Reklama

Niedziela Częstochowska

Patron aktualny i potrzebny

Kim był bł. ks. Michael McGivney? Jakie dzieło po sobie pozostawił? Odpowiedzi na te pytania można poznać podczas peregrynacji relikwii, która trwa także w naszej archidiecezji.

Niedziela częstochowska 9/2021, str. VII

[ TEMATY ]

relikwie

bł. ks. Michael McGivney

Marian Sztajner/Niedziela

Wprowadzeniu relikwii przewodniczył abp Depo

Wprowadzeniu relikwii przewodniczył abp Depo

Przyjmujemy z wdzięcznością wobec Boga dar jego beatyfikacji, odczytując znaki Bożej Opatrzności dla naszego trudnego czasu. Dostrzegamy, że Bóg potwierdził jego świętość cudem uzdrowienia nienarodzonego dziecka ze śmiertelnej choroby. Bóg powołuje nas, abyśmy byli obrońcami życia – mówił abp Wacław Depo 21 lutego w parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Częstochowie podczas rozpoczęcia peregrynacji relikwii bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba.

Solidarny do końca

Rozpoczynając ją, abp Depo, kapelan stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, przewodniczył Mszy św. w tej wspólnocie i wygłosił homilię. Ukazał w niej postać bł. ks. McGivneya (1852-90), która „pokazuje wyraźnie, że życie człowieka nie jest ślepym wytworem natury czy przedmiotem transakcji, kiedy się poczyna, a kiedy ma prawo odebrać życie”. Przypomniał, że bł. ks. Michael „przez służbę kapłańską troszczył się o godność i jedność w rodzinach, organizował działania, które kształtowały braterską wspólnotę, był z ludźmi do końca w ich smutkach w czasie pandemii, śmierci i żałoby”. Na podstawie zapisów błogosławionego mówił o zadaniach rycerzy, którymi są: stawanie w obronie wiary, troska o godność i dobro rodziny, „zjednoczenie mężczyzn dzielących wiarę katolicką, aby zdobyć siłę do niesienia wzajemnie pomocy w czasie pandemii, aby zapewnić godny pochówek zmarłym i finansową pomoc rodzinom zmarłych członków”. Zachęcając do spojrzenia na naszą rzeczywistość, metropolita częstochowski podkreślił: – Tak bardzo jest nam potrzebny dzisiaj, żeby powiedzieć, że on to już przeszedł i dlatego mówi do nas: Nie lękajcie się, miejcie nadzieję w Bogu, ratujcie wasze rodziny, wspólnoty, miejsca pracy i bądźcie z chorymi.

Proboszcz ks. Ryszard Umański cieszy się, że jego parafia jako pierwsza przyjmuje relikwie ks. McGivneya. Wyjaśnił, że w tej wspólnocie jest już rada rycerzy: – Chcemy założył drugą radę. To dziękczynienie za relikwie bł. ks. McGivneya.

Reklama

Rycerze w parafiach

O wyjątkowej chwili dla wszystkich Rycerzy Kolumba i ich działalności mówił Krzysztof Zuba, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce: – Warto podkreślić, że błogosławiony żył w czasach bardzo podobnych do tych, które mamy obecnie. Pandemia to czas, kiedy rycerze są potrzebni w parafiach. Beatyfikacja i cud pro-life mocno pokazują, że rycerze są za życiem od poczęcia aż do naturalnej śmierci. W ramach peregrynacji będzie prowadzone konkretne dzieło miłosierdzia, pomocy dla placówek, które chronią życie. Ta pomoc zostanie nakierowana na instytucje i konkretne rodziny w poszczególnych diecezjach. Wyjaśnił, że „ta ścieżka powołania sąsiadów czy znajomych przemienia w braci. I to jest dziedzictwo bł. ks. McGivneya”.

W naszej archidiecezji

Peregrynacja w archidiecezji częstochowskiej, po zakończeniu jej w parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Częstochowie, odbędzie się w parafiach: Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie (27 lutego – 6 marca), Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie (6-13 marca), Zesłania Ducha Świętego w Lindowie (13-20 marca), św. Lamberta w Radomsku (20-27) marca, św. Marii Magdaleny w Działoszynie oraz św. Barbary w Wieluniu (27 marca – 10 kwietnia). Relikwie nawiedzają parafie, w których działają Rycerze Kolumba, a później te, do których zostają zaproszone.

2021-02-23 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie wątki w prastarej Wiślicy

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przekazujący parafii wiślickiej relikwie bł. Jana Pawła II, dzielący się wspomnieniami na temat polskiego Papieża i planami dotyczącymi kanonizacji oraz przygotowaniami do ŚDM, trzydniowe modlitwy, procesje, turyści i pielgrzymi - tak w Wiślicy obchodzono tzw. Wielki Odpust Wiślicki od 6 do 8 września

Na odpustach w Wiślicy bywali przed wiekami św. Jadwiga Królowa, Władysław Łokietek czy Kazimierz Wielki. Kto wie, może w ramach stacyjnych miejscowości ŚDM zawita tutaj Ojciec Święty Franciszek...? Kard. Dziwisz nie wykluczył takiej możliwości. - Wiślica jest skromna - mówił zaskoczony proboszcz ks. prał. Wiesław Stępień. - Papież Franciszek też jest skromny.

CZYTAJ DALEJ

Zanim podniesiesz ręce, wznieś duszę

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

Karol Porwich/Niedziela

Postawa na modlitwie. Rady Orygenesa.

Zdarza ci się może, że nie wiesz co zrobić podczas modlitwy ze swoim ciałem. Postawa ciała też jest sposobem modlenia się, bo modlić się ma zawsze cały człowiek. Nasze ręce, nogi, kolana, głowa mogą wspomóc nas w komunii z Bogiem. Przypatrz się swojemu ciału w chwili, gdy się modlisz. Czy ono pomaga ci w modlitwie, czy przeszkadza? Czy wyraża ono w jakiś sposób twoją miłość do Boga, czy też świadczy, że Bóg nie jest dla ciebie najważniejszy? Postawa ciała ma też być znakiem twojej miłości do Boga. Jeśli kogoś kochasz i ktoś jest dla ciebie ważny, twoje ciało prostuje się, stara się zdyscyplinować i być całe zaangażowane w spotkanie. Jeśli ktoś jest ci całkowicie obojętny, twoje ciało nie zmienia pozycji, nie przejmuje się nadchodzącym gościem i najchętniej przyjmuje pozycję leniwą, ospałą, lekceważącą. Czy w postawie twojego ciała widać, że rozmawiasz z kimś najważniejszym? Postawa na modlitwie ma więc być postawą godną tego z kim rozmawiasz, ale musisz też uważać, by nie sprawiała ci tak dużego kłopotu, że zaczniesz bardziej myśleć o bolących członkach twojego ciała niż o samym Bogu. Zanim jednak zmobilizujesz do modlitwy swoje ciało, musisz najpierw pobudzić swoją duszę.

Pierwszeństwo ducha nad ciałem

CZYTAJ DALEJ

Podzielili się miłością. Koncert dla cieszyńskiego hospicjum

2023-01-31 20:59

[ TEMATY ]

hospicjum

koncert kolęd

Mariusz Jaszczurowski

Podziękowania dla chóru Gorol z Jabłonkowa.

Podziękowania dla chóru Gorol z Jabłonkowa.

Zespoły kolędowały dla hospicjum.

W kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie odbył się Koncert Kolęd, który miał charakter charytatywny. Zespół Regionalny Istebna oraz Chór Gorol z Jabłonkowa zaśpiewały na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję