Reklama

Niedziela Podlaska

IV Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska do Loretto

Błogosławiony owoc żywota Twojego

Słowa św. Elżbiety, wypowiedziane przez nią do Maryi, a powtarzane przez nas codziennie w „Pozdrowieniu Anielskim”, były hasłem tegorocznej Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki do Loretto k. Łochowa zorganizowanej w dn. 5-8 września 2019 r.

Niedziela podlaska 39/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Al. Piotr Zdzieborski

Po raz czwarty pielgrzymowali z Drohiczyna do Loretto

Po raz czwarty pielgrzymowali z Drohiczyna do Loretto

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na odpust z okazji święta Narodzenia NMP, obchodzony w sanktuarium loretańskim nad Liwcem w drugą niedzielę września, z naszej diecezji pątnicy podążają pieszo od 2006 r., ale po raz czwarty poszczególne grupy tworzą wspólną pielgrzymkę o charakterze diecezjalnym. Stało się tak, gdy w 2016 r. na szlak wyruszyła grupa z katedry w Drohiczynie, by uczcić 150. rocznicę urodzin i chrztu bł. Ignacego Kłopotowskiego, którego relikwie spoczywają w założonym przez niego sanktuarium. Hasło tamtej pielgrzymki – „Od chrzcielnicy do grobu bł. Ignacego” – pozostało jako stałe motto.

W tym roku pielgrzymi, idący z Drohiczyna, po raz drugi pokonali blisko stukilometrową trasę w ciągu czterech dni. Przez cały czas opiekę duchową sprawowało nad nimi trzech kapłanów – ks. Zenon Czumaj: kierownik Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej do Loretto, ks. Marcin Szymanik i ks. Jacek Wentczuk, a na części trasy wspomagali ich ks. Krzysztof Rzepczyński i ks. Michał Marczak. Nie zabrakło, oczywiście, sióstr loretanek, których łącznie było aż 11 (w tym 2 przebyły pieszo całą drogę) oraz 9 alumnów z Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ostatniego dnia dołączyły grupy, organizowane przez parafie dekanatu łochowskiego: Kamionna-Ostrówek pod przewodnictwem tamtejszych wikariuszy – ks. Łukasza Kuźmy i ks. Wojciecha Ryczkowskiego oraz z Łochowa, której przewodnikiem był neoprezbiter ks. Michał Siduniak. Po raz pierwszy wyruszyła też odrębna grupa z niewielkiej parafii Jerzyska. Łącznie cała pielgrzymka liczyła 834 pątników.

Wraz z innymi „kompaniami” z diecezji warszawsko-praskiej i łomżyńskiej oraz wiernymi przybyłymi różnymi środkami lokomocji w uroczystościach w Loretto, celebrowanych pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego, wzięło udział kilkanaście tysięcy osób, z czego około 2 tysiące stanowili diecezjanie drohiczyńscy.

Reklama

Trud pielgrzymowania nie był tak ciężki dzięki pięknej pogodzie (tylko na części ostatniego etapu wędrowców pokropił deszcz), za co Bogu niech będą dzięki! Sił duchowych dodawali pątnikom Księża Biskupi: ordynariusz bp Piotr Sawczuk, przewodniczący Eucharystii na rozpoczęcie pielgrzymki w katedrze drohiczyńskiej, oraz bp senior Tadeusz Pikus, który dwukrotnie odwiedził pielgrzymujących na trasie. Podziękowania należą się również mieszkańcom naszej diecezji, którzy wraz ze swymi duszpasterzami gościnnie podejmowali pątników na noclegach (Repki, Miedzna i Ostrówek) oraz na poszczególnych postojach, z których nikt nie odszedł głodny (oprócz wymienionych pielgrzymów gościli księża i wierni parafii: Drohiczyn, Skrzeszew, Rogów, Sokołów – Miłosierdzia Bożego, Stoczek, Kamionna i Budziska. Wyrazy wdzięczności należą się też ks. Tadeuszowi Syczewskiemu, rektorowi Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie i ks. Piotrowi Jurczakowi, dyrektorowi administracyjnemu seminarium, za użyczenie samochodu bagażowego. Niech wszystkim Pan wynagrodzi, a Matka Boża Loretańska i bł. Ignacy Kłopotowski wypraszają potrzebne łaski!

* * *

IV Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska do Loretto

Grupa Katedralna – 145 osób
Trasa: 4 dni, 93 km
Kapłanów: 5
Sióstr zakonnych: 11 (2 całą trasę)
Kleryków: 9

Grupa Kamionna-Ostrówek – 315 osób
Trasa: 1 dzień, 18 km
Kapłanów: 2

Grupa Łochowska – 343 osoby
Trasa: 1 dzień, 10 km
Kapłan: 1

Grupa z Parafii Jerzyska – 31 osób
Trasa: 1 dzień, 12 km

2019-09-25 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalna pielgrzymka

Na przełomie lipca i sierpnia z naszej diecezji wychodzi piesza pielgrzymka. Podobnie było i w tym roku. Diecezjalna pielgrzymka to trzy główne nurty zmierzające ku Jasnej Górze. Grupy gorzowskie wyruszyły z katedry 31 lipca. 2 sierpnia na pątniczy szlak wyszły grupy zielonogórskie. Również 2 sierpnia swoją pielgrzymkę zainaugurowały grupy głogowskie. Najdłużej jednak idą pielgrzymi z... Kostrzyna nad Odrą.

Grupa „Tęczowa” z Kostrzyna wyruszyła już 29 lipca. „Tęczowi” idą w ramach gorzowskiej części pielgrzymki. Przewodnikiem tej grupy jest ks. Maciej Maniarski pracujący w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie. Pierwszy dzień pielgrzymi z Kostrzyna zakończyli w Słońsku.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV zachęca, by wykorzystać każdą okazję do miłowania

2025-08-10 13:14

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

miłowanie

Vatican Media

„Wszędzie, gdzie jesteśmy, starajmy się nie zaprzepaścić żadnej okazji, żeby miłować” - zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu przed południową modlitwą Anioł Pański. Wezwał wiernych, aby byli „strażnikami” miłosierdzia i pokoju.

Drodzy Bracia i Siostry, dobrej niedzieli!
CZYTAJ DALEJ

Była prezes PARP wsypała Pełczyńską-Nałęcz. "Ministerstwo wiedziało o łodziach"

2025-08-10 19:43

[ TEMATY ]

Afera KPO

PARP

Katarzyna Duber‑Stachurska

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Katarzyna Pełczyńska‑Nałęcz

Adobe Stock

Firmy otrzymały dotacje z KPO m.in. na jachty, sauny, ekspresy do kawy

Firmy otrzymały dotacje z KPO m.in. na jachty, sauny, ekspresy do kawy

Nie mieszajmy PARP do polityki, to kierownictwo resortu funduszy ponosi odpowiedzialność za program skierowany do branży HoReCa z KPO, a także inne programy finansowane ze środków UE, które na bieżąco kontroluje - napisała w niedzielę była szefowa PARP Katarzyna Duber-Stachurska.

Była prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w wpisie na portalu LinkedIn odniosła się do trwającej dyskusji wokół wydawania środków z Krajowego Planu Odbudowy w programie dla sektora MŚP z branży HoReCa (hotelarstwo i gastronomia).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję