Reklama

Niedziela Świdnicka

Księże Gerhardzie, potrzebujemy ciebie

W sobotę 19 września minęło 10 lat od beatyfikacji sługi Bożego ks. Gerharda Hirschfeldera. Okrągłą rocznicę wyniesienia na ołtarze uczczono w Kudowie-Zdroju i na Górze Iglicznej.

Niedziela świdnicka 40/2020, str. VI

[ TEMATY ]

rocznica

Kudowa Zdrój

bł. ks. Gerhard Hirschfelder

Stanisław Bałabuch

Tablica na Górze Iglicznej, która upamiętnia 10. rocznicę beatyfikacji bł. ks. Gerharda Hirschfeldera

Tablica na Górze Iglicznej, która upamiętnia 10. rocznicę beatyfikacji bł. ks. Gerharda Hirschfeldera

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Główne uroczystości odbyły się w pierwszej parafii ks. Gerharda, w Kudowie-Zdroju Czermnej, gdzie posługiwał przez 7 lat.

Mszę św. odprawił i homilię tego dnia wygłosił ordynariusz świdnicki bp Marek Mendyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Świetliki”, które udają gwiazdy

Na początku Eucharystii głos zabrał proboszcz ks. prał Romuald Brudnowski: – Dzisiejszej niedzieli gorąco dziękujemy Panu Bogu za ks. Gerharda, za to, że w dachauowskim piekle miał moc być człowiekiem, kapłanem i wyrosnąć na bohatera wiary. Jednocześnie chylimy głęboko czoła przed skromnym księdzem, który tak się dał prowadzić Bogu, że wystarczyło to do chwały ołtarza. Potrzebujemy ks. Gerharda. Potrzebujemy jako patrona z trudem jednoczących się narodów: niemieckiego, polskiego i czeskiego. Jeszcze bardziej potrzebujemy go dla młodzieży straszliwie infekowanej przez „świetliki”, które udają gwiazdy – podkreślił ksiądz proboszcz.

Pomnażać dobro

W homilii bp Mendyk nawiązał do Ewangelii dnia o robotnikach w winnicy i zapytał o Bożą sprawiedliwość: – Gdy patrzymy na ten świat, na życie wokół nas, nieraz pytamy: Panie Boże, czy Ty jesteś sprawiedliwy? Ja całe życie pracuję, wysilam się, od dziecka, przez szkołę, po emeryturę, a tamten i ów nic nie robią, i żyją trochę na cudzy koszt. Panie Boże, czy się nie pomyliłeś? – zapytał kaznodzieja.

Takie uczucie, zdaniem biskupa, towarzyszy nam nie tylko teraz, gdy czytamy tę historię i to opowiadanie, ale też gdy doświadczamy różnych sytuacji życiowych. Gdy obserwujemy nasze otoczenie, widzimy, że uczucie zawodu potęguje się, gdy wysiłek ludzi aktywnych jest niedoceniany, a niekiedy nawet marnowany. – Wtedy wszystko przestaje cieszyć, a oprócz żalu wobec ludzi gdzieś tam na dnie serca tli się żal do Pana Boga. Czy tak ma być? Czy to jest sprawiedliwe? Ja tyle lat, tyle razy, przez tak długi czas się trudzę, podejmuję wysiłek, a tamten? Po ludzku jest to często niezrozumiałe i trudne do przyjęcia, ale odpowiedź na tego typu pytania możliwa jest tylko na płaszczyźnie wiary – wyjaśnił bp Mendyk, który w dalszej części wypowiedzi zachęcił, by nie zazdrościć ludziom bezczynnym, ale podjąć trud pomnażania dobra wokół siebie z uwagi na nagrodę, którą jest sam Bóg. – Pomnażać dobro, służyć innym ze względu na Pana Boga i na Jego większą chwałę – tego uczył nas ks. Gerhard Hirschfelder. Tu, na Ziemi Kłodzkiej, niczym w winnicy Pana, wypełniał swoją kapłańską posługę – podkreślił ordynariusz.

Reklama

Przed Mszą św. biskup zwiedził specjalną Izbę Pamięci poświęconą ks. Gerhardowi, a po Eucharystii przy jego symbolicznym grobie poprowadził modlitwę Anioł Pański.

Wyniki konkursu

W czasie kudowskich obchodów ogłoszono także wyniki konkursów literackich, które były dedykowane ks. Hirschfelderowi. Autorką najlepszego utworu poetyckiego Posłaniec Chrystusa okazała się Aneta Ślemp z Goczałkowa, a w kategorii opowiadań zwyciężyła Agnieszka Bułatow z Kłodzka, która przygotowała utwór Błogosławiony ks. Gerhard Hirschfelder – obrońca młodzieży.

Należeć do Chrystusa

Dzień wcześniej w sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na Górze Iglicznej bp Adam Bałabuch poświęcił tablicę, która upamiętnia 10. rocznicę beatyfikacji ks. Gerharda. W homilii biskup pomocniczy wskazał m.in., że jeżeli zdecydujemy, że jesteśmy gotowi postawić Bożą miłość w centrum naszego życia, to On będzie panował w naszych sercach. Będziemy należeć do Niego. – Cudownie jest należeć do Chrystusa! Miłość Jego przenika serce i napełnia je Swoją mocą! – powiedział kaznodzieja.

Przykład takiego życia znajdujemy u bł. ks. Hirschfeldera. Zaufał on Bogu i zapatrzył się w Jego miłość, która poprowadziła go śladami Chrystusa. Był to kapłan nieugięty w katolickich poglądach i zasadach moralnych, który z ogromną determinacją bronił młodych przed hitlerowskimi formacjami młodzieżowymi.

Reklama

„Kto z serc młodzieży wyrywa wiarę w Chrystusa – jest przestępcą”. bł. ks. Gerhard Hirchfelder

Podziel się cytatem

Nietrudno było przewidzieć dalszy scenariusz losów oddanego Ewangelii i ludziom młodego kapłana. Szybko nastąpiła reakcja ze strony lokalnych przywódców partii nazistowskiej. Ksiądz Hirschfelder był inwigilowany, wielokrotnie przesłuchiwany, zastraszany, a nawet kilkakrotnie padał ofiarą pobicia przez faszystowskich bojówkarzy.

W 1939 r. ks. Gerhard został przeniesiony do Bystrzycy Kłodzkiej i otrzymał nominację na duszpasterza młodzieży Ziemi Kłodzkiej. Jego dynamiczna działalność wzmagała też aktywność niemieckich nazistów. By dokuczyć i upokorzyć społeczność wierzących, bojówki młodzieży hitlerowskiej, na polecenie władz nazistowskich, dopuszczały się coraz częstszych aktów profanacji kaplic, krzyży i innych znaków religijnych. Po jednej z profanacji krzyża, ks. Gerhard wygłosił w bystrzyckim kościele płomienne kazanie, które zakończył słowami: „Kto z serc młodzieży wyrywa wiarę w Chrystusa – jest przestępcą”. Za te słowa 1 sierpnia 1941 r. został aresztowany przez gestapo.

Być wszystkim dla wszystkich

Do połowy grudnia ks. Hirschfelder przebywał w więzieniu w Kłodzku. Napisał tam przejmujący tekst Drogi Krzyżowej, pełen wiary, nadziei i wdzięczności Panu Bogu za swój krzyż oraz niezłomnej ufności w Bożą Opatrzność. Jeszcze przed transportem do obozu koncentracyjnego w Dachau ks. Gerhard zapisał słowa, w których nawiązał do wypowiedzi św. Pawła: „Być wszystkim dla wszystkich. Nie możemy zamknąć przed ludźmi ani serca ani dłoni. Nasze oczy muszą spoglądać z miłością, choćby przygniatały nas własne troski”.

– Wraz z bł. ks. Jerzym Popiełuszko ks. Gerhard przypomina, że zło należy zwyciężać dobrem. Od czasu jego życia tak wiele się zmieniło, ale ciągle na naszych oczach odnawia się walka z Bogiem i z Kościołem – powiedział biskup Adam. – Mamy w ks. Gerhardzie wzór i wspaniałego orędownika, który wspiera nas na naszych drogach życia, abyśmy dochowywali wierności Bogu, Chrystusowi i Kościołowi, abyśmy odważnie wyznawali wiarę i promowali wartości ewangeliczne w życiu prywatnym i społecznym– dodał.

2020-09-30 11:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kudowa - Zdrój. Pośmiertnie odznaczony

[ TEMATY ]

Kudowa Zdrój

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

ks. Jan Szetelnicki

ks. Tadeusz Fitych

Daniel Dubaniewicz

Wicewojewoda Bogusław Szpytma przed grobem ks. prał. Jana Szetelnickiego

Wicewojewoda Bogusław Szpytma przed grobem ks. prał. Jana Szetelnickiego

Prezydent Andrzej Duda w dowód zasług, pośmiertnie uhonorował Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski ks. prał. Jana Szetelnickiego.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„Życzę Księdzu Biskupowi coraz głębszego doświadczania „bycia posłanym” czyli podjęcia misji samego Jezusa Chrystusa, który w pasterskim posługiwaniu objawia miłość Boga do człowieka” - napisał przewodniczący Episkopatu do bp. Artura Ważnego mianowanego biskupem sosnowieckim. „Życzę, aby codzienna bliskość Ewangelii i Eucharystii prowadziły do uświęcenia Księdza Biskupa oraz powierzonego jego pasterskiej pieczy Ludu Bożego Diecezji Sosnowieckiej” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję