Reklama

Niedziela Legnicka

Medal dla diecezji

Diecezja legnicka uhonorowana została srebrnym certyfikatem oraz medalem XX-lecia Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, pierwszej powstałej w Polsce Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Niedziela legnicka 8/2020, str. VI

[ TEMATY ]

turystyka

Legnica

diecezja

certyfikat

Ks. Waldemar Wesołowski

Ks. Marian Kopko i Grzegorz Żurek z certyfikatem DOT

Ks. Marian Kopko i Grzegorz Żurek z certyfikatem DOT

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Medal odebrał 31 stycznia kanclerz legnickiej Kurii Biskupiej ks. dr Józef Lisowski. Gala z okazji XX-lecia DOT odbyła się w Sali Wielkiej wrocławskiego ratusza, a udział w niej wzięli m.in.: marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, członek zarządu województwa dolnośląskiego Michał Bobowiec, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego dr Andrzej Jaroch, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk, liczne grono burmistrzów, wójtów i prezydentów miast, co świadczy o szczególnej pozycji DOT w strukturze społeczno-gospodarczej Dolnego Śląska.

Czym jest DOT

– DOT powstała jako pierwsza tego typu instytucja w Polsce, dzięki czemu w innych regionach mieli się na kim wzorować – przyznał podczas gali prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jak doszło do powołania DOT, mówił prof. Jan Waszkiewicz, pierwszy marszałek województwa dolnośląskiego (w latach 1999-2001) i pierwszy prezes DOT. Najpierw była potrzeba powołania instytucji, która zwerbalizuje potrzebę promocji atrakcji regionu, celem zwiększenia ruchu turystycznego. Uznano więc turystykę za ważną gałąź gospodarki. Wykorzystano przepisy umożliwiające powoływanie regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych. Gdy powołano organizację, pojawiły się problemy natury socjologicznej. Gestorzy turystyki i samorządowcy myśleli na ogół lokalnie, widząc jedynie sens promocji zabytków czy inicjatyw na własnym terenie, a chodziło o to, by na promocję spojrzeć szerzej – z perspektywy całego regionu. Z czasem się to udało, a nawet więcej – promujemy się, mając na uwadze euroregiony, sieciując produkty turystyczne. Tak na mapie atrakcji Dolnego Śląska pojawiły się takie produkty, jak południowo-zachodni szlak cysterski oraz europejski szlak zamków i pałaców Dolnego Śląska.

To już 20 lat Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Podziel się cytatem

Diecezja – jednym z członków DOT

Diecezja legnicka jest jednym z beneficjentów DOT i pełnoprawnym członkiem tej organizacji, notabene jest to najprawdopodobniej jedyna diecezja w strukturach regionalnych organizacji turystycznych. Takie miejsca, jak byłe opactwo cystersów w Krzeszowie – pomnik historii, perła architektury barokowej, sanktuarium diecezji legnickiej – jest naturalnym sprzymierzeńcem innych podmiotów turystycznych regionu. Przynależność do DOT gwarantuje m.in. obecność materiałów informacyjnych krzeszowskiego opactwa na targach turystycznych i w punktach informacyjnych – na wrocławskim lotnisku i głównym dworcu kolejowym.

Nagrodzeni

XX-lecie było okazją do podziękowania i uhonorowania najbardziej zasłużonych osób dla promocji regionu. Oprócz certyfikatów i medali XX-lecia wręczono złote i srebrne Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in.: współwłaściciel zamku Kliczków Jerzy Ludwin, właścicielka kopalni złota w Złotym Stoku Elżbieta Szumska i piszący te słowa – Marek Perzyński.

Redakcja edycji legnickiej Niedzieli składa gratulacje współpracującemu z nami autorowi tekstu za przyznane odznaczenie.

2020-02-18 10:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obrzęd objęcia diecezji

Niedziela podlaska 22/2014, str. 4

[ TEMATY ]

diecezja

Ks. Artur Płachno

W sobotę 24 maja wieczorem bp Tadeusz Pikus objął kanonicznie diecezję drohiczyńską. Obrzęd ten odbył się w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. W akcie tym wzięli udział: dotychczasowy pasterz Kościoła drohiczyńskiego bp Antoni Dydycz, członkowie Kolegium Konsultorów, pracownicy Kurii Diecezjalnej, Sądu Biskupiego oraz wykładowcy i alumni Wyższego Seminarium Duchownego. Rozpoczął go Hymn do Ducha Świętego. Bp Tadeusz Pikus złożył Wyznanie wiary, ks. Zbigniew Rostkowski przypomniał znaczenie prawne tego wydarzenia oraz odczytał bullę papieską papieża Franciszka, mianującą 29 marca br. bp. Tadeusza Pikusa, dotychczasowego biskupa tytularnego Lisinii, pełniącego obowiązki biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej, biskupem drohiczyńskim, dziękując równocześnie za dotychczasową posługę bp. Antoniemu Dydyczowi. Odczytał też on tekst protokołu, pod którym księża biskupi i członkowie Kolegium Konsultorów złożyli podpisy. Zabierając głos, ks. Tadeusz Syczewski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego, podkreślił, że było to historyczne wydarzenie dla diecezji, które odbyło się w jej sercu, miejscu, gdzie przygotowują się przyszli kapłani. Odwołując się zaś do symboliki zielonego kapelusza z herbu biskupiego, który ukazuje dobrych pasterzy, prowadzących swe owce na zielone pastwiska zdrowej i żywej nauki, powiedział, iż jest przekonany, że nowy Biskup będzie tam wiódł powierzoną sobie diecezję. Składając życzenia, Ksiądz Rektor zapewnił też, że może on zawsze liczyć na pomoc. Podziękował on również biskupowi seniorowi Antoniemu Dydyczowi za 20 lat ojcowskiego zatroskania o każdego kapłana i alumna. Alumni wręczyli księżom biskupom kwiaty, bp Dydycz przekazał zaś w darze swemu następcy symbole diecezji oraz wizerunek Maryi Matki Kościoła, Patronki diecezji drohiczyńskiej. Odbyło również nabożeństwo majowe, które poprowadził ks. Dariusz Kucharek, ojciec duchowny, zakończone błogosławieństwem, udzielonym Najświętszym Sakramentem przez bp. Tadeusza Pikusa.
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja rzeszowska ma nowego biskupa koadiutora

2026-06-24 12:03

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, został mianowany biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła 24 czerwca 2026 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję