Medal odebrał 31 stycznia kanclerz legnickiej Kurii Biskupiej ks. dr Józef Lisowski. Gala z okazji XX-lecia DOT odbyła się w Sali Wielkiej wrocławskiego ratusza, a udział w niej wzięli m.in.: marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, członek zarządu województwa dolnośląskiego Michał Bobowiec, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego dr Andrzej Jaroch, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk, liczne grono burmistrzów, wójtów i prezydentów miast, co świadczy o szczególnej pozycji DOT w strukturze społeczno-gospodarczej Dolnego Śląska.
Czym jest DOT
– DOT powstała jako pierwsza tego typu instytucja w Polsce, dzięki czemu w innych regionach mieli się na kim wzorować – przyznał podczas gali prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Jak doszło do powołania DOT, mówił prof. Jan Waszkiewicz, pierwszy marszałek województwa dolnośląskiego (w latach 1999-2001) i pierwszy prezes DOT. Najpierw była potrzeba powołania instytucji, która zwerbalizuje potrzebę promocji atrakcji regionu, celem zwiększenia ruchu turystycznego. Uznano więc turystykę za ważną gałąź gospodarki. Wykorzystano przepisy umożliwiające powoływanie regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych. Gdy powołano organizację, pojawiły się problemy natury socjologicznej. Gestorzy turystyki i samorządowcy myśleli na ogół lokalnie, widząc jedynie sens promocji zabytków czy inicjatyw na własnym terenie, a chodziło o to, by na promocję spojrzeć szerzej – z perspektywy całego regionu. Z czasem się to udało, a nawet więcej – promujemy się, mając na uwadze euroregiony, sieciując produkty turystyczne. Tak na mapie atrakcji Dolnego Śląska pojawiły się takie produkty, jak południowo-zachodni szlak cysterski oraz europejski szlak zamków i pałaców Dolnego Śląska.
To już 20 lat Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.
Diecezja – jednym z członków DOT
Diecezja legnicka jest jednym z beneficjentów DOT i pełnoprawnym członkiem tej organizacji, notabene jest to najprawdopodobniej jedyna diecezja w strukturach regionalnych organizacji turystycznych. Takie miejsca, jak byłe opactwo cystersów w Krzeszowie – pomnik historii, perła architektury barokowej, sanktuarium diecezji legnickiej – jest naturalnym sprzymierzeńcem innych podmiotów turystycznych regionu. Przynależność do DOT gwarantuje m.in. obecność materiałów informacyjnych krzeszowskiego opactwa na targach turystycznych i w punktach informacyjnych – na wrocławskim lotnisku i głównym dworcu kolejowym.
Nagrodzeni
XX-lecie było okazją do podziękowania i uhonorowania najbardziej zasłużonych osób dla promocji regionu. Oprócz certyfikatów i medali XX-lecia wręczono złote i srebrne Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in.: współwłaściciel zamku Kliczków Jerzy Ludwin, właścicielka kopalni złota w Złotym Stoku Elżbieta Szumska i piszący te słowa – Marek Perzyński.
Redakcja edycji legnickiej Niedzieli składa gratulacje współpracującemu z nami autorowi tekstu za przyznane odznaczenie.