W sobotnie popołudnie, 24 października, podczas Mszy św. w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chobieni odbyło się zwieńczenie siedemnastoletniej działalności Teatru Na Końcu Świata z Nieszczyc. Mszę św. celebrowali: ks. dr Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego i moderator Legnickiej Kurii Biskupiej oraz ks. kan. Leszek Kowalski, proboszcz. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią nie odbyło się zaplanowane przez teatr przedstawienie pt. I odpuść nam nasze winy.
Ks. Jarosław Kowalczyk w homilii, odwołując się do tekstów biblijnych przewidzianych na ten dzień, podkreślił: – Dzisiejszy fragment z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan ukazuje nam, że wśród wierzących istnieją różne dary i charyzmaty, ale cele, do jakich mogą one posłużyć, są następujące: jedność wiary, poznanie Syna Bożego oraz budowanie wspólnoty. Wskazał, że działalność teatru miała takie właśnie cele: – To, czego przez te lata udało się dokonać, to na pewno zbudowanie wspólnoty młodszych i starszych, integracja wielu pokoleń. Nie brakowało u was nigdy radości i jedności wiary, a także chęci coraz lepszego poznawania Pana Boga, Jezusa Chrystusa oraz człowieka żyjącego w konkretnych uwarunkowaniach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Teatr funkcjonował 17 lat.
Reklama
Na zakończenie liturgii zostało odczytane okolicznościowe słowo ks. bp. Marka Mendyka, biskupa świdnickiego, który jako biskup pomocniczy diecezji legnickiej przez ostatnie lata był stałym gościem Teatru Na Końcu Świata.
Warto wspomnieć, że inicjatorką założenia teatru w Nieszczycach była Pani Łucja Peregrym, która zaproponowała utworzenie grupy o enigmatycznej, ale wdzięcznej nazwie Teatr Na Końcu Świata. Sama nazwa, jak również teatr, przyjął się bardzo pozytywnie. Rozsławiał Gminę Rudna, a zwłaszcza sołectwo Nieszczyce przez 17 lat w różnych zakątkach kraju, a nawet za granicą. Przedstawienia odbywały się często w Chobieńskim Ośrodku Kultury. Gromadziły wielu znamienitych gości.
Przez te lata przez sceny teatru „przewinęło się” około 100 osób podczas kilkudziesięciu przedstawień, związanych chociażby z uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego, Narodzenia Pańskiego czy Narodowym Świętem Niepodległości. Jest to czas trzech pokoleń aktorów, którzy poprzez sztukę, czasem humor i zabawę przekazywali ważne treści społeczne oraz religijne.
Wśród sztuk wystawionych przez Teatr Na Końcu Świata warto wspomnieć chociażby kilka z nich: Grunt to rodzina, Quo Vadis – dokąd zmierzasz człowieku, Pasja XXI wieku, Rodzina ogniskiem miłości czy Opowieść wigilijna – Betlejem jest w tobie.
Pożegnanie stało się znakomitą okazją, aby podsumować czas wieloletniej pracy, podziękować i wręczyć statuetki oraz nagrody rzeczowe uczestnikom uroczystości. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to dzieło, za 17 pięknych lat.