Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dowody zbrodni

Siły amerykańskie mają dowody zbrodni popełnionych przez siły tureckie w Rożawie w Syrii podczas ofensywy przeciwko Kurdom. – Nie mamy dowodów na czystki etniczne popełnione przez Turcję, o których słyszeliśmy, ale pojawiły się doniesienia o zbrodniach wojennych – powiedział James Jeffrey, specjalny przedstawiciel USA w Syrii, podczas przesłuchania w Izbie Reprezentantów. Dochodzenie dotyczące m.in. używania bomb fosforowych podczas ofensywy w Syrii trwa.

Wcześniej o oskarżeniu Turcji o zbrodnie wojenne w Rożawie informowało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR). Apelowano do Ankary o śledztwo w sprawie zabójstw Kurdów, w tym szefowej partii Przyszłość Syrii Hewrin Chalaf, których egzekucje sfilmowano.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ofensywa turecka w części Syrii kontrolowanej przez kurdyjskie milicje przyniosła śmierć kilkuset osób i exodus ok. 200 tys. mieszkańców rejonu. Wygasła po rozmowach przedstawicieli amerykańskich w Ankarze i spotkaniu prezydentów Rosji i Turcji – Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana. Porozumienie, według którego na granicy Syrii z Turcją pojawiły się rosyjska żandarmeria i syryjska straż graniczna (mają one monitorować, czy kurdyjscy bojownicy wycofali się z tworzonej przez Turcję strefy bezpieczeństwa), prezydent USA Donald Trump nazwał „wielkim sukcesem”. – Kurdowie są bezpieczni – stwierdził. Turcy planują przenieść na pogranicze syryjsko-tureckie 1-2 mln uchodźców z Syrii przebywających w Turcji.

Wojciech Dudkiewicz

Dopiero teraz

Władze Hongkongu formalnie wycofały z regionalnego parlamentu projekt nowelizacji prawa ekstradycyjnego, który był bezpośrednią przyczyną trwających od czerwca masowych protestów. Był to jeden z głównych postulatów zgłaszanych przez protestujących. Projekt przewidywał m.in. możliwość ekstradycji podejrzanych do Chin kontynentalnych oraz konfiskaty i zamrażania aktywów w Hongkongu na wniosek chińskich urzędów. Wycofanie projektu raczej nie powstrzyma protestów, ponieważ rząd Hongkongu nie przychylił się do żadnego z czterech pozostałych postulatów, w tym demokratycznych wyborów władz regionu i niezależnego śledztwa w sprawie nadużywania siły przez policję.

jk

Franco ekshumowany

Stało się. Szczątki gen. Francisca Franco zostały ekshumowane z bazyliki w Dolinie Poległych – mauzoleum upamiętniającego ofiary wojny domowej w Hiszpanii. Na ekshumację nalegał socjalistyczny rząd Hiszpanii, a zgodę na to we wrześniu br. wydał Sąd Najwyższy Hiszpanii, odrzuciwszy apelację potomków gen. Franco. Ceremonia ekshumacji odbyła się bez udziału mediów, w obecności krewnych dyktatora i przedstawicieli władz. Szczątki generała miały zostać przeniesione na położony na północ od Madrytu cmentarz El Pardo-Mingorrubio, gdzie spoczywają wdowa po generale oraz wielu polityków. Z sondażu dla „El Mundo” wynika, że ekshumację Franco popierało 43 proc. Hiszpanów, a 32,5 proc. było przeciw.

wd

Czas Benny’ego

Reklama

Misję utworzenia rządu prezydent Izraela Reuwen Riwlin powierzył liderowi centrolewicowego sojuszu Niebiesko-Biali – Benny’emu Gantzowi. Ma to umożliwić wyjście z impasu politycznego po tym, jak jego rywal – premier Beniamin Netanjahu nie zdołał utworzyć rządu po wyborach z 17 września br. Gantz obiecał spróbować utworzyć rząd zgody liberalnej. Ma na to jeszcze ok. trzech tygodni. Jeśli próba się nie powiedzie, prezydent poprosi parlament o wyznaczenie kandydata do sformowania rządu. Jeśli i to się nie uda, w Izraelu powinny się odbyć kolejne wybory, trzecie w tym roku.

jk

Cesarska formalność

Cesarz Japonii Naruhito 22 października br. formalnie ogłosił światu swoje wstąpienie na tron i ślubował wypełniać zapisaną w konstytucji rolę symbolu państwa. W uroczystości w Pałacu Cesarskim w Tokio wzięło udział ok. 2 tys. dostojników z prawie 190 krajów.

59-letni Naruhito, który nie ma władzy politycznej, rozpoczął panowanie w maju, po abdykacji swego ojca – Akihito, któremu zaawansowany wiek utrudniał pełnienie funkcji. Ceremonię skomplikowały tajfun Hagibis, który przeszedł niedawno nad Japonią (spowodował śmierć co najmniej 80 osób), a także padający ulewny deszcz. Planowany na dzień intronizacji uroczysty pochód ulicami Tokio został przełożony na listopad.

wd

2019-10-29 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel Leona XIV z Castel Gandolfo: groźby wobec całego narodu Iranu niedopuszczalne

2026-04-07 20:58

[ TEMATY ]

pokój

apel

Castel Gandolfo

Leon XIV

Vatican Media

Pamiętajmy o niewinnych: dzieciach, starszych, chorych, obecnych lub przyszłych ofiarach wojny – mówił Papież w oświadczeniu wygłoszonym do dziennikarzy w Castel Gandolfo. Jak informuje Vatican News, wezwał przywódców do powrotu do stołu rozmów, a obywateli, aby apelowali do swoich przywódców o działania na rzecz pokoju.

Zapytany, o komentarz do sytuacji związanej z rozlewaniem się wojny Leon XIV odparł, że pragnąłby powtórzyć to, co powiedział w niedzielnym orędziu Urbi et Orbi, “prosząc wszystkich ludzi dobrej woli, aby zawsze szukali pokoju, a nie przemocy, aby odrzucili wojnę - zwłaszcza wojnę, którą wielu określa jako niesprawiedliwą, która wciąż się nasila i niczego nie rozwiązuje.”
CZYTAJ DALEJ

Obrońca ks. Olszewskiego: Niszczeje dzieło, które zaczął budować ks. Michał

2026-04-07 10:26

[ TEMATY ]

budowa

Ks. Michał Olszewski

niszczeje dzieło

sinusoida

Telewizja wPolsce24

Mec. Krzysztof Wąsowski

Mec. Krzysztof Wąsowski

„To jest jak sinusoida, bo (…) każdy miły gest policjanta na dozorze, czy jakichś ludzi, których ks. Michał Olszewski spotyka tam, gdzie mieszka, od razu napawa go totalnym optymizmem, a z drugiej strony, jest taki zjazd i straszny dół, kiedy on sobie znowu uświadamia to, co go spotyka, czyli skrajna niesprawiedliwość i nieuczciwość” - powiedział mec. Krzysztof Wąsowski na antenie telewizji wPolsce24 pytany o stan zdrowia ks. Michała Olszewskiego.

Mec. Wąsowski był gościem programu „Wierzbicki i Biedroń mówią jak jest”. W rozmowie przyznał, że miał nadzieję, iż uda się namówić księdza Michała na wywiad, ale jest jeszcze na to za wcześnie. Nie miał też dobrych wiadomości podkreślając zmienny stan samopoczucia, w jakim znajduje się kapłan:
CZYTAJ DALEJ

Trump o Iranie: tej nocy zginie cała cywilizacja. Nie chcę, by do tego doszło

2026-04-07 15:33

[ TEMATY ]

Donald Trump

Prezydent USA

zginie

cała cywilizacja

PAP

Prezydent Donald Trump

Prezydent Donald Trump

Tej nocy zginie cała cywilizacja i nigdy się nie odrodzi - zapowiedział we wtorek prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do swojej groźby ataków na irańską infrastrukturę. Zaznaczył jednak, że tego nie chce, i przekonywał, że wciąż możliwe jest uniknięcie takiego scenariusza.

„Tej nocy zginie cała cywilizacja i nigdy się nie odrodzi. Nie chcę, by do tego doszło, ale prawdopodobnie tak się stanie” - napisał Trump na swoim portalu społecznościowym Truth Social. „Jednak teraz, gdy mamy (w Iranie - PAP) totalną i całkowitą zmianę reżimu, gdzie górują inne, mądrzejsze i mniej radykalne umysły, może wydarzy się coś rewolucyjnie wspaniałego, KTO WIE? Dowiemy się dziś wieczorem, w jednym z najważniejszych momentów w długiej i złożonej historii świata” - dodał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję