Reklama

Niedziela Wrocławska

Aktywne wakacje dla seniorów

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zaprasza seniorów na turnusy wakacyjne w Łebie.

Niedziela wrocławska 19/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas

wakacje

seniorzy

Archiwum Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

W okolicy ośrodka znajdzie się wiele pięknych miejsc

W okolicy ośrodka znajdzie się wiele pięknych miejsc

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początek maja to dobry czas na planowanie letniego wypoczynku. Poszukując właściwego dla nas miejsca mamy swoje oczekiwania, marzenia i plany. Chcemy spędzić ten czas w dobrym towarzystwie, a osoby wierzące dbają także o sferę duchową – W tym roku zapraszamy na wakacje pod hasłem: „Łeba – tak jak w domu”. Seniorzy, którzy razem z nami spędzają wolny czas na zorganizowanych wyjazdach mówią o rodzinnej atmosferze, która tam panuje – mówi Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Kluczową rolę stanowi także kuchnia – Naszym seniorom wszystko smakuje. To zasługa pana Darka i jego rodziny, którzy zajmują się kuchnią i dbają o jak najlepsze potrawy. Opiekują się oni także naszym ośrodkiem, aby jak najlepiej funkcjonował – podkreśla s. Magdalena Stachura ze Zgromadzenia Sióstr Bożego Serca Jezusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W tym roku obchodzone jest mały jubileusz – W 2011 roku po raz pierwszy seniorzy wyjechali do ośrodków Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i tam wypoczywali i podejmowali różne aktywności. Stwarzamy okazję do integracji środowisk działających na rzecz drugiego człowieka, wymianę doświadczeń oraz poznanie nowych pól i sposobów społecznego zaangażowania, zwłaszcza w duchu Caritas – opowiada ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas i dodaje – Swój mały jubileusz ma także jeden z naszych domów, którego patronką jest św. Jadwiga Śląska. Pięć lat temu ks. abp Józef Kupny pobłogosławił wyremontowany ośrodek. Może on pomieścić 15 osób. Natomiast drugi dom – św. Jana Pawła II jest trochę większy i może tam zamieszkać 50 osób.

Przez ten czas zmieniały się standardy w ośrodkach Caritas – Ośrodek był przez ten czas remontowany. Zmienialiśmy łazienki tak, aby były wygodniejsze w korzystaniu. W ostatnich latach wymienione zostały łóżka, a cały ośrodek św. Jadwigi ma trochę wyższy komfort, ponieważ przeszedł on większy remont – opowiada Paweł Trawka.

Obecny czas związany jest z pandemią COVID-19. W tym czasie, w sposób szczególny dba się także o zdrowie fizyczne – Wiemy dobrze, że COVID bardzo mocno oddziałuje na układ oddechowy człowieka. Dlatego też Łeba jest miejscem idealnym. Graniczy ze Słowińskim Parkiem Narodowym, przez co ma swój odpowiedni mikroklimat. Jest mnóstwo jodu w powietrzu i bryza morska. To pomaga w utrzymaniu zdrowia i nabyciu odporności – opowiada s. Magdalena.

Reklama

Dla organizatorów wyjazdów wakacyjnych ważna jest także troska o rozwój duchowy. Jak zaznacza rzecznik Caritas, warunki do tego są idealne. – Duża grupa seniorów jadących do naszego ośrodka to osoby zaangażowane w życie parafii. Widać to bardzo dobrze już od pierwszego dnia. Po przyjeździe swoje kroki kierują do kaplicy, gdzie znajduje się Najświętszy Sakrament lub dopytują o drogę do kościoła. Jest to parafia ojców Oblatów. Przez cały okres wakacji trwają tam wczasorekolekcje i nasi seniorzy chętnie z tego korzystają. Chodzą tam na Eucharystię, koncerty uwielbieniowe i inne wydarzenia – mówi Paweł Trawka i dodaje – Seniorzy bardzo sobie cenią możliwość tych rekolekcji. Odbywają się one wieczorem, więc świetnie komponują się z naszym planem dnia.

Oferta skierowana jest dla seniorów, ale miejsce znajdzie się także dla osób nieco młodszych – Mimo, że mówimy o aktywizacji seniorów, zaproszenie skierowane jest także do osób “młodszych”. “Senior kojarzy się nam z osobami nieaktywnymi zawodowo, będącymi na rencie lub emeryturze, ale nasza oferta jest skierowana także do osób starszych pracujących, które mają 60, 50, 45 lat i spokojnie odnajdą się w tym miejscu – mówi Paweł Trawka – Każdy, kto potrzebuje cichego odpoczynku, w takim ośrodku, jest przez nas mile widziany”.

Przybywający do Łeby seniorzy, mogą czuć się bardzo swobodnie. Cały ośrodek jest przygotowany specjalnie na ich przyjazd – Chcemy, aby dobrze się czuli w swoim towarzystwie. Dbamy o to, aby nie było niepotrzebnych hałasów, bo to jest czas odpoczynku, na który sobie zasłużyli. Po to przez cały rok składają sobie fundusze na wakacje, aby mieć w tym czasie chwilę relaksu. Sama Łeba to bardzo atrakcyjne miasto, które cały czas się rozwija. Najważniejszą atrakcją jest nasz polski Bałtyk, który sam w sobie jest “oceanem” możliwości zdrowia i aktywnego wypoczynku. Jest możliwość spacerów, wycieczek rowerowych. Mamy w ośrodku kijki do nordic walking oraz rowery dostępne dla wszystkich naszych wczasowiczów. Poza tym liczne trasy piesze i ścieżki rowerowe ułatwiają taką formę wypoczynku – zachęca s. Magdalena Stachura.

Reklama

Podczas całego pobytu nikt nie będzie czuł się samotny. Wynika to z przygotowanego planu dnia, a także samego rozmieszczenia pokoi – Pokoje są dwu i trzyosobowe. W “dwójkach” staramy się przede wszystkim zakwaterować małżeństwa, a dalszej kolejności kwaterujemy tam inne osoby – informuje P. Trawka.

Oferta wypoczynku przewiduje dziewięciodniowy pobyt w ośrodku Caritas Archidiecezji Wrocławskiej (10-dniowy turnus: 9 dób w ośrodku + 1 dzień przeznaczony na dojazd), pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie) na terenie ośrodku, przejazd autokarem do Łeby i z powrotem, możliwość korzystania z rowerów, kijków do nordic walking. W ramach ceny jest ubezpieczenie. Pierwszy z turnusów rozpoczął się już w maju. Natomiast ostatni zaplanowany jest od 25 września do 3 października.

Aby wziąć udział w „Wakacyjnej Aktywizacji Seniorów”należy wypełnić specjalny formularz znajdujący się na stronie www.wroclaw.caritas.pl. Można także przyjść do siedziby Caritas Archidiecezji Wrocławskiej znajdującej się na Ostrowie Tumskim. Dodatkowe informacje można uzyskać u siostry Magdaleny pod numerem tel. 664456585 lub pod adresem mailowym, mstachura@wroclaw.caritas.pl .

Warto także dowiedzieć się, czy w parafii działa Parafialny Zespół Caritas. Wiele z nich organizuje takie wyjazdy – Parafialne Zespoły chcą zebrać grupę, która pojedzie wprost z parafii. Poza tym, można się do nas zgłosić, wyrażając chęć zorganizowania takiego turnusy. Jest możliwość, aby jeden taki turnus zarezerwować dla danej parafii – zachęca rzecznik Caritas i dodaje – Zachęcamy do przyjęcia naszego zaproszenia na turnusy wakacyjne. Wiele osób przywiązanych jest do swojego miejsca zamieszkania, ogródków, działek, ale zapewniam, że ten czas może stać się dla każdego szczególny, inny i wyjątkowy. Mogą pojawiać się obawy przed brakiem znajomych czy bliskich, ale zapewnia, że atmosfera na naszych wyjazdach sprawia, że każdy czuje radość i wraca umocniony i wypoczęty, a to jest bardzo ważny czynnik dla każdego niezależnie od wieku – puentuje Paweł Trawka.

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paczki żywnościowe dla samotnych seniorów

[ TEMATY ]

seniorzy

paczki

koronawirus

Archiwum redakcji

Chcemy aby paczki jak najszybciej dotarły do potrzebujących - mówi Sylwia Grzyb

Chcemy aby paczki jak najszybciej dotarły do potrzebujących - mówi Sylwia Grzyb

W związku z epidemią koronawirusa, wychodząc na przeciw potrzebom seniorów, Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej przygotuje paczki żywnościowe dla samotnych seniorów z terenu miasta Gorzowa Wlkp.

- Prosimy aby seniorzy, którzy są samotni zgłaszali się do nas pod numer tel. 600 989 128 samodzielnie lub poprzez swoich sąsiadów do piątku 27 marca br. Chcemy aby paczki jak najszybciej dotarły do potrzebujących, po 27 marca będą one dostarczane pod wskazane adresy – mówi Sylwia Grzyb, rzecznik prasowy diecezjalnej Caritas.
CZYTAJ DALEJ

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Chrystus i jawnogrzesznica, Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?» Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz».
CZYTAJ DALEJ

Polichna. Rekolekcje - czas Bożej miłości

2025-04-06 06:56

Małgorzata Kowalik

W dn. 30 marca – 1 kwietnia w parafii św. Jana Marii Vianneya w Polichnie odbyły się rekolekcje wielkopostne. Czas wchodzenia w tajemnice Bożej miłości parafianie przeżyli pod kierunkiem o. Ryszarda Koczwary z Niepokalanowa.

Chcąc przygotować wiernych do głębokiego przeżycia Wielkiego Tygodnia, rekolekcjonista umacniał ich w cnotach teologalnych, eksponując, że fundamentem duchowości chrześcijańskiej jest wiara, a w jej skład wchodzi poznanie, doświadczenie emocjonalno-wartościujące i moralne działanie. Ukazując wartość Wielkiego Tygodnia, mobilizował do rozwoju wiary, mężnego jej wyznawania w każdych okolicznościach życia. – Trzeba pokazać, że jestem katolikiem, chrześcijaninem i nie wstydzę ani nie boję się wiary – powiedział. Przypomniał, że progresja wiary i wytrwałość w niej, bez względu na różnorodność doświadczeń życia, pozostaje nadrzędnym obowiązkiem chrześcijan, rodziców wobec dzieci i Kościoła wobec wiernych. Pytał więc: - „Co zrobiliśmy z dzieciństwem dzieci, czy mają one jeszcze dzieciństwo? Czy te, które wyjechały za granicę z braku miłości do ziemi, będą miały do kogo/czego wracać?”. Rekolekcjonista uwypuklił, że centrum wiary chrześcijańskiej stanowi Jezus Chrystus. Podkreślił, że „Jezus - centrum, kierownik i wyznacznik mojego życia, może uzdrowić mnie i moich najbliższych”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję