Kiedy tylko abp Grzegorz Ryś przyszedł do naszego miasta, było wiadomo, że będzie chciał szczególnie zająć się tak bliską mu młodzieżą. I nie myliliśmy się. W 2018 r. zaprosił do Atlas Areny gimnazjalistów i licealistów, którzy przez kilka godzin poznawali bliżej Jezusa. Takie samo spotkanie powtórzył w 2019 r., gdy do „ekipy Areny” dołączyli także uczniowie 8 klas szkół podstawowych. W tym roku uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych po raz pierwszy przez dwa dni będą przeżywali swoje rekolekcje na Arenie Młodych.
– Czy pójdziesz ze Mną na całość? O to pyta cię dziś Jezus. Popatrz Mu w oczy i odpowiedź. Większość z nas nie potrafi iść na całość. Co jest w twoim życiu tym garbem, który cię zatrzymuje? Co nie pozwala ci iść za Jezusem? Coś mnie trzyma z tyłu, coś ciągnie. Mam nadzieję, że na to słowo wszyscy damy Jezusowi odpowiedź. Dziś Jezus mówi: „Popatrz, jak w spotkaniu z tobą idę na całego. Chciałbyś się uwolnić z tego, co cię trzyma?”. Wierzę że odpowiecie Jezusowi: „Tak!” – mówił abp Ryś w 2019 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Na Arenie Młodych nikt nikogo do niczego nie zmusza. – Jeśli chcesz, możesz włączyć się w śpiew chóru, wolontariat, być w posłudze flag albo po prostu być zwykłym uczestnikiem. Rok temu śpiewałam w chórze. Mimo że od 6 lat śpiewam w zespole wokalnym mojej szkoły, to pierwszy raz pracowałam w tak dużej grupie, z tak różnymi osobami. Mogłam rozwijać swoje zdolności głosowe, poznałam nowe pieśni. Z kolei dwa lata temu byłam wolontariuszką. Odpowiadałam za sprawdzanie wejściówek, kierowanie osób do właściwych sektorów, roznoszenie bułek i wody czy pomoc w ogólnej organizacji wydarzenia. Były to dwa zupełnie inne, niezwykle ubogacające mnie doświadczenia – tłumaczy Julianna Woźniak, maturzystka z salezjańskiego liceum.
Za przygotowanie i poprowadzenie jednego z chórów od dwóch lat odpowiada Weronika Łubisz, pianistka, kompozytorka, wokalistka. Co roku przejmującym momentem jest adoracja Najświętszego Sakramentu. Przez środek hali wnoszona jest ogromna monstrancja. A potem przez długi czas każdy może zejść i wpatrywać się w żywego Boga.
Na Arenie Młodych posługują kapłani. W każdej chwili można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednani czy zwyczajnie z nimi porozmawiać. Są też świeccy, tzw. wstawiennicy, którzy – kładąc ręce na ramionach młodych – modlą się w intencji ich problemów i marzeń. Niejednej takiej modlitwie towarzyszą łzy.
Co przyniesie Arena Młodych 2020? – W tym roku będą dwa potężne chóry. Będzie moc – zdradza Weronika Łubisz. – Nie zabraknie na pewno utworów znanych z dwóch poprzednich edycji i najbardziej ulubionej mojej piosenki „Wake up” zespołu Mocni w Duchu – dodaje Julianna.
Arena Młodych 2020 już czeka na młodych, którzy mogą bliżej poznać Jezusa obecnego w nich i w drugim człowieku.