Reklama

Niedziela Małopolska

Nie bój się, wzywaj Ducha

Żyjemy w czasach lęku… Boimy się utraty pracy, zdrowia, a nawet życia. W jaki sposób Osoba Ducha Świętego może nam skutecznie pomóc pozbyć się strachu przed przyszłością?

Niedziela małopolska 19/2021, str. III

[ TEMATY ]

Duch Święty

Archiwum zgromadzenia

Siostry duchaczki zapraszają do włączenia się w internetową wspólnotę modlitwy do Ducha Świętego

Siostry duchaczki zapraszają do włączenia się w internetową wspólnotę modlitwy do Ducha Świętego

Kiedy ostatnio jechałam autobusem, stojąca przede mną starsza kobieta się przewróciła. Nie chciała pozwolić sobie pomóc. Zbierała się długo, podpierając kulami, które wylądowały razem z nią na podłodze. Czy bała się ludzkiego dotyku? Zakażenia koronawirusem? Nie wiem, ale żyjąc w takich, a nie innych czasach właśnie to przyszło mi na myśl...

Na przekór logice

– W lęku przyjmujemy czasem postawę wycofania, izolacji. Każdy inaczej reaguje w chwilach niepokoju, obaw i inaczej sobie z nimi radzi. Duch Święty jest Tym, który obdarza łagodnością i pokojem. Jeśli choć na chwilę zatrzymamy się, skupimy i wezwiemy Jego pomocy, On wleje w nasze serca balsam Miłości, który pozwoli odpocząć zalęknionemu sercu. To On wypełnia naszą samotność – mówi s. Edyta Wesołowska ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia. Siostra zakonna podkreśla, że czas, w którym się znaleźliśmy, może być – wbrew ludzkiej logice – czasem uprzywilejowanym, szczególnym, takim, który towarzyszył ludzkości tylko kilka razy w historii: – A co jeśli to czas wyjątkowy? Przecież nigdy wcześniej nie byliśmy bliżej Boga! Doświadczając niemocy, lęku, słabości możemy z głębi serca wołać: „Przyjdź, Pocieszycielu! Obmyj, co nieświęte! Oschłym wlej zachętę! Ulecz serca ranę!”.

Prawdziwy cel

Czy pamiętamy, jak Pan Jezus w Ewangelii św. Jana przyszedł do zlęknionych Apostołów i powiedział im „pokój wam”? Zaraz potem Ewangelista dodaje: „weźmijcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane” (J, 2, 22). Pytam siostry duchaczki, czy to nie oznacza, że człowieka najbardziej powinien przejmować grzech? Odwrócenie się od Bożej miłości, a nie utrata zdrowia, pracy, dochodów? – Tak, właśnie, współczesny człowiek wierzący trochę zgubił cel w życiu, czyli Niebo – mówi s. Edyta i dodaje: – Zatracił także poczucie grzechu. Łatwo tłumaczymy się, racjonalizujemy, usprawiedliwiamy siebie. A przecież grzech jest odwróceniem się od Boga, zerwaniem z Nim relacji, także z bliźnimi. Duch Święty wzywa natomiast do nawrócenia, odnowy, przemiany życia.

Reklama

– Ktoś, kto naprawdę szuka odpowiedzi na swoje pytania, różne wątpliwości, smutki, nie będzie szukał ich w mediach, czy nawet w drugim człowieku, tylko pójdzie tam, gdzie pozna całą prawdę. Jezus powiedział, że Duch Święty doprowadzi nas do prawdy, ale nawet trudna prawda będzie nam przekazana z miłością! – tłumaczy s. Pia Kaczmarczyk.

Internetowa wspólnota

Kilka dni przed rozpoczęciem nowenny przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego siostry kanoniczki zachęcają do podjęcia modlitewnego wyzwania. – To 9 dni, aby Ducha poznać i pozwolić się Mu prowadzić. To wyjątkowy czas, kiedy możemy, jak uczniowie w Wieczerniku, jeszcze mocniej się modlić i otworzyć serca na Boże działanie – mówi s. Pia.

Siostry kanoniczki zapraszają też do internetowej wspólnoty modlitwy do Ducha Świętego „Przyjaciele Pocieszyciela”. Każdego dnia jej członkowie łączą się duchowo, odmawiając Koronkę do Ducha Świętego i otrzymują comiesięczne rozważania do modlitwy. Duchaczki modlitewnie wspierają wszystkich zaangażowanych w to dzieło. Osób, które przynajmniej przez jakiś czas były w internetowej wspólnocie, jest już ponad 200. Więcej informacji o grupie i nowennie można znaleźć na stronie: www.kanoniczki.pl.

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie, ześlij nam Swojego Ducha!

„Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wichru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też jakby języki z ognia, które się rozdzielały, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym...” Dz 2, 1-11

Dlaczego Zesłanie Ducha?

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję