Potrzebujemy tej modlitwy przy Jezusie Eucharystycznym Zmartwychwstałym. W tym trudnym czasie pandemii modlimy się o nadzieję i pokój w naszych sercach i rodzinach, który jest nam dziś bardzo potrzebny – mówi proboszcz ks. Józef Knap.
Historia monstrancji
– Znamienne, że monstrancja przybyła do Brzezin z piekoszowskiego sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia od naszego krajana – ks. Zygmunta Kwiecińskiego, a stąd uda się do oliwskiej katedry również do naszego krajana – pochodzącego z Kowali, abp. Tadeusza Wojdy – mówi ks. Knap.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Monstrancja powstała w pracowni Drapikowski Studio z Gdańska. Mariusz Drapikowski, utytułowany artysta współtworzy Stowarzyszenie Communita Regina della Pace, które realizuje ideę 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju. Na świecie, w miejscach szczególnie dotkniętych dramatem wojny, powstają miejsca wieczystej adoracji Jezusa Eucharystycznego, gdzie trwa nieustanna modlitwa o pokój. Obecnie jest ich już osiem. Są już w Betlejem, w Kazachstanie, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Korei Południowej, w Rwandzie, na Filipinach i w polskim Niepokalanowie. Do każdego z nich powstała monstrancja – jako Gwiazda w Koronie Maryi. Gwiazda Medjugorie, która peregrynuje po Polsce do chwili ukończenia kaplicy w sanktuarium w Medjugorie, jest jedną z nich.
Powstanie kaplica adoracji
Reklama
Jak wyjaśnia ks. prob. Józef Knap – obecność monstrancji w Brzezinach wiąże się z pragnieniem i planami utworzenia w świątyni Wszystkich Świętych kaplicy adoracji z relikwiami świętych i błogosławionych.
– Wierzymy w świętych obcowanie. W kaplicy będzie można stale adorować Jezusa Eucharystycznego, a święci prowadzą nas do Niego – tłumaczy. Parafia od lat szerzy kult świętych i błogosławionych poprzez modlitwę przy ich relikwiach sprowadzanych do kościoła. – Każda z tych postaci czczonych w Kościele, obdarzona wyjątkowym charyzmatem, może być drogowskazem dla młodych, starszych, zagubionych i poszukujących i pomagać nam dążyć do świętości życia – wyjaśnia Damian Zegadło, parafianin zaangażowany w rozwijanie kultu świętych i błogosławionych w parafii.
– Projekt ołtarza do kaplicy powierzono pracowni Drapikowski Studio, prowadzonej przez Mariusza Drapikowskiego z synem. Relikwie zostaną prawdopodobnie zdeponowane w małych katakumbach, nie będą eksponowane, aby cała uwaga skupiała się na miejscu, które jest w centrum – Jezusie obecnym w hostii – mówi. Usytuowanie kaplicy jest dogodne, będzie ona okratowana, tak więc stanie się dostępna dla każdego, kto zechce zatrzymać się na modlitwę. Koncepcja ołtarza do kaplicy połączy w sobie nowoczesność i tradycję i harmonijne wpisze się on w wystrój wnętrza świątyni, tak by powstał klimat sprzyjający skupieniu, wyciszeniu i modlitwie. Realizacja projektu nastąpi nie wcześniej niż w przyszłym roku.