Nienawiść bez granic
„Podpal księdza” – takie skandaliczne hasło propagują na Twitterze hiszpańskie grupy marksistowskie. Obrazek jak żywo przypomina niedawną grafikę lansowaną w Polsce przez tzw. Strajk Kobiet, a dotyczącą kościołów. Zatem akcja wzbudzania nienawiści wobec Kościoła ma charakter zorganizowany i międzynarodowy.
La Stampa
Prezydent dzieli
Amerykański episkopat, który on-line zebrał się na swojej konferencji, tak jak całe społeczeństwo USA w sprawie wyborów prezydenckich pozostaje podzielony. Przewodniczący konferencji biskupiej zdążył już wcześniej pogratulować Joe Bidenowi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Do demokraty dzwonił też papież Franciszek. Problem w tym, że Biden dopuszcza aborcję. Część biskupów podniosła tę kwestię i ich sprzeciw był na tyle silny, że postanowiono powołać komisję, która ma rozstrzygnąć, jakie stanowisko zająć wobec nowej prezydentury.
AsiaNews.it
Reżim nie odpuszcza
Reklama
Biskup pomocniczy archidiecezji mińsko-mohylewskiej Juryj Kasabucki oraz prawosławny duchowny Siergiej Lepin zostali oskarżeni przez prokuratora generalnego Białorusi o łamanie konstytucji i „niezgodną z prawem” krytykę władz. Ma to związek z reakcją duchownych na akcję policji w miejscu upamiętniającym zmarłego w wyniku pobicia – oczywiście przez „nieznanych sprawców” – 31-letniego Ramana Bandarenki. Na podwórko, z którego został porwany Bandarenka, mieszkańcy Mińska spontanicznie zaczęli przynosić kwiaty, znicze i ikony oraz modlić się w tym miejscu. Milicja szybko się tym „zajęła”, a Łukaszenka stwierdził, że miejsce upamiętnienia zmarłych jest na cmentarzu, a nie w miejscu zamieszkania. Tę akcję skrytykowali właśnie duchowni. Na razie, po złożeniu wyjaśnień, zostali wypuszczeni, ale sprawa jest „rozwojowa”.
Settimana
Jak wybierać biskupów
Czy zmieni się sposób wybierania biskupów? To nowy temat wewnątrzkościelnej dyskusji. Zastanawiał się nad tym m.in. włoski portal Settimananews. Dziś, zgodnie z prawem kanonicznym, o zmianie może zdecydować papież. To on, po zasięgnięciu opinii, wybiera kandydata na wakującą stolicę biskupią. Ale są od tego wyjątki. Wynikają one ze starych, zawartych przed wiekami umów ze Stolicą Apostolską, które dawały szczególne przywileje przede wszystkim kapitułom katedralnym. Tak zdarza się w Szwajcarii i w Niemczech. Regułą jest jednak, że to Watykan jest autonomiczny w tej decyzji. Autorzy analizy z Settimananews podkreślają jednak, że nie zawsze tak było, w przeszłości większą rolę w powoływaniu biskupów odgrywały same Kościoły lokalne. Zdaniem komentatora, dziś przyszła pora, aby do tego, choćby doradczego charakteru ludu Bożego danej diecezji wrócić. Oczywiście, nie może to mieć nic wspólnego z demokratyczną elekcją, a ideałem byłaby jak największa jedność Kościoła lokalnego w wyborze kandydata na swojego pasterza.
ask news
Kardynał pozywa
Po niemal dwóch miesiącach – w tej sytuacji to bardzo krótki czas z uwagi na konieczność przygotowania szczegółowych dokumentów – kard. Giovanni Becciu pozwał do sądu włoski tygodnik L’Espresso, który jako pierwszy wysunął przeciw niemu ciężkie zarzuty, przede wszystkim dotyczące defraudacji finansowych. Stało się to powodem nagłej dymisji kardynała i odebrania mu praw wynikających z zasiadania w Kolegium Kardynalskim. W pozwie kardynał pisze również, że przez nieprawdziwą publikację tygodnika została zniszczona jego reputacja jako człowieka i kapłana. Były szef Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych podtrzymuje, że wszystkie oskarżenia wysunięte przez włoskich dziennikarzy są nieprawdziwe i udowodni to w sądzie. Żąda przeprosin i 10 mln euro zadośćuczynienia za poniesione straty moralne. Chce, żeby te pieniądze zostały przeznaczone na organizacje charytatywne. W wydanym oświadczeniu podkreśla, że nadal jest wiernym sługą Kościoła i Ojca Świętego Franciszka.