Reklama

Niedziela Rzeszowska

Rolnictwo z przyszłością

Z Kazimierzem Gołojuchem, posłem na Sejm RP, członkiem sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rozmawia Krystyna Kołodziej

Niedziela rzeszowska 38/2019, str. 6

[ TEMATY ]

wywiad

Archiwum redakcji

Kazimierz Gołojuch z Januszem Wojciechowskim

Kazimierz Gołojuch z Januszem Wojciechowskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KRYSTYNA KOŁODZIEJ: – Panie Pośle, w Sejmie pracuje Pan w Komisji ds. Rolnictwa, jak ocenia Pan kondycję rolnictwa w Polsce, jakie są jego mocne strony?

KAZIMIERZ GOŁOJUCH: – Polskie rolnictwo kojarzone jest dziś przede wszystkim z nowoczesnością, innowacyjnością i konkurencyjnością, dając tym samym naszym rolnikom możliwość eksportu płodów rolnych. Pragnę powiedzieć, że pod tym względem zeszły rok był rekordowy, wartość eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła blisko 30 mld euro. W strukturze towarowej eksportu niezmiennie wyróżniają się przede wszystkim; mięso, zboże i jego przetwory, produkty mleczne i cukiernicze, wyroby tytoniowe, warzywa i soki.
Mocną stroną naszego przemysłu mięsnego jest drobiarstwo, które odniosło na rynkach unijnych prawdziwy sukces. Nasz kraj jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej i jednym z unijnych liderów w produkcji trzody chlewnej. Wzrosła również produkcją mleka i jego przetworów. Cieszy także fakt, że w naszym kraju systematycznie wzrasta produkcja wołowiny, a co najważniejsze, jej spożycie przez Polaków. Ostatnie lata to także wzrost uprawy i eksportu zbóż. Dodać też należy, że jesteśmy jednym z największych producentów i eksporterów owoców i warzyw w Unii.

– Prawo i Sprawiedliwość opracowało „Plan dla wsi”, jakie są jego najważniejsze założenia?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Przedstawiony „Plan dla wsi” opiera się na trzech filarach: ochronie, czyli pomocy w sytuacjach związanych z wystąpieniem klęsk żywiołowych. Drugi filar to wsparcie polegające na właściwej organizacji rynku rolnego. Trzeci filar to rozwój, rozumiany przede wszystkim jako wdrażanie do rolnictwa nowoczesnych i zaawansowanych technologii. Mając to na uwadze, zostały wydzielone szczegółowe priorytety działania.
W celu zmniejszenia kosztów generowanych w gospodarstwach rolnych zwiększone zostanie wsparcie finansowe do zakupu paliwa rolniczego. Zaplanowano utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego, który będzie stabilizował rynki rolne. Kluczową sprawą jest zapewnienie rolnikom, szczególnie z mniejszych gospodarstw, bezpośredniego udziału w rynku konsumenckim.
Zwiększona zostanie państwowa pomoc w rozwoju produkcji żywności wysokiej jakości, szczególnie ekologicznej, tradycyjnej i regionalnej, która już dziś jest w świecie naszym znakiem rozpoznawczym. Nastąpi wsparcie hodowli bydła mięsnego, kóz i owiec w ramach wsparcia rolnictwa na terenach górskich. W zakresie przeciwdziałania suszy i innym zmianom klimatycznym wdrożony zostanie program poprawy żyzności gleb.
Niezmiernie ważne jest wsparcie wykorzystania surowców rolniczych w przemyśle i większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) w rolnictwie, które są przyjazne środowisku i akceptowane społecznie. W celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego Polski oraz wsparcia ochrony gleb, promowane będzie białko paszowe krajowej produkcji.

– Jest Pan członkiem sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej. Czym zajmują się posłowie pracujący w tej komisji?

– Do zadań Komisji ds. UE należą: sprawy związane z członkostwem Polski w UE, w szczególności zajmowanie stanowisk i wyrażanie opinii na temat projektów aktów prawnych Unii Europejskiej, projektów umów międzynarodowych planów pracy Rady i rocznych planów legislacyjnych Komisji Europejskiej, formułowanie zaleceń dla Rady Ministrów, a także rozpatrywanie informacji i innych dokumentów przedkładanych przez Radę Ministrów. Do zadań komisji należy również opiniowanie kandydatur na stanowiska w organach Unii Europejskiej.
30 sierpnia br. podczas posiedzenia komisji zaopiniowaliśmy pozytywnie kandydaturę Janusza Wojciechowskiego na stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa, który doskonale zna problematykę polskiego i europejskiego rolnictwa. Znam bardzo dobrze Pana Wojciechowskiego i jestem pewny, że będzie on skutecznie dbał o interesy rolników w Unii Europejskiej, a także o tworzenie przepisów przyjaznych rolnikom i konsumentom.

– Jakimi jeszcze sprawami zajmujecie się Państwo, pracując w Komisji ds. Unii Europejskiej?

– Komisja pracuje bardzo intensywnie. W mijającej kadencji Sejmu do końca sierpnia br. obradowaliśmy na 278 posiedzeniach. Komisja przyjęła 3 dezyderaty oraz 42 opinie. Przez swoje opinie Komisja może wpływać na stanowiska, jakie Rada Ministrów zamierza zająć w trakcie stanowienia prawa Unii Europejskiej.
W trakcie VIII kadencji Sejmu komisja powołała dwie stałe podkomisje ds. umowy handlowej Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi, ds. wykorzystania środków pochodzących z UE oraz jedną podkomisję nadzwyczajną ds. polityki energetycznej Unii Europejskiej.

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wróblewski: Oczekuję szybkiego orzeczenia Trybunału ws. aborcji

[ TEMATY ]

wywiad

www.bartlomiejwroblewski.pl

Rozmowa z dr. Bartłomiejem Wróblewskim, posłem PiS, który przed rokiem złożył wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności aborcji eugenicznej.

Artur Stelmasiak: - Dwa tygodnie temu minął rok, od kiedy złożył Pan skargę do Trybunału Konstytucyjnego w imieniu 106. posłów. Nic w tej sprawie się do tej pory nie wydarzyło. Nadal nie wyznaczono terminu rozprawy. Jak Pan ocenia tę sytuację?

Bartłomiej Wróblewski: - Sprawa ochrony życia należy do najważniejszych kwestii konstytucyjnych. W mojej ocenie przepisy pozwalające na przerywanie ciąży, czyli na zabicie dziecka ze względu na podejrzenie choroby lub niepełnosprawności, są niekonstytucyjne. Trybunał Konstytucyjny od dawna stoi na stanowisku, że prawo do życia chroni dziecko także przed narodzeniem. W sprawie przesłanki eugenicznej jeszcze się nie wypowiedział, bo ta regulacja nie została wcześniej zaskarżona. Dlatego rok temu wraz ze 106 posłami wnieśliśmy wniosek o zbadanie tej kwestii. Naszą ocenę podzieliła Komisja Ustawodawcza Sejmu, co znalazło następnie odzwierciedlenie w stanowisku Marszałka Sejmu przekazanego Trybunałowi. Również opinia Prokuratora Generalnego wspiera nasz wniosek. To uprawdopodabnia naszą ocenę niekonstytucyjności obowiązującej regulacji. Dlatego należałoby oczekiwać szybkiego rozpatrzenia wniosku przez Trybunał Konstytucyjny.

- Czy po roku czasu przymiotnik "szybko" nadal jest uprawniony w tej sprawie?

- Rozumiem wątpliwość, bo minął już rok. Od początku podkreślałem, że sprawa jest bardzo ważna i dlatego pośpiech byłby niewskazany, bo rozstrzygnięcie nie powinno budzić żadnych zastrzeżeń. Jednocześnie trzeba powiedzieć, że teraz dalsze przeciąganie tej sprawy już trudno uzasadnić.

- Ale jak rozmawialiśmy kilka miesięcy temu, to też Pan mówił, że niebawem powinno być orzeczenie.

- Zgodnie z deklaracjami z TK miałem nadzieję, że sprawa zostanie rozpatrzona w podobnym czasie jak w 1996/97 r., czyli w kilka miesięcy. Sprawa jest na tyle ważna, że każdy kolejny miesiąc zwłoki jest coraz mniej zrozumiały przez posłów, którzy podpisali się pod wnioskiem, ale i przez opinię publiczną. Także ponad 800 tys. osób podpisało się pod obywatelskim projektem zmianą ustawy argumentując to między innymi niekonstytucyjnością obowiązującej regulacji. Sędziowie stoją na straży praw i wolności konstytucyjnych i ich obowiązkiem jest rozpatrywanie spraw bez zbędnej zwłoki, a już w szczególności, gdy chodzi onajważniejsze prawa i wolności jednostki. Nasz wniosek dotyka ochrony życia, czyli ostatecznie rzeczy najbardziej podstawowej.

- Ta sprawa jest łatwiejsza od tej rozpatrywanej w 1997 roku. Wówczas Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie po niespełna 6 miesiącach. Na co teraz pani prezes Trybunału czeka?

- Rzeczywiście sprawa z 1997 r. była trudniejsza i miała charakter precedensowy. To wówczas zapadły kluczowe rozstrzygnięcia. Trybunał orzekł, że dziecko przed narodzeniem jest człowiekiem oraz, że chroni je prawo do życia. Innymi słowy dla sprawy niekonstytucyjności aborcji eugenicznej większość istotnych kwestii już została rozstrzygnięta. Stąd oczekiwanie rychłego orzeczenia Trybunału.

- Niektórzy twierdzą, że pani prezes TK Julia Przyłębska celowo blokuje prace i nie wyznacza terminu rozprawy. Zakładają, że może być to prawda, bo taki mamy Trybunał.

- Martwią mnie takie dywagacje. Zakładam, że szybko poznamy termin rozprawy, co przetnie wszelkie spekulacje.

- A może TK ma jakieś ważniejsze sprawy, niż życie ludzkie?

- Trybunał zajmuje się zawsze ważnymi sprawami. Niemniej i wśród nich jest hierarchia. Bez wątpienia ochrona praw i wolności człowieka jest na pierwszym planie, a godność człowieka i prawo do życia są wśród nich najważniejsze. To dlatego w niespełna sześć miesięcy wydano orzeczenie w 1997 r. Kwestie dotyczące innych praw konstytucyjnych czy spraw ustrojowych są oczywiście także istotne, ale ustępują ważnością tego rodzaju rozstrzygnięciom. Ostatecznie najważniejszą rolą sądów konstytucyjnych jest bowiem obrona praw jednostki, szczególnie tych najbardziej podstawowych.

- Wraz z końcem kadencji sejmu wygasa wniosek do TK, który Pan złożył. Gdyby się potwierdził najczarniejszy scenariusz i skarga przepadłaby, to...

- Wydaje mi się to mało prawdopodobne, bo sprawa jest zbyt ważna.Różne byłyby też implikacje prawne i polityczne. Gdyby jednak tak się stało, na pewno pojawiłyby się głosy domagające się zasadniczej reformy Trybunału, co po trudnych doświadczeniach sporów z lat 2015-2016 byłoby dla tej instytucji chyba zabójcze. Jestem jednak optymistą i wierzę w niezawisłość i odpowiedzialność sędziów.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

[ TEMATY ]

Maryja

NAjświętsza Maryja Panna

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Geneza, śluby lwowskie króla Jana Kazimierza

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

książka

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rodzina Ulmów

złoty Krzyż Zasługi

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Ceremonia wręczenia odznaczeń odbyła się w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej, a Krzyże Zasługi wręczył ambasador Adam Kwiatkowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję