Publikacja Dzisiaj w Betlejem to wywiad rzeka, który przeprowadził Piotr Zworski z ks. Mirosławem Toszą, założycielem „Betlejem” – domu życia z ubogimi. Książkę czyta się jednym tchem, bowiem opisywana rzeczywistość domu jest nietuzinkowa, a akcje w których brali udział mieszkańcy domu, wolontariusze i sympatycy niekiedy wydają się szalone, jak choćby maraton na Malcie czy wyjazd traktorkami do Lisieux. Ale to także zapis trudności, z jakimi przychodziło się zmagać członkom wspólnoty na przestrzeni 25 lat, duchowej walki, a także czysto fizycznej, bo przecież większość mieszkańców borykała się z problemami alkoholowymi czy innymi uzależnieniami.
Wierzę w siłę wspólnoty, w której ludzie uczą się od siebie nawzajem. Potrzebujemy wzajemnej motywacji.
To także zapis filozofii pomagania innym, drogi jaką ks. Tosza wybrał, by zmieniać swoje życie i innych w drodze do Boga. – Wierzę w siłę wspólnoty, w której ludzie uczą się od siebie nawzajem. Kiedy przychodzi do nas nowa osoba, dołącza do mieszkańców z dłuższym stażem. Niektórzy są bardziej zaangażowani, chętni, z wizją, ale są też tacy, których trzeba ciągnąć. Potrzebujemy wzajemnej motywacji – powiedział ks. Tosza. Przypomniał historię jednego z mieszkańców, który nie miał nóg. – Część mieszkalna jest na pierwszym piętrze, a my nie mamy windy, więc zaproponowaliśmy, że będziemy go znosić i wnosić. Myślałem, że nas wszystkich pozabija, tak bardzo się zdenerwował. Zamiast tego zrobił sobie specjalne drewniane ochraniacze na ręce, dzięki którym się przemieszczał. To był gość, który potem czyścił własnoręcznie ikony przed wejściem do domu. Myślę, że bardzo ważne jest zachęcenie ubogich, by pracowali na swoje utrzymanie, jeśli tylko mają możliwość. Często powtarzamy: nie chodzi tylko o sprawiedliwość. Chodzi o honor – zapewnia ks. Mirek.
Na kartach książki znajdziemy także wywiady z mieszkańcami domu: Sylwkiem – alkoholikiem, Darkiem – kucharzem, mechanikiem czy Wieśkiem – opiekunem zwierząt. – W „Betlejem” poznajemy nowe drogi, nowe możliwości i perspektywy. Uczymy się jak żyć na nowo, nie wracać do starych przyzwyczajeń, jak rozpoznawać głosy aniołów, by wyruszyć w drogę. Inną drogę... – tłumaczy ks. Tosza. Lektura obowiązkowa! Do nabycia w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu i w sklepie internetowym wspólnoty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu