Wiele z nich zawiera topola czarna, szczególnie wczesną wiosną, kiedy jej pączki są obficie pokryte wonną żywicą i zaczynają pękać. To najlepszy czas, aby je pozyskać do naszej domowej apteczki. Suszymy je w temperaturze pokojowej, a następnie przekładamy do słoika i przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu.
Pączki topoli możemy wykorzystać do zrobienia leczniczego naparu, nalewki lub maści. Aby przygotować napar, bierzemy od 1 do 2 łyżek rozdrobnionych pąków, zalewamy je szklanką wrzącej wody i odstawiamy na 30 min do naciągnięcia, a następnie przecedzamy. Napar ten stosujemy przy grypie, przeziębieniu, bólu stawów i mięśni. Można go stosować także w stanach zapalnych: nerek, dróg moczowych, gruczołu krokowego, w dnie moczanowej, przy nieżycie krtani i dróg oddechowych. Jeśli chcemy przygotować nalewkę, polecam przepis dr. Różańskiego. W tym celu: „1 część świeżych lub suchych rozdrobnionych pączków topoli zalać 5 częściami gorącego alkoholu 60-70% i odstawić na przynajmniej 7 dni. Codziennie należy wstrząsać naczyniem. Przefiltrować. Zażywać po 5-10 ml 1-4 razy dziennie jako środek wykrztuśny, przeciwzapalny, przeciwbólowy, rozkurczowy, moczopędny i żółciopędny”.
Z pączków topoli możemy też zrobić maść. W warunkach domowych najprościej przygotować ją następująco: świeże pączki topoli zmielić w maszynce, zwilżyć spirytusem i pozostawić na godzinę w szczelnym słoju. Następnie zalać ciepłym smalcem wieprzowym w proporcji 1:2, czyli jedna część pączków – 2 części czystego smalcu. Całość przelać do naczynia, które następnie należy szczelnie zamknąć i włożyć do garnka z wodą, tworząc coś w rodzaju łaźni wodnej. Podgrzewać przez 3 godziny i odstawić na noc do naciągnięcia. Następnego dnia, po podgrzaniu, całą zawartość przecedzić i przelać do małych słoiczków. Trzymać w lodówce. Maść topolowa może być stosowana do leczenia: stanów zapalnych skóry, urazów, oparzeń, obrzęków okołostawowych. Pomocna jest także w masażu przy nerwobólach i bólach mięśni.
Pomóż w rozwoju naszego portalu