Reklama

Aspekty

Jesień życia – kolorowa czy ponura?

Jesień ma dwa oblicza – ciepłe, słoneczne popołudnia wydobywające paletę kolorowych barw z opadających liści przeplatają się z mokrymi dniami szarugi. Podobnie bywa w ludzkiej jesieni życia. Zdarzają się jednak i takie dni, kiedy człowiekowi brakuje sensu i motywacji, aby wstać z łóżka, skoro nie gonią już obowiązki.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 2/2020, str. IV

[ TEMATY ]

seniorzy

Gorzów Wielkopolski

Archiwum Stowarzyszenia im. Brata Krystyna

Uczestnicy projektu

Uczestnicy projektu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzieci mają swoje życie, wnuki wkraczają w ekscytujący, szeroki świat, współmałżonek odszedł już może do wieczności, a także bliscy przyjaciele również wybrali się w podróż na drugą stronę wieczności. W takich momentach pojawia się potrzeba nadania sensu zwykłej codzienności.

Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie postawiło sobie za jeden z celów zadbanie o seniorów w jesieni ich życia w duchu priorytetu Stowarzyszenia, którym jest „niesienie pomocy materialnej i duchowej wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują” – jak czytamy w statucie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dwa projekty senioralne

– Seniorzy od zawsze w Stowarzyszeniu mieli swoje miejsce – mówi Magdalena Bartoszewicz, koordynator projektu „Rozwój usług społecznych na terenie miasta Gorzowa Wielkopolskiego, powiatu gorzowskiego i powiatu strzelecko-drezdeńskiego”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, który jest realizowany od 1 czerwca 2019 r. do maja 2021 r. – Projekt jest skierowany do osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w szczególności do osób niesamodzielnych i z niepełnosprawnościami, w tym osób starszych. W ramach projektu zostały utworzone dwa Kluby Seniora dla łącznie 60 osób, w tym jeden Klub Seniora przy Stowarzyszeniu im. Brata Krystyna oraz mieszkania treningowe dla 32 osób na terenie Gorzowa Wielkopolskiego i gminy Strzelce Krajeńskie w m. Długie. Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Człowiek w Potrzebie Wolontariat Gorzowski. Celem jest rozwój usług społecznych. W ramach funkcjonujących Klubów Seniora skupiamy się głównie na tym, by przeciwdziałać osamotnieniu i marginalizacji seniorów. Odbywa się to m.in. przez zwiększenie poziomu aktywności intelektualnej, kulturalnej i sportowej osób starszych, rozwijanie wolontariatu seniorów, zwiększenie wiedzy na temat własnego wieku rozwojowego i niebezpieczeństw czyhających na seniorów, a zarazem  wzmacnianie i promowanie integracji wewnątrz i międzypokoleniowej – tłumaczy p. Magdalena. – Na szczególną uwagę zasługują osoby starsze, zagrożone wykluczeniem, osamotnione, a to osamotnienie może być spowodowane wyjazdem dzieci za granicę albo w ogóle ich brakiem. Musimy pamiętać, że te osoby bardzo często są także dziećmi wojny, których losy potoczyły się bardzo różnie. Na pomoc sąsiedzką też nie zawsze mogą liczyć, dlatego Stowarzyszenie w ramach projektu oferuje im uczestnictwo w Klubach Seniora – dodaje p. Magadalena.

Reklama

Jeden z podobnych projektów na rzecz osób starszych: „Aktywni i radośni w jesieni życia, edycja IV” rozpoczął się 15 maja i zakończył 31 grudnia 2019 r. Projekt skupił 25 osób w wieku 60 plus, mieszkańców powiatu gorzowskiego, którzy aktywnie rozwijali w tym czasie swój potencjał intelektualny, kulturalny i sportowy. – Cele obu projektów, kończącego się w grudniu tego roku oraz trwającego do 2021 r., są podobne, gdyż powstały z myślą o osobach starszych – zapewnia p. Magdalena.

Celem projektu jest rozwój usług społecznych. W ramach funkcjonujących Klubów Seniora skupiamy się głównie na tym, by przeciwdziałać osamotnieniu i marginalizacji seniorów.

Podziel się cytatem

W Klubach Seniora w ramach projektu „Rozwój usług społecznych na terenie miasta Gorzowa Wielkopolskiego, powiatu gorzowskiego i powiatu strzelecko-drezdeńskiego” biorą udział osoby samodzielne, jak również z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, zaś celem jest utrzymywanie seniorów w aktywności zarówno fizycznej, jak i mentalnej oraz społecznej. – Chodzi o to, by osoby starsze nie wykluczały się, nie zamykały na innych ludzi tylko dlatego, że są w podeszłym wieku. Chcemy, żeby czuły się potrzebne, by miały motywację do wyjścia z domu, dlatego w ramach projektu proponujemy aktywność i ruchową, i umysłową, i intelektualną – tłumaczy Bartoszewicz.

Harmonogram zajęć

Seniorzy zaproszeni do udziału w projekcie mogą korzystać z całego wachlarza działań prowadzonych w ramach stowarzyszenia: ze wsparcia psychologicznego, z zajęć rękodzielniczych, a nawet z porady prawnej w razie potrzeby. Spotkania odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8-13, a rozpoczynają się wspólnym posiłkiem – śniadaniem. Po nim są zajęcia rozwojowe. Gdy aura na dworze pozwala, jest to spacer, a zatem występują elementy rekreacji ruchowej. W pozostałych przypadkach zajęcia odbywają się w siedzibie stowarzyszenia. Seniorzy rozwiązują krzyżówki, kalambury, zagadki, grają w gry planszowe, w karty, układają puzzle, trenując w ten sposób swój umysł, który wymaga ćwiczeń, aby sprawnie funkcjonował. Harmonogram zajęć jest różnorodny. Seniorzy biorą udział w zajęciach maualnych, które są tematycznie dopasowane do pory roku lub kalendarza liturgicznego. W grudniu zatem wykonali stroiki na święta, jesienią zrobili bukiety z kwiatów lub liści. Szczególny nacisk położono na przeprowadzenie pogadanek uświadamiających. Część z nich dotyczyła dbania o zdrowie, ale nie zabrakło dyskusji na temat zagrożeń związanych z próbą wyłudzenia środków finansowych od starszych ludzi. Przestrzegano przed manipulantami, wykorzystującymi technikę „sposób na wnuczka”, aby oszukać i okraść ufnych seniorów, którzy są babciami i dziadkami.

Reklama

Utworzono dwa Kluby Seniora dla łącznie 60 osób

Podziel się cytatem

„Klubowa” rodzina

– Stowarzyszenie od wielu lat wspiera ludzi, którzy przeszli na emeryturę. Niektórzy z nich nie mają pomysłu, jak wykorzystać wolne chwile, które pojawiły się na tym etapie ich życia. Nie mają już czasu tak zagospodarowanego jak w wieku aktywności zawodowej. Zależy nam, by seniorzy nie zamykali się w domu i by nie byli pozostawieni samym sobie. W Klubie Seniora zawiązują się przyjaźnie ze względu na to, że naturalnie seniorzy tworzą grupę równieśniczą. Znamy sytuację rodzinną, psycho-fizyczną, społeczną, zdrowotną poszczególnych osób – zapewnia p. Magdalena. Wszystko to sprzyja powstawaniu głębszych więzi, które są istotne również w jesieni życia, a może szczególnie wtedy, gdy potrzeba bycia dla innych wcale nie zanika z racji wieku.

Seniorzy zaproszeni do udziału w projekcie mogą korzystać z całego wachlarza działań prowadzonych w ramach stowarzyszenia: ze wsparcia psychologicznego, z zajęć rękodzielniczych, a nawet z porady prawnej.

Podziel się cytatem

– Seniorzy czekają na kolejne projekty – zapewnia p. Magdalena. – Wcześniej wolontariusze własnym sumptem realizowali zajęcia dla seniorów, ale wiadomo, że jeśli pojawiają się środki finansowe, to wzrasta również jakość zajęć. Można zakupić materiały, zapewnić kadrę, która jest merytorycznie przygotowana do poprowadzenia wybranych zajęć. Usługi opiekuńcze są zatem zapewnione na odpowiednim poziomie. Cieszymy się, że projekt zyskał takie zainteresowanie.

2020-01-08 08:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilia w Częstochowie. Dwie tajemnice

[ TEMATY ]

Częstochowa

wigilia

seniorzy

Beata Pieczykura/Niedziela

W wigilię Wigilii we wspólnocie serc spotkali się ci, którzy potrzebują wsparcia, i ci, którzy im służą. W ten wyjątkowy wieczór osoby bezdomne, ubogie i w trudnej sytuacji życiowej zgromadziły się, by być razem i przeżyć go w rodzinnej atmosferze ze śpiewem kolęd, łamaniem się opłatkiem i życzeniami.

W tej wspólnocie rodziła się Miłość w ludzkich sercach. W sercach i umysłach spotkały się dwie tajemnice – jedna to tajemnica domu, osób najbliższych rodziców i rodzeństwa, a druga to tajemnica „Kościoła, który jest z Chrystusa domem”. W tym duchu abp Wacław Depo powiedział: – Życzę wam, abyśmy czuli się zawsze bezpieczni w naszym środowisku, naszym mieście i naszej ojczyźnie w roku odzyskania niepodległości po 100 latach; w ojczyźnie będącej wspólnym domem, za który bierzemy odpowiedzialność. To nie jest tylko sprawa tych, którzy nami zarządzają, lecz także każdy z nas poprzez dobroć, przebaczenie, życzliwość przyczynia się do utrzymania niepodległości tego domu, którym jest Polska. Ks. prał. Krzysztof Nykiel przypomniał, że chrześcijanie na mocy chrztu są braćmi i siostrami w Chrystusie, należą do Boga, który jest miłością. Do zebranej tego dnia Bożej rodziny Ksiądz Prałat apelował: – Pamiętajcie, Kościół jest wspólnym domem i jesteśmy odpowiedzialni za wzrost Chrystusowego Kościoła, bo my nim jesteśmy. Dla zgromadzonych doroczne spotkanie wigilijne było niezwykłym wydarzeniem, pozwalającym choć na chwilę zapomnieć o troskach i biedach szarej codzienności, czego wyrazem były życzenia Arcybiskupa Wacława: miłości, życzliwości, pokoju i bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Piątek. Dzień postu ścisłego

[ TEMATY ]

post

Wielki Piątek

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Piątek jest dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. To jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św., a w kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Tego dnia obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Są jednak osoby, które pościć nie muszą.

– Jeśli Wielki Piątek jest dniem pełnym smutku, to jednocześnie jest najwłaściwszym dniem dla obudzenia na nowo naszej wiary, dla umocnienia naszej nadziei i odwagi niesienia przez każdego swego krzyża z pokorą, ufnością i zdaniem się na Boga, mając przy tym pewność wsparcia przez Niego i Jego zwycięstwa. Liturgia w tym dniu śpiewa: „O Crux, ave, spes unica – Witaj, Krzyżu, nadziejo jedyna!” – tak sens liturgii wielkopiątkowej wyjaśniał w jednej z katechez w minionych latach papież Benedykt XVI.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. A. Przybylskiego: w Kościele spotykamy się ze Zmartwychwstałym pod postacią Chleba i Wina

2024-03-29 14:17

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

31 marca 2024, Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, rok B

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję