Reklama

Niedziela Sandomierska

Każdy człowiek jest ważny

Caritas Diecezji Sandomierskiej otworzyła w Sandomierzu Zakład Aktywności Zawodowej dla niepełnosprawnych.

2021-04-27 12:57

Niedziela sandomierska 18/2021, str. I

[ TEMATY ]

Caritas Sandomierz

Ks. Wojciech Kania

W otwarciu uczestniczył bp Krzysztof Nitkiewicz

W otwarciu uczestniczył bp Krzysztof Nitkiewicz

W uroczystości wzięli udział: bp Krzysztof Nitkiewicz, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, dyrektor Caritas diecezjalnej ks. Bogusław Pitucha, sponsorzy i pracownicy charytatywni. Poświęcając nową placówkę, ordynariusz sandomierski podkreślił, że podejście do osób niepełnosprawnych jest miarą człowieczeństwa oraz dojrzałości wiary. Podziękował wszystkim, którzy zdali ten egzamin, przyczyniając się do powstania Zakładu Aktywności Zawodowej w Sandomierzu i teraz będą czuwali nad jego funkcjonowaniem.

Jak powiedział ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas: – Od dawna zabiegaliśmy o otwarcie takiego miejsca dla osób niepełnosprawnych po to, aby nie czuły się wykluczone i pozostawione same sobie. Bardzo nam na tym zależało, ponieważ wiemy, jak bardzo chcą one czuć się przydatne i w miarę normalnie żyć. Ograniczenie się do czterech ścian to najgorsze wyjście. Dodał również, że zakład powstał w odpowiedzi na sygnały od rodziców. Nie brakuje w nim osób, które do tej pory przebywały wyłącznie w swoich domach, a teraz integrują się z innymi ludźmi i mogą mieć satysfakcję z wykonywanych obowiązków, czują się potrzebni.

Reklama

Obecna na uroczystości Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, powiedziała, że Zakład Aktywności Zawodowej to wspaniałe miejsce, ponieważ łączy rehabilitację zawodową i społeczną osób, które tego potrzebują. Jest to też wsparcie dla całych rodzin. – Jako zarząd województwa dokładamy wszelkich starań, aby wspierać tego typu miejsca, ale bez ogromnej pracy dyrektora Caritas Diecezji Sandomierskiej oraz pracowników nie byłoby tej placówki. Mam nadzieję, że ten wysiłek przełoży się na wymierne korzyści dla osób niepełnosprawnych i każdy znajdzie tu coś dla siebie – mówiła wicemarszałek.

Wśród zaproszonych gości była również Mariola Latawiec, lekarz, matka jednego z pracowników zakładu, która w bardzo emocjonujący sposób powiedziała, że placówka jest wielkim dobrem i pomocą dla osób niepełnosprawnych. – Dzięki tej pracy mój syn ma zorganizowany dzień, ma po co wstać, ma cel i realizuje się w tej pracy. Zawsze chciał być kucharzem i kelnerem. To jego pierwsza praca, a nie zabawa w nią czy wolontariat. To, że mój syn pracuje i zarabia, daje mu poczucie dorosłości i niezależności. Może kupić coś za własne pieniądze i zrobić komuś prezent – mówiła Mariola Latawiec.

W Zakładzie Aktywności Zawodowej znalazło zatrudnienie 30 osób niepełnosprawnych oraz 10 osób personelu. Przygotowywane są w nim ciepłe posiłki dla potrzebujących z Sandomierza i okolic. Na utworzenie oraz działalność placówki sandomierska Caritas otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach w wysokości 500 tys. zł. Placówkę otwarto 14 kwietnia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolontariusze SKC z wizytą u „duchaków”

[ TEMATY ]

Dzień Ubogich

Caritas Sandomierz

Caritas DS

Z racji na obchodzony III Światowy Dzień Ubogich wolontariusze Caritas wraz ze swoimi opiekunami odbyli wizytę studyjną w Towarzystwie Ducha Świętego pod wezwaniem Świętego Krzyża w Dąbrowie koło Krakowa. Uczestniczyli tam w spotkaniu i rozmowach z „duchakami” pod hasłem: „Posługa ubogim w duchu bł. Gwidona z Montepellier”.

Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa. Uczestnicy mieli możliwość usłyszenia o życiu i działalności bł. Gwidona oraz wysłuchać opowieści ks. Łukasza o losach zakonu „duchaków” kiedyś oraz współcześnie. Po spotkaniu w kaplicy i wspólnej modlitwie wolontariusze oraz ich opiekunowie zostali zaproszeni na poczęstunek. Z wielkim zainteresowaniem słuchali o codziennym życiu ojców, natomiast ojcowie z zainteresowaniem wysłuchali o przedsięwzięciach Szkolnych Kół Caritas oraz dzieł prowadzonych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej.

CZYTAJ DALEJ

Premier złożył życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych

Premier Mateusz Morawiecki złożył w środę życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych. Podziękował im też za pracę, którą wykonały w walce z COVID-19.

Oby nadchodzący czas przyniósł Wam więcej spokoju - napisał w środę szef rządu na Facebooku.

CZYTAJ DALEJ

Jutro papież będzie zabiegał o odrodzenie dzietności we Włoszech

2021-05-13 15:45

[ TEMATY ]

Włochy

papież Franciszek

dzietność

PAP

Jutro rano papież Franciszek otworzy w Rzymie tak zwane stany generalne na temat dzietności. Jest to ogólnonarodowa debata na temat katastrofy demograficznej, którą przeżywają od kilkudziesięciu lat Włochy. Spotkanie zostało zwołane przez Forum Stowarzyszeń Rodzinnych, ale dzięki obecności papieża, wezmą w nim również ważni politycy, z premierem Mario Draghim, a także przedstawiciele świata biznesu i kultury.

Przewodniczący Forum Gigi De Palo ma nadzieję, że papież przełamie pewne schematy w myśleniu o demografii. Jego zdaniem we Włoszech pokutuje bowiem przekonanie, że dzietność to problem dla środowisk rodzinnych czy katolickich. Do polityków i przedsiębiorców wciąż nie dociera, że na kryzysie demograficznym tracą wszyscy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję