Reklama

Kościół

PRZYGOTOWANIE DO BEATYFIKACJI

Nawiedzenie – bliskość Boga i Maryi w naszym życiu

Niedziela Ogólnopolska 14/2020, str. 17

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Maryjne drogi kard. Wyszyńskiego

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Początek procesji z Obrazem Nawiedzenia. Bazylika jasnogórska, 26 sierpnia 1957 r.

Początek procesji z Obrazem Nawiedzenia. Bazylika jasnogórska, 26 sierpnia 1957 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W odległych czasach Żydzi zastanawiali się, co odróżnia Boga, w którego wierzyli, od bożków, które były przedmiotem czci okolicznych narodów. Wśród rozstrzygających wypowiedzi, które znajdujemy na ten temat, pojawiała się też taka: „Bóg jest daleki, ale jest bliski, bożki są bliskie, ale są dalekie”. Rzeczywiście, Bóg jest nieskończenie odległy od świata, w którym żyjemy, ale jest zarazem bardzo bliski, ponieważ Jego wszechmoc pozwala Mu wejść w jego dzieje, w najbardziej konkretne wydarzenia, a także w najbardziej powszednie życie człowieka.

Warto to stare doświadczenie przypomnieć, gdy chcemy coś powiedzieć o nawiedzeniu Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, które w tajemniczym, niejednokrotnie dramatycznym splocie rozmaitych okoliczności zostało zapoczątkowane 29 sierpnia 1957 r. w archikatedrze św. Jana w Warszawie. Czym było to wielkie, odbywające się wciąż od wielu lat nawiedzenie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przedłuża się w nim i wyraża w nowych okolicznościach historycznych prawda, że Bóg, w którego wierzymy, jest nam bliski i działa w naszych dziejach narodowych i osobistych. Także Matka Boża, na mocy udziału w tajemnicy zbawienia człowieka dokonanego przez Chrystusa, jest nam bliska, wywiera na nas swój duchowy wpływ, współdziała z Chrystusem w dziele przemiany człowieka, chroni go od nieszczęść, broni jego wolności. To doświadczenie jest stale obecne w dziejach Jasnej Góry, w dziejach jasnogórskich pielgrzymów, w dziejach wydarzeń historycznych, które z tym miejscem są nierozdzielnie związane. Matka Boża, Królowa Polski i Matka nasza, niejeden raz pokazała swoją bliskość, niekiedy może nawet wprost dotykalną, o czym mówią nam liczne świadectwa cudów i łask, osobiste nawrócenia.

W nawiedzeniu ta bliskość Matki Bożej nabrała nowego wymiaru i stała się jeszcze wymowniejsza. Maryja nie jest związana jedynie z jasnogórskim tronem, ale jako Matka schodzi do nas, ludzi, wchodzi w nasze życie, dotyka naszych spraw, kształtuje codzienność. W ten sposób przypomina wszystkim, że nasz Bóg jest Bogiem bliskim, że On jest Panem dziejów, władcą narodów, że On realnie i skutecznie oddziałuje na to, co dokonuje się w naszym życiu.

Dzięki nawiedzeniu wiemy, że całe nasze życie powinniśmy poddać wszechmogącemu Bogu, tak jak je poddała Maryja, aby „uczynił w Niej wielkie rzeczy”.

2020-03-31 14:49

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Semeraro: bycie kardynałem nie jest przeszkodą do świętości

Bycie kardynałem nie jest przeszkodą do świętości – mówi w rozmowie z KAI kard. Marcello Semeraro. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych będzie jutro w Warszawie przewodniczył beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej. Wśród zasadniczych rysów świętości Prymasa Tysiąclecia wymienia heroiczne praktykowanie wiary, nadziei, miłości, a także cnoty roztropności. Natomiast założycielkę Dzieła Lasek nazywa pięknym przykładem świętości ujawniającej się w życiu konsekrowanym.

KAI: Jakie są zasadnicze rysy świętości kardynała Stefana Wyszyńskiego?
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV przybył do stolicy Turcji

Leon XIV przybył do stolicy Turcji - Ankary. O godz. 12.30 czasu lokalnego samolot Airbus 330 włoskich linii lotniczych ITA z papieżem na pokładzie wylądował na międzynarodowym lotnisku Ankara/Esenboga. Papieska wizyta w Turcji od 27 do 30 listopada przebiega pod hasłem: „Jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest”. Papież przybył z okazji 1700. rocznicy Soboru w Nicei (dzisiejszy Iznik), podczas którego położono podwaliny pod ekumeniczne wyznanie wiary, a także udziału w obchodach prawosławnej uroczystość św. Andrzeja. Jest to pierwsza podróż zagraniczna papieża Prevosta.

Papieża powitał m. in. minister kultury tureckiego rządu, Mehmet Nuri Ersoy, nuncjusz apostolski w Turcji, Azerbejdżanie i Turkmenistanie, abp Marek Solczyński oraz przedstawiciele episkopatu Turcji (CET) z jej przewodniczącym abp Martin Kmetecem OFM Conv., arcybiskupem Izmiru.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent zawetował dwie ustawy

2025-11-27 22:10

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

KPRM

Prezydent Karol Nawrocki poinformował w czwartek o zawetowaniu dwóch ustaw: nowelizacji Kodeksu wyborczego oraz nowelizacji ustawy dotyczącej opodatkowania fundacji rodzinnych. Prezydent zwrócił się także do premiera Donalda Tuska oraz rządu o konsultowanie projektów ustaw już na wczesnym etapie prac.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję