Festa w zaciszu domowym
Największa uroczystość odpustowa na świecie nie odbędzie się w tym roku w takiej formie jak wcześniej. Odpust Matki Bożej z Guadalupe, który gromadził w sanktuarium Pani obu Ameryk nawet 10 mln pielgrzymów, będzie celebrowany w tym roku w domach. Tak zdecydowały władze sanktuarium w porozumieniu z meksykańskimi biskupami w związku z sytuacją epidemiczną. Festa Matki Bożej z Guadalupe przypada na 12 grudnia.
CRUX
Co dalej z kard. Pellem?
Zdaniem znanego amerykańskiego watykanisty Johna Allena Jr., niedawna rozmowa kard. George’a Pella z papieżem Franciszkiem w Watykanie oznacza pełną rehabilitację kardynała.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jego triumfalnego powrotu za Spiżową Bramę nie należy się jednak spodziewać, mimo iż papież autentycznie podziwia to, jak poradził on sobie z fałszywym oskarżeniem.
America
Globalne pytanie
Reklama
Kto wygra wyścig do Białego Domu? To jedno z najważniejszych obecnie pytań stawianych od Australii po Europę. Według badań przeprowadzonych trzy tygodnie przed listopadową elekcją (oficjalna data wyborów to 3 listopada, choć głosować korespondencyjnie można było już wcześniej), większe szanse ma Joe Biden. Kandydat demokratów zdobył na ostatniej prostej kampanii większe poparcie wśród katolików. Na Bidena zamierza głosować 51% tej grupy, podczas gdy na prezydenta Donalda Trumpa – 44%. Biden wyraźnie prowadzi wśród katolickich wyborców wywodzących się z latynoskiej grupy etnicznej. Trump z kolei ma przewagę wśród „białych” katolików, ale jest ona niewielka i także ta grupa zerka w ostatnim czasie na innego kandydata, choć raczej nie jest nim Biden. Trump ma niezmiennie stałe zaplecze poparcia wśród białych protestantów. Jeśli chodzi o przedstawicieli chrześcijan ewangelikalnych, jest ono miażdżące. Żydzi i ateiści zamierzają głosować w większości na demokratę.
iL Messaggero
Europa nie jest oczkiem w głowie Watykanu
Zdaniem szwajcarskiego kardynała Kurta Kocha, Europa od jakiegoś czasu nie jest dla Watykanu priorytetem. O ile jeszcze za czasów św. Jana Pawła II skupiała uwagę Watykanu, to teraz, od dłuższego już czasu, w centrum jego uwagi znajdują się Afryka, Ameryka Południowa i coraz bardziej Azja. (Przypomnijmy, że św. Jan Paweł II zwołał 2 synody poświęcone Europie i wydał adhortację apostolską Ecclesia in Europa). Dlaczego tak się dzieje? Europejczycy, w przeciwieństwie np. do mieszkańców Afryki, a także Azji, odchodzą od Boga. Według badań Eurobarometru sprzed 10 lat, niewiele ponad połowa respondentów wierzy w „jakiegoś Boga”, kolejnych 26% jest przekonanych o istnieniu nieokreślonej nadrzędnej siły, a jedna piąta w ogóle nie wierzy w Boga. Socjologowie mówią o Europie postchrześcijańskiej. Należy wspomnieć, że według ostatniego rocznika statystycznego Kościoła, liczba katolików na wszystkich kontynentach wzrasta – oprócz Europy.
RIA Nowosti
Rosjanin biskupem
Na początku października sakrę biskupią przyjął o. Mikołaj Dubinin. Urodził się niedaleko Rostowa; jego matka była katoliczką, a ojciec prawosławnym. Po wznowieniu działalności przez Kościół katolicki po upadku ZSRR wstąpił do zgromadzenia franciszkanów, a edukację teologiczną zdobywał także w Polsce. W wywiadzie dla RIA Novosti przypomniał, że nie jest pierwszym rosyjskim katolickim biskupem, przed erą sowiecką hierarchami byli już rodowici Rosjanie, którzy pozostawali w łączności z Rzymem. Później bolszewicy zniszczyli niemal wszystkie struktury kościelne i na kolejnego biskupa trzeba było czekać ponad wiek. Na pytania o działalność prozelicką Kościoła Dubinin odpowiedział, że Kościół katolicki nigdy nikogo na siłę ani oszustwem, ani pieniędzmi nie nakłaniał do przyjęcia katolickiego wyznania wiary. Czym innym są otwarte drzwi Kościoła, który jest powszechny i dostępny dla każdego, a przede wszystkim dla ludzi poszukujących prawdy.