Reklama

Niedziela Rzeszowska

25 lat Ośrodka Caritas w Myczkowcach

Niedziela rzeszowska 37/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas

Uroczystość zgromadziła licznych gości, przyjaciół i sympatyków

Uroczystość zgromadziła licznych gości, przyjaciół i sympatyków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach funkcjonuje od 1994 r. Wybudowany w latach 50. ubiegłego wieku służył jako osiedle pracownicze dla budowniczych Zespołu Elektrowni Wodnych na Sanie w Myczkowcach i Solinie. Po zakończeniu tych inwestycji zmienił swój charakter na jednostkę wojskową, a w kolejnym etapie funkcjonował jako ośrodek wypoczynkowy dla rodzin wojskowych. Od 1989 r. w ramach restrukturyzacji armii pozbywano się zbędnego majątku.

Z propozycją przejęcia tego obiektu zwrócono się do bp. Kazimierza Górnego z młodej diecezji rzeszowskiej. W 1994 r. podjęto próbę zagospodarowania tego terenu przez Caritas. Początki były trudne. Wojsko, opuszczając obiekt, pozbawiło go całkowicie podstawowego wyposażenia. Ośrodek udało się wstępnie wyremontować i zmodernizować dzięki wielu ludziom dobrej woli i różnym instytucjom. Z biegiem lat rozszerza się jego działalność i oddziaływanie na środowisko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Misją Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego w Myczkowcach jest prowadzenie charytatywnej działalności opiekuńczo-wychowawczej wśród dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych, świadczenie ambulatoryjne i turnusowe zabiegów rehabilitacyjnych, organizacja rekolekcji, promocja turystyki, kultury i dziedzictwa narodowego oraz współpraca ekumeniczna krajowa i międzynarodowa.

Reklama

Od 1994 r. do chwili obecnej z wypoczynku skorzystało 38 645 dzieci z rodzin biednych, wielodzietnych i przeżywających trudności, dzieci niepełnosprawnych, z ośrodków specjalnych i Domów Dziecka. Dodatkowo w turnusach kolonijnych uczestniczyło 3620 dzieci polonijnych ze Wschodu: z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu i Mołdawii. Tegoroczna kolonia mogło zaistnieć dzięki dofinansowaniu z: Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Caritas Polskiej, Kuratorium Oświaty i Wychowania w Rzeszowie, Fundacji PGE oraz Miejskiego i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Sercem ośrodka jest kaplica pw. Królowej Matki Pięknej Miłości, którą 26 października 2002 r. poświęcił bp Edward Białogłowski.

Ponadto:

• Od roku 2007 działa tu Centrum Kultury Ekumenicznej, dedykowane Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, orędownikowi pojednania między chrześcijanami. Na obszarze ok. 80 arów wybudowano prawie 160 makiet (w skali 1:25) najstarszych drewnianych kościołów oraz cerkwi prawosławnych i greckokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy. Rocznie odwiedza ją ponad 80 000 osób

• W maju 2010 r. otwarty został Ogród Biblijny, który nie tylko zaciekawia roślinnością pochodzącą z Bliskiego Wschodu, ale przede wszystkim stanowi specyficzny, przyrodniczy zapis teologii biblijnej, zawierając równocześnie usystematyzowaną katechezę o historii zbawienia. Budowa tego ogrodu zrealizowana została ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach polsko-słowackiego Programu Współpracy Transgranicznej. Cieszy się również dużym zainteresowaniem.

• Przy współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” w ośrodku organizowane są konferencje naukowe o tematyce historycznej, etniczno-etnograficznej, ekumenicznej (październik), a w maju i listopadzie konferencje biblijne.

Reklama

• We wrześniu 2013 r. w przebudowanym budynku powstało Centrum Promocji Obszarów Natura 2000, gdzie prowadzona jest na szeroką skalę edukacja ekologiczna.

• Ośrodek myczkowiecki troszczy się także o promowanie kultury i sztuki ludowej. Służą temu warsztaty rzemiosła artystycznego, powstałe w roku 2008 w ramach projektu „Nasza przeszłość jest naszą przyszłością – szkoła tradycji w Myczkowcach”. Obejmują: rzeźbę, pisanie ikon, tkactwo, ikebany i bibułkarstwo.

• Na terenie ośrodka funkcjonuje Dzienny Dom Pomocy, Dzienny Dom Opieki Medycznej oraz Domowe Usługi Opiekuńcze świadczone w powiecie leskim na terenie czterech gmin – łącznie dla 90 osób.

• Świadczone są również zabiegi rehabilitacyjne – ambulatoryjnie i turnusowo w zarejestrowanym Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.

• Swoistą atrakcją ośrodka jest stadnina koni funkcjonująca jako Ośrodek Jeździecki Eden oraz zwierzyniec, w którym można zobaczyć różne zwierzęta i ptaki.

• Ośrodek wspiera nadto promocję turystyki i krajoznawstwa, wydając m.in. przewodniki i foldery, uczestnicząc w wyznaczaniu tras turystycznych i spacerowych.

Daje on zatrudnienie dla ok. 40 osób z powiatu leskiego i bieszczadzkiego. Współpracuje z wieloma instytucjami samorządowymi, w tym szczególnie z Gminą Solina i Olszanica oraz powiatem Leskim, także uczelniami, Centrami Pomocy Społecznej, PFRON, WFOŚiGW, szkołami, Policją, Strażą Pożarną, Inspekcją Transportu Drogowego, PZMot., WORD Krosno i Rzeszów, IPN Oddział w Rzeszowie, itd.

Reklama

Obecnie ośrodek dysponuje 300 miejscami noclegowymi, stołówką, licznymi miejscami parkingowymi. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia tego urokliwego miejsca, a naprawdę każdy znajdzie tu coś dla siebie.

28 sierpnia br. zakończenie wakacyjnej akcji Caritas Diecezji Rzeszowskiej połączone zostało z jubileuszem 25-lecia Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego w Myczkowcach. Uroczystość rozpoczęła się dziękczynną Eucharystią pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby, który w homilii podkreślał: – Ośrodek to przede wszystkim ludzie […] Ludzie, którzy mieli ćwierć wieku temu wyobraźnię i odwagę, by w tym miejscu, które służyło zupełnie innym celom, stworzyć tak piękny ośrodek pod patronatem Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Na spotkanie przybyli liczni goście. W tym dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki oraz dyrektorzy Caritas kilku diecezji, wielu kapłanów, przedstawiciele Kurii rzeszowskiej, przedstawiciele władz wojewódzkich z wicewojewodą Lucyną Podhalicz, a także Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty z osobami towarzyszącymi, przedstawiciele władz lokalnych ze starostą Leska i wójtem Soliny, przedstawiciele Policji, PSP, PZMOT, WORD, IPN, ZUS, WITD, darczyńcy i dobrodzieje oraz liczni przyjaciele i sympatycy ośrodka.

Reklama

Po Eucharystii rozpoczęła się druga część spotkania. W auli słowa powitania wypowiedział ks. Bogdan Janik, który kieruje placówką od 25 lat. Aktualny turnus zaprezentowała jego kierowniczka Anna Szlęzak, następnie grupa dzieci z Ukrainy, biorąca udział w wypoczynku, zaśpiewała kilka piosenek po polsku i ukraińsku, a po nich koloniści przedstawili refleksyjny program o owocach Ducha Świętego. Duchową opiekę tradycyjnie na ostatnim turnusie pełnili profesorowie – ks. Jacenty Mastej i ks. Janusz Miąso.

Uroczyste świętowanie jubileuszu ośrodka zakończyło błogosławieństwo księdza biskupa oraz poświęcenie zmodernizowanej kuchni i jadalni, która zabezpiecza 230 miejsc oraz nowopowstałego baru „Smaczne jadło u Gospy”.

Caritas Diecezji Rzeszowskiej składa gorące podziękowania urzędom, instytucjom, darczyńcom z kraju i z zagranicy za każdą ofiarę i formę wsparcia. To dzięki Wam ośrodek funkcjonuje, pokonuje trudności i rozwija się. Ośrodek to ludzie tu pracujący i niezliczona liczba wolontariuszy przez ćwierć wieku.

2019-09-10 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest to już siódma edycja „Tornister pełen uśmiechów”

[ TEMATY ]

szkoła

Caritas

pomoc

underdogstudios/pl.fotolia.com

W ciągu pięciu lat Caritas przekazała 67 000 wyprawek szkolnych dla uczniów z ubogich rodzin. Pomóż dzieciom rozpocząć rok szkolny z uśmiechem.
CZYTAJ DALEJ

Według lewicowych mediów, abp Kupny chce konkurować z WOŚP. Dla niektórych to nawet "wyjątkowa perfidia"

2025-01-24 12:43

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Karol Porwich/Niedziela

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

Zarządzam we wszystkich parafiach Archidiecezji Wrocławskiej zbiórkę do puszek na ten cel w niedzielę 26 stycznia br. - pisze w komunikacie do parafii abp Józef Kupny. W jakim celu jest ta zbiórka? Czy to naprawdę konkurencja dla WOŚP? Wyjaśniamy.

W ubiegłą niedzielę (19 stycznia) został odczytany komunikat we wszystkich kościołach Archidiecezji Wrocławskiej. Poniżej publikujemy jego pełną treść.
CZYTAJ DALEJ

Obejmuje opieką rodziny

2025-01-25 18:50

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Fundacja Centrum Rodziny

Karolina Krasowska

Długo wyczekiwany obiekt powstał przy ul. Langiewicza 39 w Zielonej Górze. Dziś w jego otwarciu uczestniczyli włodarze miasta i województwa

Długo wyczekiwany obiekt powstał przy ul. Langiewicza 39 w Zielonej Górze. Dziś w jego otwarciu uczestniczyli włodarze miasta i województwa

Fundacja Centrum Rodziny zakończyła budowę nowej siedziby z hospicjum perinatalnym. Długo wyczekiwany obiekt powstał przy ul. Langiewicza 39 w Zielonej Górze. Dziś w jego otwarciu uczestniczyli włodarze miasta i województwa, a także przyjaciele fundacji i liczne rodziny.

Fundacja to przestrzeń wsparcia, opieki i nadziei. Towarzyszy rodzicom w chwilach radości, ale również w momentach trudnych, szczególnie wtedy gdy rodzice mierzą się z diagnozą różnych bardzo poważnych wad wrodzonych u swoich nienarodzonych dzieci. Dzięki powstaniu tego budynku będzie mogła pomagać jeszcze większej liczbie rodzin, okazując wsparcie medyczne, psychologiczne, duchowe i edukacyjne w jednym miejscu. To wyjątkowe miejsce stworzone z myślą o przyszłych rodzicach, oraz tych, którzy stawiają pierwsze kroki w rodzicielstwie. Ale nie tylko, bo Fundacja obejmuje opieką rodziny w szerokim aspekcie:
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję