Reklama

Niedziela Legnicka

Wzór do naśladowania

Od kilku lat damy i kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie przybywają w święto św. Marii Magdaleny do kaplicy pod jej wezwaniem, znajdującej się na terenie Opactwa Pocysterskiego w Krzeszowie.

Niedziela legnicka 32/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Krzeszów

bożogrobcy

Przemysław Groński

Uczestnicy modlitwy

Uczestnicy modlitwy

Tak też było i w tym roku. Do sanktuarium przybyli 22 lipca członkowie zakonu z okręgu dolnośląskiego i górnośląskiego. Witając gości i swoich parafian, kustosz miejsca i zarazem kawaler tego zakonu, ks. prał. Marian Kopko podkreślił, że w tej kaplicy właśnie w dniu patronalnym św. Marii Magdaleny, tylko raz w roku śpiewane są Godzinki o Pustym Grobie Chrystusa i sprawowana jest Eucharystia. Dodał, że tegoroczna modlitwa Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, rozpoczyna jego przygotowania do obchodów w 2033 r. jubileuszu dwóch tysięcy lat od Zmartwychwstania Chrystusa.

Eucharystii, podczas której modlono się o siłę, wytrwanie i o to, by członkowie zakonu byli pięknymi wyznawcami Jezusa Chrystusa, przewodniczył kawaler zakonu a zarazem proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu, ks. dr Paweł Oskwarek.

Na początku Mszy św. celebrans wskazał, że: – Jesteśmy tutaj w takiej scenerii, która zaprowadza nas tam, gdzie była Maria Magdalena. Ale ona tam poszła, bo kochała Jezusa. Nie mogła spać, bo nie mogła pogodzić się z prawdą, że On umarł. Dzisiaj chcemy i my wejść do Grobu, by On na nowo nas przebudował. Złóżmy dzisiaj nasze serca w pustym Grobie Jezusa, który mówi nam o największej prawdzie, że Jezus zmartwychwstał. Oddajmy dzisiaj Jezusowi cześć i chwałę, bo teraz chcemy przeżyć Jego ofiarę miłości, ofiarę Kalwarii, która uobecni się na tym ołtarzu – mówił ks. Paweł.

W tej kaplicy Msza św. sprawowana jest tylko raz w roku.

Podziel się cytatem

Reklama

W homilii stwierdził m.in., że kaplica św. Marii Magdaleny z pustym Grobem Chrystusa jest wielką tajemnicą i źródłem naszej wiary. Jezus wybrał Marię Magdalenę, by została zwiastunką zmartwychwstałego Pana.

– Maria Magdalena jest osobą, która tak kochała Jezusa, że wierzyła, iż jej miłość nie skończyła się pod krzyżem Chrystusa. Niech ona stanie się dla nas wzorem do codziennego naśladowania jej postawy, byśmy zdawali sobie sprawę, że nie tylko my mamy szukać Jezusa, ale, że On każdego dnia szuka ciebie, bo ciebie kocha. Niech On nam błogosławi i prowadzi do Domu Ojca – akcentował kończąc homilię ks. Paweł Oskwarek. I dodał: – Życzę sobie i wam, żeby w codzienności Chrystus był naszym nauczycielem tej niezwykłej miłości, która rodzi się właśnie w grobie, kiedy Mu przynoszę swój grzech, swoją słabość, kiedy wchodzę w grób, by właśnie On zabrał to, co jest trudne. Jak w każdej spowiedzi, jak w każdym prawdziwym spotkaniu Boga, który nigdy nas nie ocenia, ale który pragnie nas przytulić tak, jak Maria Magdalena i powiedzieć, zapytać: „Czemu płaczesz, kogo szukasz?”.

2020-08-05 07:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Depozytariusze dziedzictwa diecezji

Niedziela kielecka 37/2015, str. 7

[ TEMATY ]

bożogrobcy

Bożena Sztajner/Niedziela

Krzyż jerozolimski – znak Zakonu Bożogrobców

Krzyż jerozolimski – znak Zakonu Bożogrobców

Ponad 80 spotkań przez cztery lata, omówienie dziesiątek książek, artykułów oraz przygotowanych przez alumnów referatów, a przede wszystkim zaszczepianie studentom historycznej pasji – tak wygląda bilans Koła Historycznego im. św. Łukasza Ewangelisty w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach

Działające od kwietnia 2011 r. koło okazało się potrzebne i ciekawe dla samych uczestników, a także inspirujące dla profesorów i opiekunów. – Warto, aby przyszli księża wiedzieli, jakie dziedzictwo jest im powierzone – mówi ks. dr Andrzej Kwaśniewski, wykładowca historii Kościoła w kieleckim WSD i opiekun koła.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Leonard Pietraszak

2023-02-01 10:19

PAP/Tytus Żmijewski

Leonard Pietraszak

Leonard Pietraszak

Nie żyje Leonard Pietraszak. Informację - potwierdził w rozmowie z PAP prezes ZASP, Krzysztof Szuster.

Leonard Pietraszak nie żyje - powiedział PAP prezes ZASP Krzysztof Szuster.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: ubóstwo i odrzucenie obrazą człowieka

2023-02-02 10:04

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ubóstwo i odrzucenie są obrazą człowieka – powiedział papież Franciszek spotykając się w nuncjaturze apostolskiej w Kinszasie z przedstawicielami niektórych dzieł charytatywnych działających w Demokratycznej Republice Konga.

Drodzy bracia i siostry,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję