Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Audiencja generalna

Odwaga chrześcijanina

Prośmy również i my Ducha Świętego o siłę, aby nie przestraszyć się tych, którzy każą nam milczeć, którzy nas zniesławiają, a wręcz nastają na nasze życie – powiedział Franciszek 28 sierpnia br. podczas audiencji generalnej. Kontynuował on cykl katechez na temat Dziejów Apostolskich.

Papież nawiązał do 5. rozdziału tej księgi. Święty Łukasz opisuje w nim wspólnotę kościelną, która żyje wielkim bogactwem, doświadcza wzrostu liczbowego i tętni życiem, mimo ataków zewnętrznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Franciszek zwrócił uwagę, że wśród Apostołów wybija się Piotr, który ma pierwszeństwo w grupie apostolskiej ze względu na prymat i misję otrzymane od Zmartwychwstałego. Zajmuje się chorymi, tak jak to czynił Jezus, biorąc na siebie słabości i choroby. Papież przypomniał, że uzdrawiające działanie Piotra rozbudziło nienawiść saduceuszy, którzy uwięzili Apostołów i zaniepokojeni ich tajemniczym uwolnieniem zabronili im nauczania, na co wówczas Piotr odpowiedział – czym dał klucz życia chrześcijańskiego: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi”. – Oznacza to słuchanie Boga bez zastrzeżeń, bez zwlekania, bez wyrachowania. Oznacza przyłączenie się do Niego, aby stać się zdolnymi do przymierza z Nim i z osobami, które spotykamy na naszej drodze – wyjaśnił Franciszek.

VN

Papież senior ostrzega

Niebezpieczeństwo „teologii bez Boga”

Reklama

Benedykt XVI opublikował krótką notę, w której ustosunkował się do reakcji na jego obszerny tekst o genezie skandali nadużyć seksualnych w Kościele w minionych dziesięcioleciach. „Na ile mogę to zobaczyć, w większości reakcji na mój tekst w ogóle nie wspomina się o Bogu, a zatem nie podejmuje się tego, co ja chciałem podkreślić jako kluczową dla tego problemu kwestię” – napisał Papież senior.

W sposób szczególny odniósł się on do tekstu niemieckiej historyk Birgit Aschmann. Zauważył, że choć ten tekst – mimo swej jednostronności – może pobudzić do dalszych refleksji, nie stanowi on zadowalającej odpowiedzi na jego publikację, co jest też typowe dla pozostałych reakcji. Papież senior przypomniał główne tezy swego tekstu, a mianowicie, że świat bez Boga jest światem bez znaczenia, a w społeczeństwie zachodnim Bóg jest nieobecny i nie ma nic do powiedzenia. „To dlatego jest ono społeczeństwem, w którym coraz bardziej zatraca się miarę człowieka” – konkludował. I dodał: „Fakt, że artykuł Aschmann, podobnie jak inne znane mi reakcje na mój tekst, pomija centralny fragment mojej argumentacji, pokazuje niebezpieczeństwo sytuacji, w której słowo Bóg często wydaje się zepchnięte na margines teologii”.

Przypomnijmy, że obszerną analizę genezy skandalu nadużyć w Kościele Benedykt XVI opublikował za zgodą papieża Franciszka w kwietniu br.

VN

Ojciec Święty do Polaków

Papież wspomina rocznicę wybuchu II wojny światowej

Reklama

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, 1 września przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się nazistowską, niemiecką agresją na Polskę. Podczas gdy w Warszawie, w Wieluniu i w innych miastach będą się odbywały wspomnieniowe obchody z udziałem licznych głów państw z całego świata, wszyscy będziemy się modlić o pokój, aby nigdy nie powtórzyły się tragiczne wydarzenia, sprowokowane przez nienawiść, które przyniosły jedynie zniszczenie, cierpienie i śmierć. Prośmy Boga, aby pokój panował w ludzkich sercach, w rodzinach, społeczeństwach i między narodami. Zawierzam was wszystkich matczynej opiece Maryi Królowej Pokoju i z serca wam błogosławię.

Audiencja generalna, 28 sierpnia 2019 r.

RV

Papież do Paragwajczyków

Otwórzcie się na Jezusa

Franciszek zaapelował do młodych Paragwajczyków, aby otworzyli się na Jezusa Chrystusa. Skierował przesłanie do uczestników krajowego forum młodzieży, które odbyło się w stolicy kraju Asunción pod hasłem: „Młodzież, Kościół, społeczeństwo”.

Papież życzy w nim młodym, aby owocem spotkania było przyjęcie Jezusa, który chce być ich przyjacielem i w nich trwać. Zachęca młodych, aby słuchali głosu Pana i byli Jego misjonarzami, świadkami dobrej nowiny o zbawieniu pośród wszystkich ubogich.

RV

* * *

Z twittera papieża Franciszka

Prośmy o łaskę niebycia chrześcijanami letnimi, którzy żyją połowicznie i pozwalają wystygnąć miłości.

2019-09-03 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2025 r.

2025-05-19 08:45

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Gdzie mieszka Papież? Rezydencje Biskupów Rzymu na przestrzeni wieków

2025-05-23 07:36

[ TEMATY ]

papież

Papież Leon XIV

Vatican Media

Pałac Apostolski

Pałac Apostolski

11 maja Ojciec Święty XIV symbolicznie otworzył zamknięty po śmierci Franciszka apartament papieski w Pałacu Apostolskim. Ale to niejedyna rezydencja Ojca Świętego. Miejsca, w których mieszkali Biskupi Rzymu zmieniały się na przestrzeni wieków wraz z dziejami Kościoła i Europy.

Najbardziej znana papieska rezydencja to budynek zwany też Świętym Pałacem lub Pałacem Sykstusa V, gdyż to za jego pontyfikatu, pod koniec XVI wieku, rozpoczęto jego budowę. Na jego ostatnim piętrze znajdują się papieskie apartamenty. Jest to tradycyjna rezydencją papieży od Piusa IX do Benedykta XVI, począwszy od 1870 roku. Z tym zwyczajem zerwał Papież Franciszek, po wyborze przeprowadzając się do Domu św. Marty. Po podpisaniu traktatów laterańskich w 1929 roku papież oficjalnie rezyduje na terytorium suwerennego Watykanu.
CZYTAJ DALEJ

Jaskinia Słowa (VI Niedziela Wielkanocy)

2025-05-24 09:00

[ TEMATY ]

Ewangelia komentarz

Jaskinia Słowa

Red.

Ks. Maciej Jaszczołt

Ks. Maciej Jaszczołt
Autor rozważań ks. Maciej Jaszczołt to kapłan archidiecezji warszawskiej, biblista, wikariusz archikatedry św Jana Chrzciciela w Warszawie, doświadczony przewodnik po Ziemi Świętej. Prowadzi spotkania biblijne, rekolekcje, wykłady.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję