Jarosławska kolegiata już po raz piąty gościła rodziny i małżeństwa przybyłe 12 października do Matki Bożej Śnieżnej w Archidiecezjalnej Pielgrzymce Małżeństw i Rodzin.
Jarosławski obraz dekretem abp. Józefa Michalika obdarzony został tytułem Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin. 2 sierpnia 2014 r. został uroczyście koronowany, koronami poświęconymi w Rzymie przez Ojca Świętego Franciszka. Rok później, w październiku, przybyła tu pierwsza pielgrzymka małżeństw i rodzin z archidiecezji przemyskiej, by odnawiać i zawierzać Matce Bożej swoją małżeńską miłość.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na początku piątej pielgrzymki ks. prał. Marian Bocho, proboszcz jarosławskiej kolegiaty dokonał zawiązania wspólnoty małżonków i rodzin przybyłych na modlitewne spotkanie, a ks. dr Marek Machała, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Przemyślu przywitał i zaprosił do uczestnictwa w przygotowanym programie. W następnym punkcie spotkania pielgrzymi wysłuchali konferencji ks. dr. hab. Wacława Siwaka, profesora WSD w Przemyślu, który przedstawił historię i teologię obrazu Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin. Następnie zostało odprawione nabożeństwo „Róża dla Królowej Rodzin” – szczególny czas modlitwy różańcowej połączonej z procesją i złożeniem kwiatu róży przed obrazem Matki Bożej Królowej Rodzin jako symbolu wdzięczności małżonków.
Reklama
Pielgrzymi wzięli udział w koncercie pieśni maryjnych w wykonaniu Chóru i Orkiestry Kameralnej „Sursum Corda” działających przy Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu.
O godz. 12.00 rozpoczęła się Msza św. sprawowana pod przewodnictwem abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego, który dokonał przyjęcia do Jarosławskiej Kapituły Kolegiackiej nowych kanoników: ks. dr. Piotra Baraniewicza, oficjała Sądu Metropolitalnego w Przemyślu, ks. dr. Marka Wojnarowskiego, dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Przemyślu i ks. Marka Blecharczyka, proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Łańcucie i diecezjalnego moderatora duszpasterstwa misyjnego.
Homilię podczas Eucharystii wygłosił bp Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé-Abong’ Mbang w Kamerunie. Biskup, dzieląc się doświadczeniem posługi misyjnej, wskazał na koncepcje funkcjonowania rodziny w kulturze afrykańskiej. Na zakończenie homilii bp Jan wyraził wdzięczność za troskę okazywaną wobec dzieł misyjnych. Jego refleksja wpisała się w przeżywany obecnie Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny jako spojrzenie na rodzinę – „pierwszego kościoła misyjnego”.
Po homilii abp Adam Szal przeprowadził obrzęd odnowienia przysięgi małżeńskiej, udzielając błogosławieństwa małżonkom na dalsze lata wspólnego życia.
Wdzięczność za zakończenie spotkania wrazili przedstawiciele rodzin i ks. dr Marek Machała, Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, który zaprosił również wszystkich uczestników pielgrzymki na wspólny posiłek. Podziękowania dopełnił także Metropolita Przemyski, wskazując, jakie zadania powinna podjąć rodzina.