Biskupstwo obejmowało swym zasięgiem 12 grodów z okolicznymi miejscowościami. Dziś 6 z tych miejscowości jest po polskiej stronie granicy: Wolin, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Pyrzyce, Stargard, Szczecin, a pozostałe 6 po niemieckiej: Tribsees, Gützkow, Demmin, Usedom, Wolgast oraz Groźwin (dziś nieistniejący, był położony w pobliżu Anklam).
Uroczystości w kolegiacie
W duchu dziękczynienia za 880 lat biskupstwa na Pomorzu Zachodnim spotkaliśmy się w kolegiacie św. Mikołaja w Wolinie (katedra wolińska nie przetrwała do naszych czasów) w niedzielę 11 października br. na Mszy św. w intencji abp. Andrzeja Dzięgi, następcy biskupów pomorskich, jego biskupa pomocniczego Henryka Wejmana, biskupów seniorów Jana i Mariana Błażeja, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich diecezjan. W modlitwie polecaliśmy zmarłych biskupów, którzy rezydowali w Wolinie: Wojciecha i Konrada. W homilii kaznodzieja ukazał Boże działanie w decyzjach sprzed 880 lat oraz przybliżył wiernym osobę biskupa i ukazał, jak ważną rolę odgrywa on w życiu każdego wierzącego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pomoc dla misjonarzy
Po kazaniu w uroczystej procesji zostały przyniesione dary ofiarne. Nawiązywały one do misyjnej działalności Kościoła, ponieważ pierwszy pasterz diecezji Wojciech borykał się z takimi samymi problemami, jak dziś biskupi w krajach misyjnych.
Prawie 2000 lat temu św. Ignacy Antiocheński mówił: „Gdzie biskup, tam Kościół”.
Reklama
Dyrekcja, nauczyciele i młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych z Wolina przynieśli do ołtarza wykonane na katechezie mapy biskupstwa pomorskiego. Parafianie złożyli w darach zobowiązania 88 rodzin, które przez kolejne 88 dni od 11 października br. do 6 stycznia 2021 r. (Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom) będą w modlitwie różańcowej polecać Kościół misyjny na Madagaskarze, gdzie nasza archidiecezja wspiera budowę szkoły i kościoła. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Wolinie oraz parafianie przynieśli w darach 88 kompletów bielizny kielichowej, który wraz z modlitwą zostanie przesłany do zaprzyjaźnionej diecezji na Madagaskarze.
Eucharystia jest szczytem i źródłem życia Kościoła, dlatego w ten symboliczny sposób chcemy wesprzeć kapłanów, którzy pracują na misjach. Komplety bielizny kielichowej zostały przygotowane przez parafian, a haftowane były pod kierunkiem katechetek przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolinie i Troszynie. Na zakończenie Eucharystii odśpiewaliśmy uroczyste Te Deum, by podziękować Panu Bogu za 880 lat obecności biskupa na ziemi zachodniopomorskiej.
Kartki jubileuszowe
W dzień rocznicy, 14 października, Poczta Polska S.A. wydała specjalną kartkę beznominałową zaprojektowaną przez Dariusza Janowskiego. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie wysłali jubileuszowe kartki z uprzednio przygotowanym w czasie katechezy tekstem do Ojca Świętego Franciszka, abp. Dzięgi oraz do prezydentów i burmistrzów miast, które niegdyś tworzyły biskupstwo pomorskie.