjną. Drugim miejscem świętowania była parafia św. Mikołaja, z którą jest związany od kilku lat pomocą duszpasterską. Homilię podczas uroczystej dziękczynnej Eucharystii wygłosił ks. Jarosław Wolski, proboszcz parafii św. Stanisława BM w Czeladzi, bliski współpracownik diecezjalnej Caritas. Nie mogło zabraknąć także modlitwy z kolegami z roku w sosnowieckiej bazylice katedralnej, w której ks. Tomasz przyjął święcenia. Liturgii w katedrze przewodniczył bp Grzegorz Kaszak.

Reklama

– Każdy z nas wie, że twoje kapłaństwo nie zamyka się pod słowem „dyrektor”, niczym pracownik firmy. Twoje życie i twoja posługa jest o wiele bogatsza. Kapłan dokonuje czegoś, czego żaden człowiek z własnej inicjatywy dokonać nie może: wypowiada w imieniu Chrystusa słowa rozgrzeszenia i w ten sposób, wychodząc od Boga, zmienia sytuację życiową ludzi klękających u kratek konfesjonału. Nad darami chleba i wina wypowiada słowa dziękczynienia Chrystusa, które są słowami przeistoczenia – słowami, uobecniającymi Jego samego, Zmartwychwstałego. Słowami, które zmieniają wszystko. Słowami, które otwierają świat na Boga i do Niego prowadzą – powiedział ks. Łukasz Gładki podczas Mszy św. w kaplicy Caritas w Sosnowcu.

Ksiądz Jarosław Wolski w Targoszycach wspomniał o idei kapłaństwa w kontekście wylania Ducha Świętego. – Wylanie Ducha jest wydarzeniem jednorazowym, jak chrzest św. Jednak św. Tomasz z Akwinu uczy, że istnieje niewidzialne zesłanie Ducha Świętego, również w związku z postępem w cnocie lub wzrostem łaski – powiedział ks. Wolski. Kapłan wskazał również na trzy istotne elementy posługiwania kapłańskiego. Są to: trwanie w Bogu, wierność złożonym obietnicom i unikanie głoszenia własnych opinii. – A jak naucza papież Franciszek, dobre kapłaństwo wiąże się również z czterema bliskościami duchowymi: po pierwsze bliskość z Bogiem na modlitwie; bliskość z biskupem miejsca – stróżem jedności; bliskość ze współbraćmi w kapłaństwie i bliskość ze świętym ludem Bożym. Szczególnie w świetle jubileuszu 25-lecia kapłaństwa w poczynaniach ks. Tomasza widać te wszystkie elementy – podkreślił ks. Wolski.

Z kolei ks. Jan Gaik w sosnowieckiej katedrze podkreślił, że każdy jubileusz niesie z sobą dozę refleksji. – Dla jubilatów, którzy świętują 25. rocznicę kapłaństwa – chociaż wyglądają tak młodo – jest to z pewnością okazja do spojrzenia w przeszłość i dokonania podsumowań.

W ciągu dziewięciu lat prowadzenia Caritas Diecezji Sosnowieckiej ks. Tomaszowi Foldze udało się otworzyć czy kompleksowo wyremontować – by wymienić tylko kilka najważniejszych: Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy Domu św. Józefa w Będzinie; wybudować Diecezjalny Dom Matki i Dziecka w Sosnowcu; przeprowadzić generalny remont Schroniska dla Bezdomnych Caritas w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach i Schroniska dla Bezdomnych w Będzinie-Łagiszy; oddać do użytku Dzienny Dom Senior+ w Olkuszu; przeprowadzić generalny remont Stacji Opieki Centrum Pielęgniarstwa w Sosnowcu. Ostatnim przedsięwzięciem Caritas, które jest już niemal na ukończeniu, jest budowa magazynu – centrum dystrybucji żywności Caritas wraz z zapleczem technicznym i wyposażeniem przy ulicy Stawowej w Będzinie.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Praga: 50 lecie święceń kapłańskich kard. Duki

[ TEMATY ]

Czechy

kard. Dominik Duka

rocznica święceń

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

50 lecie święceń kapłańskich obchodził wczoraj w Pradze, wraz ze swoimi kolegami z roku, w tym biskupem-seniorem diecezji pilzneńskiej, Františkm Radkovským, prymas Czech, kard. Dominik Duka OP.

Przy tej okazji Biuro Prasowe archidiecezji praskiej opublikowało krótkie wspomnienie osobiste dostojnego jubilata. Przynosimy je w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

2021-07-28 07:27

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Materiał prasowy

Tysiące ozdrowieńców nie może otrzymać certyfikatu covidowego, nawet jeśli wirusa wykryto u nich testem antygenowym - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Jak czytamy na łamach "Rz", Komisja Europejska nie uznaje za ozdrowieńców osób, którym zdiagnozowano zakażenie COVID-19 na podstawie testu antygenowego – najbardziej popularnego m.in. w Polsce. Przez to nie mogą otrzymać paszportu covidowego. Spotkało to Marcina T. ze Szczecina. "Miałem kaszel i wysoką gorączkę, której niczym nie mogłem zbić. Wezwałem karetkę, ratownicy w domu zrobili mi test, który potwierdził COVID-19" – opowiada "Rzeczpospolitej" Marcin T. Został zabrany do szpitala na oddział covidowy, gdzie spędził półtora tygodnia. Wypis potwierdził, że przeszedł „obustronne zapalenie płuc w przebiegu covid”.

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający długie związki z Polską

2021-07-28 15:01

[ TEMATY ]

pożar

twitter.com/ArchdiocGlasgow

W Glasgow w nocy z wtorku na środę niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona, który od II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.

Informację o pożarze kościoła znajdującego się w dzielnicy Partick w zachodniej części Glasgow straż pożarna otrzymała o godz. 2:40 w nocy. W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło ponad 30 strażaków, ale jak wynika z relacji mediów i z zamieszczonych zdjęć, kościół został uszkodzony bardzo poważnie, m.in. runął w nim dach i zniszczone zostały wszystkie okna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję