- Miłość w małżeństwie należy nieustannie oczyszczać z elementów faryzejskich, a wypełniać ją duchem Ewangelii, gdzie pierwszorzędną rolę odgrywa prawda, pokora, miłość gotowa do poświęcania się, do nieustannego stawania się darem dla Boga i dla współmałżonka, dla rodziców, dzieci i wnuków – mówił bp Ignacy Dec w homilii 14 marca, podczas Eucharystii rozpoczynającej sympozjum nt. „Rodzina wspólnotą życia i miłości – wokół synodalnej dyskusji o rodzinie”. Mszy św. w kaplicy seminarium duchownego przewodniczył bp Adam Bałabuch.
Sympozjum zostało zorganizowane przez Świdnickie Towarzystwo Teologiczne, działające przy Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy. Prelegentami sesji popularnonaukowej byli: ks. prof. dr hab. Pawel Bortkiewicz z Uniwersytetu Adam Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan oraz ks. prof. dr hab. Kazimierz Lubowicki z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jako pierwszy głos zabrał ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz. Mówił do licznie zebranych w auli seminarium duchownego kapłanów, katechetów, studentów teologii i osób zaangażowanych w duszpasterstwo o dwóch koncepcjach małżeństwa. Naturalnej, w której jest ono podstawową komórką społeczną i dlatego podlega szczególnej ochronie i trosce oraz drugiej koncepcji, promowanej przez kulturę gender, jako produktu inżynierii społecznej.
Reklama
Kolejnym prelegentem był prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan, który w trakcie swojego przedłożenia, mówił o zadaniach lekarzy w obronie życia ludzkiego oraz o naciskach, jakie są wywierane na lekarzy, klauzurze sumienia i wykluczeniu, jakiemu w majestacie prawa podlegają niepełnosprawni zanim się urodzą.
Ks. prof. dr hab. Kazimierz Lubowicki był trzecim gościem sesji popularnonaukowej. Przedstawiając temat: „Synodalna dyskusja wokół Komunii świętej dla żyjących w konkubinacie”, prelegent zadał wszystkim pytanie: „kogo dotyczy ta dyskusja o Komunii świętej?” Odpowiadając, stwierdził: „Są po prostu ludzie, którzy chcieliby i żyć w konkubinacie i żyć w Komunii, ale w dwóch miejscach się nie da żyć. To ich dotyczy ta walka i dyskusja”. Kontynuując, duchowny tłumaczył jak należy rozumieć pojęcie Komunii i czym ona jest dla współczesnego człowieka. Komunia jest zjednoczeniem jednego serca, jednej duszy, jednego ciała, i odnosi się do dwóch rzeczywistości: Komunii małżeńskiej oraz Komunii Eucharystycznej - mówił.
W drugiej części spotkania uczestnicy mieli możliwość włączenia się w dyskusję panelową. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: bp Ignacy Dec, biskup świdnicki, i ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.