Obrzęd ten odbył się po stwierdzeniu przez seminaryjnych przełożonych, że decyzja alumnów do przyjęcia święceń jest wystarczająco dojrzała i poparta niezbędnymi uzdolnieniami. Zamiar ten zgodnie z prawem musiał być wyrażony publicznie i przyjęty przez biskupa lub jego przedstawiciela. Co zostało uczynione.
Powołanie i łaska
Ze względu na obostrzenia sanitarne uroczystość miała bardzo kameralny charakter. Udział w niej wzięli tylko przełożeni i klerycy. Nie było rodziców kandydatów i zaproszonych gości. Tradycyjna Msza św. i obrzęd, które zazwyczaj odbywały się w katedrze świdnickiej, w ostatniej chwili zostały przeniesione do kaplicy seminaryjnej. Wszystko przez koronawirusa, który pokrzyżował już niejedno wydarzenie w tym roku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jeśli Bóg do czegoś nas powołuje i stawia konkretne zadania, to daje nam także łaskę, dzięki której można te zadania wypełnić.
W okolicznościowej homilii bp Bałabuch wyjaśnił kandydatom, że jeżeli Bóg do czegoś nas powołuje i stawia konkretne zadania, to daje nam także łaskę, dzięki której można te zadania wypełnić, a pozytywna odpowiedź na powołanie jest dowodem miłości ku Panu Bogu i bliźnim. – Nie bójcie się iść za Chrystusem! Nie zamykajcie się przed Nim! Otwórzcie Mu swoje serca. Ofiarujcie Chrystusowi nie cząstkę swego życia, ale całe. Ofiarujcie Jemu samych siebie na wierną i uczciwą służbę. Chrystus przyjmie was jako swoje sługi, jako głosicieli ewangelicznej prawdy, ale tylko wówczas, gdy wypowiecie Jemu swoje „tak” – zachęcił przyszłych kapłanów.
Potwierdzenie decyzji
– Słowa „Pójdź za Mną”, bracia akolici, powiedział Jezus do każdego z was kilka lat temu. Dziś po raz kolejny potwierdzacie waszą decyzję i za chwilę przyjmiecie kandydaturę do święceń diakonatu i prezbiteratu. Wielu nie potrafi zrozumieć, dlaczego młodzi ludzie stają się kapłanami, siostrami zakonnymi czy misjonarzami. Dzisiaj trzeba być rzeczywiście zakochanym w Bogu, by iść za Jego głosem. Wy jesteście takimi osobami i bądźcie nimi, gdy będziecie bezpośrednio przygotowywać się do święceń. A w przyszłości bądźcie jako diakoni oddani szczególnie służbie Miłości miłosiernej, a potem jako prezbiterzy bądźcie oddani modlitwie, posłudze Słowa i posłudze sakramentalnej – powiedział biskup pomocniczy.
Następnie w specjalnym obrzędzie swoją gotowość do dalszej formacji i chęć służenia Kościołowi wyrazili: Marcin Kirkiewicz z parafii Chrystusa Króla w Dzierżoniowie, Paweł Kruk z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z Idzikowa i Krystian Stasiak z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Boguszowie-Gorcach. Kościół potwierdza tym samym, że ci kandydaci są przez Kościół uznani za godnych przyjęcia święceń, potrzeba jednak czasu, aby dobrze przygotowali się oni do tego wielkiego zadania, którym jest kapłaństwo.