W dzień liturgicznego wspomnienia, w parafii Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie odbyło się wprowadzenie i instalacja figury św. Michała Archanioła.
Powitanie
– Święty Michale, jesteśmy uradowani twoim przybyciem do naszej wspólnoty, bo liczymy, że swą obecnością napełnisz nasze serca niebieską radością. Mamy za co Bogu dziękować, mamy czym się cieszyć, mamy za co wielbić naszego Boga i Stwórcę. Będziemy ci o tym mówić w czasie naszych modlitw. Jednak nie brakuje nam różnych kłopotów, problemów i zmartwień. Święty Michale, stajemy przed twoim świętym wizerunkiem i prosimy, otocz opieką naszą wspólnotę parafialną, rodziny, nasze miasto. Wspieraj nas w pokonywaniu trudów naszego życia, osłaniaj chorych i samotnych, chroń dzieci od złego, młodzież od niewiary. A nam, pomóż trwać w miłości i jedności. Spraw, abyśmy pełni mocy i wiary, z ufnością kroczyli po ścieżkach Pana, głosząc Jego chwałę. Witamy Cię, święty Michale Archaniele w naszej parafii – mówił na rozpoczęcie uroczystości ks. Piotr Zawadka proboszcz parafii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Aniołowie w naszym życiu
Uroczystości przewodniczył ks. prał. Robert Kristman, proboszcz katedry, wikariusz generalny diecezji. W homilii ks. Robert mówił o tym, kim są aniołowie oraz o obecności aniołów w naszym życiu, a także o doświadczeniu aniołów w swoim życiu.
Reklama
– Chciałbym wyrazić wielkie uznanie i pogratulować wam tutaj – to dobra inwestycja. Nie chodzi mi o samą figurę, bo to jest sprawa drugorzędna, ale o kształtowanie, kim są aniołowie w naszym życiu i też kształtowania potrzeby wzywania ich. Wzywania w różnych sprawach, nawet najtrudniejszych. Oni na to czekają – mówił w homilii ks. Robert Kristman.
– Św. Michałowi bardzo zależy na tym, abyśmy go bardziej poznali. Abyśmy się z nim zaprzyjaźnili. Bo chce nam dać udział w swojej mocy w walce ze złem i grzechem, który zabija, czyli z szatanem obrazowanym w Apokalipsie jako smok i wąż. I w tę moc został wyposażony przez Boga za swoją wierność i lojalność wobec Stwórcy i Pana. Jego nadrzędny cel to teraz nasze szczęście. On się opowiedział za człowiekiem. Szczęście, czyli wejście do mieszkania Bożego, udział w jego wiecznym szczęściu, czemu ciągle sprzeciwia się szatan – mówił ks. Robert.
Zawierzenie parafii
Na zakończenie Mszy św. ksiądz proboszcz zawierzył parafię i wszystkich jej mieszkańców św. Michałowi.
Figurę kilka dni wcześniej w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego poświęcił bp Zbigniew Kiernikowski. Figura ta to kopia figury z Groty w Gargano. Przedstawia księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany szatan, ukazany pod postacią potwora z twarzą małpy, udem kozła, pazurach lwa i ogonem węża. Św. Michał przedstawiony jest na niej jako uśmiechnięty młodzieniec, o kręconych włosach, w żołnierskiej zbroi, z szerokim, opadającym na ramiona płaszczem.