Reklama

Niedziela Lubelska

Żywy Kościół

W parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Żyrzynie abp Stanisław Budzik przeprowadził wizytację kanoniczną.

Niedziela lubelska 14/2021, str. V

[ TEMATY ]

abp Stanisław Budzik

Wizytacja kanoniczna

Paweł Wysoki

Abp Stanisław Budzik został powitany w Żyrzynie chlebem i solą

Abp Stanisław Budzik został powitany w Żyrzynie chlebem i solą

W niedzielę 21 marca metropolita sprawował Msze św., nauczał i błogosławił mieszkańcom wspólnoty oddalonej od Lublina o 50 km. Nawiedził miejscowy cmentarz, na którym wśród zmarłych spoczywa wieloletni proboszcz śp. ks. Eugeniusz Mikita. W programie znalazła się również wizyta w domu pomocy społecznej, gdzie pasterz poświęcił kaplicę. – Cieszymy się z tego spotkania i czekamy na słowa umocnienia w wierze – mówili parafianie. – W Roku św. Józefa chcemy jeszcze bardziej ożywić naszą wiarę i trwać w miłości Chrystusa; chcemy mocno zaangażować się na rzecz wspólnoty, którą tworzymy, i budować żywy Kościół – zapewniali mieszkańcy Żyrzyna. Od wczesnych godzin rannych oczekiwali na gościa, by staropolskim obyczajem powitać go chlebem i solą.

Parafialna rodzina

Wizytację rozpoczęło sprawozdanie złożone przez proboszcza ks. Mirosława Sypułę. Przedstawiając wspólnotę, gospodarz zwrócił uwagę na religijność mieszkańców Żyrzyna. Zdecydowana większość ponad 3,5-tysięcznej parafii to rodziny, które dbają o rozwój duchowy, jak i kościół będący świadkiem wiary minionych pokoleń. Parafia istnieje tu od 1675 r., a obecna świątynia, zbudowana według zamysłu Piotra Aignera w stylu klasycystycznym, jest miejscem modlitwy od połowy XIX wieku. Kościół w kształcie rotundy jest darem Adama i Marii Wesslów, ówczesnych właścicieli dóbr żyrzyńskich. Świątynię zdobią piękne polichromie i witraże, a otacza zabytkowy parkan z dzwonnicą, starannie odrestaurowane w minionych latach.

Wspólnota parafialna tworzy wielką rodzinę, troszczącą się o siebie nawzajem. Z roku na rok ubywa wiernych; w ciągu ostatnich 5 lat zmarło ponad 260 osób, a sakrament chrztu przyjęło 175 dzieci. Mieszkańcy aktywnie uczestniczą w Mszach św. i nabożeństwach, tworzą grupy modlitewne i formacyjne, m.in. koła Żywego Różańca i Legion Maryi. Cenią sobie wspólne pielgrzymowanie do sanktuariów w Polsce i poza granicami ojczyzny, czego bardzo brakuje im w czasie pandemii. Jak podkreśla proboszcz, ich serca są wrażliwe na los ludzi potrzebujących pomocy. – Wszystkim parafianom dziękuję za zrozumienie i wspieranie inicjatyw duszpasterskich oraz gospodarczych – mówi z wdzięcznością ks. Mirosław Sypuła.

Reklama

Tajemnica krzyża

W pasterskiej nauce abp Stanisław Budzik poprowadził wzrok wiernych ku krzyżowi Chrystusa. Jak wyjaśniał, „odkąd Jezus wyciągnął ramiona na drzewie krzyża, krzyż przestał być znakiem haniebnej śmierci, a stał się znakiem miłości i przebaczenia, dowodem na wielką miłość Boga do człowieka i świata”. Jednak znak Chrystusowego krzyża, wpisany w ludzkie życie od sakramentu chrztu aż po grób, we współczesnym świecie jest lekceważony.

Droga Chrystusowego krzyża prowadzi do chwały zmartwychwstania.

Podziel się cytatem

– Wiele obszarów naszego życia zalewa fala nowego pogaństwa, dla którego krzyż stał się znakiem niewygodnym, głupstwem i zgorszeniem. Ufamy, że dla nas, którzy uwierzyliśmy, krzyż pozostanie mocą i mądrością Bożą, kluczem otwierającym wszystkie tajemnice, a zwłaszcza tajemnice cierpienia i miłości – powiedział.

Na przykładzie św. Jana Pawła II abp Budzik wskazał, jak krzyż cierpienia prowadzi do chwały nieba.

– Ojciec Święty, którego 16. rocznica śmierci przypada w Wieki Piątek, pod koniec swojego życia został przybity do krzyża cierpienia. Pokazał całemu światu, jak iść przez życie z Chrystusem drogą krzyża, która prowadzi do chwały zmartwychwstania. Kiedy Jezus przybity do krzyża niewiele mógł zdziałać, szeroko rozpostarł ramiona dla spragnionych Bożego miłosierdzia. Podobnie Jan Paweł II, gdy nie mógł już chodzić ani mówić, dokonał najwięcej. Katechezy cierpienia i przechodzenia do domu Ojca wysłuchały miliony ludzi na całym świecie – przypomniał. Za św. Janem Pawłem II metropolita zaapelował do wiernych, by nie wstydzili się krzyża i bronili Chrystusowego znaku w codziennym życiu.

2021-03-30 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historia zapisana w sercach

Niedziela lubelska 24/2019, str. 3

[ TEMATY ]

abp Stanisław Budzik

Paweł Wysoki

Jubileuszowy dąb pozostanie znakiem wdzięcznej pamięci

Jubileuszowy dąb pozostanie znakiem wdzięcznej pamięci

Nie ma większego przykazania niż przykazanie miłości, które łączy w sobie wszystkie wezwania moralne chrześcijanina – mówił abp Stanisław Budzik w parafii pw. św. Stanisława w Bończy

O Bończa to niewielka parafia na południowo-wschodnich krańcach archidiecezji. Licząca mniej niż tysiąc wiernych wspólnota może poszczycić się wspaniałą historią. Początki parafii sięgają XV wieku, a pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z 1489 r.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję