Ze względu na obostrzenia epidemiczne obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja miały skromny charakter. Wraz z biskupem ordynariuszem Eucharystię koncelebrowali kapłani na czele z ks. kan. Jackiem Marchewką, nowym proboszczem bazyliki katedralnej. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy Sandomierza oraz turyści.
Biskup Nitkiewicz nawiązał w homilii do preambuły Konstytucji 3 maja, w której na pierwszym miejscu było odwołanie się do Boga, który jest Panem Wszechświata. – „W Imię Boga w Trójcy Świętej jedynego”. Tymi słowami rozpoczyna się preambuła konstytucji trzeciomajowej, podpisana przez Stanisława Augusta – „z Bożej łaski i woli narodu” króla Polski. Zaraz po uchwaleniu „Ustawy Rządowej” – jak określano konstytucję – król złożył przysięgę na wierność, trzymając rękę opartą na Ewangelii, zaś w kolegiacie św. Jana Chrzciciela – dzisiejszej archikatedrze warszawskiej – wszyscy odśpiewali dziękczynne „Ciebie, Boga. wysławiamy” – „Te, Deum, laudamus”. W ten sposób, przyjęcie konstytucji mającej na celu reformę Rzeczpospolitej, aby uratować ją przed upadkiem, stało się jednocześnie wyznaniem wiary całego narodu. Wiary w Boga, który jest Panem Wszechświata, wiecznym i wszechmogącym, a zarazem dobrym Ojcem – mówił bp Nitkiewicz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Następnie ordynariusz wskazał, że uczestnictwo w Eucharystii jest naszym wyznaniem wiary w Boga, ale również dziękczynieniem za wolną Ojczyznę. Podkreślił także, przytaczając starożytnych pisarzy chrześcijańskich, że Bóg sprawuje władzę nad światem, a mówiąc o Polsce, wyeksponował szlachetność mieszkańców naszego kraju.
– Naszą Ojczyzną jest Polska: przepiękna jak ta sandomierska katedra, na której ścianach wymalowane zostały herby ziem dawnej Rzeczpospolitej. Polska wielka niczym Wisła tocząca wiosną swe wody. Szlachetna na miarę ludzi ratujących życie i zdrowie w naszym sandomierskim szpitalu oraz służących potrzebującym w diecezjalnej Caritas. Zostaliśmy przez Boga hojnie obdarowani i powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami – powiedział sandomierski pasterz.
Odnosząc się do słów papieża Franciszka, zachęcał, aby politycy dawali nadzieję oraz mieli serca ojców troszczących się o swoje dzieci. Przed końcowym błogosławieństwem odmówił modlitwę za Ojczyznę ks. Piotra Skargi.
W Eucharystii uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz Wojsko Polskie. Po uroczystościach zebrani przeszli przed Ratusz, gdzie przy pamiątkowej tablicy odbyły się przemówienia okolicznościowe, a delegacje złożyły kwiaty. Pieśni patriotyczne zaśpiewał chór Kościuszko z II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu.