Zwieńczeniem wszystkich wydarzeń odpustowych ma być uroczysta Msza św. w niedzielę 21 czerwca z przekazaniem relikwii bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego.
Posługa w obozie
Inicjatorem sprowadzenia relikwii kapłana-męczennika, patrona polskich harcerzy jest bp Tadeusz Lityński. Jak mówi pasterz naszej diecezji, to dzieło Bożej Opatrzności. – Wiedziałem, że ks. Stefan Wincenty Frelichowski, który żył w latach 1913-45 jest ofiarą drugiej wojny światowej, że zginął w Dachau. Wiedziałem, że jest męczennikiem, że dzisiaj potrzebujemy takiej odważnej, silnej wiary na te trudne czasy, ale kiedy zapadła decyzja o sprowadzeniu jego relikwii, jeszcze nie wiedziałem, że ostatnią rzeczą, którą uczynił, to była posługa w obozie koncentracyjnym wobec osób chorych na choroby zakaźne – mówi bp Lityński. – On szedł do chorych, kiedy wszyscy ich opuścili, z posługą kapłańską – razem się z nimi modlił, spowiadał, rozgrzeszał, po prostu był. To byli ludzie, którzy doznali podwójnego doświadczenia cierpienia, bo po pierwsze – obóz, a po drugie – izolacja i choroba zakaźna. To otworzyło mi oczy, że właśnie dzisiaj, na tę izolację, na te dramatyczne lęki, które przeżywamy w związku z epidemią, potrzebujemy takiego ofiarnego, odważnego błogosławionego kapłana, który będzie nas zachęcał do czynnej miłości, zarówno w apostolacie modlitwy, jak i czynnej miłości bliźniego – dodaje biskup.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wsparcie harcerzy
Ksiądz Stefan Wincenty Frelichowski został zaliczony w poczet błogosławionych przez papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Torunia 7 czerwca 1999 r. 22 lutego 2003 r. bł. ks. Stefan został ogłoszony patronem polskich harcerzy. Dlatego, jak mówi bp Tadeusz Lityński, drugi aspekt sprowadzenia relikwii to ukłon w stronę całego tego środowiska. – Wszyscy harcerze mają w osobie bł. ks. Frelichowskiego orędownika i wzór do naśladowania w oparciu o wartości, którymi on żył. Dlatego też podjąłem myśl, aby „wykorzystać” jego osobę do wsparcia wszystkich naszych harcerzy, aby bł. Wincenty Frelichowski, który także był harcerzem i ich kapelanem, jednocześnie mógł również dzisiaj im pomagać – mówi biskup Tadeusz.
Potrzebujemy dziś ofiarnego, odważnego błogosławionego kapłana, który będzie nas zachęcał do czynnej miłości
Intronizacja relikwii dokona się przy udziale biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla podczas Sumy odpustowej w niedzielę 21 czerwca. Udział w uroczystości potwierdziła rodzina oraz bliscy krewni błogosławionego kapłana. Do przeżywania uroczystości na miejscu, a także przez uczestnictwo duchowe są zaproszeni wszyscy diecezjanie.