Reklama

Kościół

Budowniczy mostów

Wybitny teolog, ceniony organizator życia kościelnego, autor licznych publikacji, a nade wszystko człowiek wrażliwy na potrzeby bliźnich i na piękno otaczającego świata. Arcybiskup Stanisław Budzik otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 48-49

[ TEMATY ]

abp Stanisław Budzik

Prof. Jerzy Miziołek

Abp Stanisław Budzik otrzymuje tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. 23 stycznia 2020 r.

Abp Stanisław Budzik otrzymuje tytuł doktora honoris causa
Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. 23 stycznia 2020 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdy we wrześniu 2011 r. abp Stanisław Budzik wkraczał w lubelską rzeczywistość jako nowy ordynariusz, nikt nie wątpił, że diecezja otrzymuje w nim kontynuatora godnego swoich poprzedników, m.in. bp. Stefana Wyszyńskiego, abp. Bolesława Pylaka czy abp. Józefa Życińskiego.

Inspiruje ewangeliczną mądrością

Arcybiskup Budzik jest cenionym kaznodzieją, który inspiruje ewangeliczną mądrością. Z jednakową uwagą słuchany jest w uniwersyteckich aulach, dostojnych katedrach i w małych wiejskich kościółkach. Jasny przekaz, głębia teologicznej refleksji czy uwypuklone piękno polskiej literatury i sztuki wzmacniają siłę przesłania Dobrej Nowiny. Jest pasterzem, który słowem i życiem ukazuje bogactwo Chrystusowej Ewangelii. Wzywa do podejmowania odpowiedzialności za Kościół nie tylko kapłanów i osoby życia konsekrowanego, lecz także świeckich. W dobie kryzysów i załamania świata wartości podkreśla znaczenie chrześcijańskiego świadectwa, dawanego w codziennym życiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Naszym wspólnym zadaniem jest czynić Kościół domem i szkołą komunii. Mamy stawać się świadkami i narzędziami Bożego Miłosierdzia. Niech nikt w domu Kościoła nie będzie osamotniony, wykluczony i zapomniany.

Bądźmy okiem dostrzegającym różnorakie oblicza ubóstwa; bądźmy sercem, które współczuje i kocha; bądźmy bratersko wyciągniętą dłonią, która niesie skuteczną pomoc.

Podziel się cytatem

Reklama

Niech nasze rodziny pozostaną szkołą miłości i wiary, przekazując kolejnym pokoleniom najcenniejsze wartości religijne i narodowe. Nie pozwólmy, aby podziały polityczne wtargnęły do wnętrza naszego domu, którym jest Kościół. Nie dajmy się podzielić i poróżnić, my, którzyśmy całą nadzieję złożyli w Chrystusie Zmartwychwstałym” – te słowa, wypowiedziane podczas ingresu, mimo upływu lat nie tracą na aktualności.

Wierny Chrystusowi i Maryi

Metropolita lubelski, wierny biskupiemu zawołaniu: W mocy krzyża, naucza, że prawdziwa moc płynie z tajemnicy Odkupienia. Za św. Janem Pawłem II apeluje, by bez lęku otwierać serca dla Chrystusa; za papieżem Franciszkiem powtarza, że zaufanie Chrystusowi niesie pokój serca i radość. Z inspiracji abp. Budzika od kilku lat we wszystkich parafiach archidiecezji lubelskiej trwa peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża. Nawiedzenie, poprzedzone rekolekcjami ewangelizacyjnymi „Źródło”, jest dla miliona mieszkańców diecezji okazją do pogłębienia wiary, odnowy moralnej i ożywienia duszpasterskiego. Podobne zadanie stoi przed zwołanym przez niego III Synodem Archidiecezji Lubelskiej.

Reklama

Arcybiskup Budzik ma szczególne nabożeństwo do Matki Bożej. Jego troska o kult maryjny, zwłaszcza w katedrze lubelskiej, w pradawnej Wąwolnicy i ekumenicznym Chełmie czy w nowo utworzonym sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, wyraża się nie tylko w dbałości o materialny kształt miejsc naznaczonych szczególną obecnością Maryi. Ksiądz Arcybiskup niezmienne przekonuje, że ten, kto na serio bierze słowa Maryi: „Zróbcie wszystko, cokolwiek powie wam mój Syn” (por. J 2, 5), wygrywa nie tylko ziemskie życie, ale i całą wieczność. Jak często powtarza, najpiękniejszym sposobem oddawania czci Matce Najświętszej jest naśladowanie Jej życia. Zachęca, by jak Maryja otwierać się na działanie Ducha Świętego, który odnawia oblicze ziemi i przemienia ludzkie serca.

Dobry pasterz

Metropolita lubelski żywo interesuje się pracą kapłanów i szczodrze wspomaga działalność niemal 30 misjonarzy pracujących zarówno na sąsiedniej Ukrainie, jak i na odległej Alasce.

Stale powtarza, że Kościół jest misyjny – chodzi o to, by nie tylko troszczyć się o własne zbawienie, ale by nie tylko otwierać serca na potrzeby innych ludzi.

Podziel się cytatem

Ksiądz Arcybiskup znany jest z budowania mostów przyjaźni i jedności, łączących wierzących w Chrystusa oraz tych, którzy Go jeszcze nie odnaleźli. Gorące serce i nieprzeciętny umysł pozwalają mu na serdeczny dialog z tymi, którzy myślą lub wierzą inaczej. Kongresy Kultury Chrześcijańskiej, organizowane w Lublinie jako kontynuacja działalności abp. Życińskiego, czy kongresy ekumeniczne są cenionym miejscem wymiany myśli. Szeroko rozwinięta działalność służąca pojednaniu narodów, kultur i religii, od wydarzeń w skali światowej, jak podpisanie porozumienia Kościoła katolickiego w Polsce z Rosyjską Cerkwią Prawosławną, po wspólną modlitwę w synagogach, cerkwiach i zborach, ukazuje abp. Budzika jako osobę otwartą, a nade wszystko dostrzegającą i szanującą godność każdego człowieka. Odważnie upomina się on o prawa tych, którzy sami nie mogą się bronić: o dzieci nienarodzone, o chorych, starszych i niepełnosprawnych. W obszarze jego pasterskiej troski zawsze jest miejsce dla różnych grup zawodowych, społecznych i narodowych. W tej wielkiej otwartości i w życzliwym przyjmowaniu drugiego człowieka nigdy nie zapomina, że ponadtysiącletnia historia i kultura Polski zostały ukształtowane przez Ewangelię.

Senat uczelni podkreślił, że tytuł honoris causa został przyznany metropolicie lubelskiemu w uznaniu jego zasług w dziedzinie teologii, pracy duszpasterskiej oraz budowania środowiska dialogu międzykulturowego.

Abp Stanisław Budzik
Urodził się w 1952 r. w Łękawicy. Święcenia prezbiteratu otrzymał w Tarnowie w 1977 r. Pracował jako wikariusz w parafii Matki Bożej Bolesnej w Limanowej i w parafii katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowie.
Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu w Innsbrucku, gdzie obronił pracę doktorską. Habilitację z nauk teologicznych uzyskał w 1997 r. na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej (dziś Uniwersytet Papieski Jana Pawła II) w Krakowie; w 2002 r. objął stanowisko profesora nadzwyczajnego PAT. Był wykładowcą teologii dogmatycznej oraz rektorem w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Tworzył struktury Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz wydawnictwa Biblos.
W 2004 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Jako swoje zawołanie obrał słowa: In virtute crucis. W 2007 r. został wybrany na sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. 26 września 2011 r. papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą lubelskim.
Pełnił wiele ważnych funkcji w Konferencji Episkopatu Polski, obecnie jest członkiem Rady Stałej, przewodniczącym Komisji Nauki Wiary oraz przewodniczącym Rady Programowej KAI.

2020-01-28 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik do młodych: korzystajcie ze Słowa Bożego jak z telefonu

[ TEMATY ]

młodzi

Lublin

abp Stanisław Budzik

Marek Kuś

Jakby to było, gdybyśmy Pismo Święte traktowali jak traktujemy nasz telefon komórkowy, gdybyśmy czytali wiadomości od samego Boga, tak jak dostajemy je w naszych social mediach? – pytał abp Stanisław Budzik. Hierarcha przewodniczył w archikatedrze mszy z okazji diecezjalnych obchodów XXXIV Światowych Dni Młodzieży.

W swoim kazaniu, metropolita lubelski zachęcił młodzież do zadawania pytań o to, jak działa Bóg. Zwrócił uwagę, że wiara chrześcijanina ze swojej natury szuka zrozumienia.
CZYTAJ DALEJ

Klucz do otrzymania łaski

2025-04-01 17:21

Niedziela Ogólnopolska 14/2025, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Liturgia Słowa z dzisiejszego dnia przypomina nam, kim jest Ten, który do nas przemawia. Zwraca ona naszą uwagę na to, że Bóg jest wszechpotężny, że jest Tym, który ma moc zniszczyć naszego wroga, abyśmy mogli być wolni. A co to za wróg? Bynajmniej nie jest to opcja polityczna przeciwna moim poglądom, nie jest to złośliwy sąsiad ani bezwzględny pracodawca, który wydawałoby się, pozbawiony jest ludzkich uczuć. Moim wrogiem jest wszelkie zło, które siedzi we mnie, zaczyn wszelkiego grzechu, mój nieprzemieniony jeszcze przez łaskę Chrystusa sposób myślenia i postępowania. Mówiąc językiem biblijnym – jest to stary człowiek we mnie, którego nie ukrzyżowałem w sobie, aby mieć prawdziwe życie w sobie – życie, które daje Bóg.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję