Reklama

Aspekty

Jakubowy odpust

W sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie w dniach 25-28 lipca trwały uroczystości odpustowe. Główne obchody odbyły się w sobotę 27 lipca, a zwieńczyła je Biesiada Jakubowa

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 31/2019, str. 1

[ TEMATY ]

św. Jakub

Karolina Krasowska

Pierwszego dnia odpustu wierni odbyli krótką pielgrzymkę do repliki krzyża, którym dawniej w Europie oznaczano szlaki św. Jakuba

Pierwszego dnia odpustu wierni odbyli krótką pielgrzymkę do repliki krzyża,
którym dawniej w Europie oznaczano szlaki św. Jakuba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W programie każdego dnia odpustu były: Różaniec, Msza św. z ucałowaniem relikwii św. Jakuba Apostoła oraz poświęcenie pojazdów.

Świętowanie rozpoczęło się w liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła 25 lipca Mszą św. pod przewodnictwem kustosza sanktuarium ks. kan. Stanisława Czerwińskiego, z homilią ks. Leopolda Trofimuka, który do Jakubowa przybył z Drohiczyna. Kapłan, który trzykrotnie pielgrzymował do Santiago de Compostela, zwrócił uwagę, że św. Jakub był bardzo gorliwy i jako pierwszy biskup ustanowiony przez pierwszego papieża – św. Piotra nawrócił wielu żydów. Dlatego jako pierwszy z grona Apostołów stał się nieprzyjacielem tych spośród nich, którzy się nie nawrócili, i poniósł śmierć męczeńską za wiarę. – Musimy być wdzięczni św. Jakubowi, bo działa nadal. Ten święty dokonał wiele i może dokonać jeszcze więcej. I w naszym życiu codziennym może być wielką pomocą – mówił ks. Leopold. – Jakże się cieszę, że tak jak wiele miejscowości we Włoszech jest świętych, tak tutaj w Jakubowie, jest św. Jakub – dodał gość z Drohiczyna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszego dnia odpustu wierni odbyli krótką pielgrzymkę do repliki krzyża, którym dawniej w Europie oznaczano szlaki św. Jakuba. Główne uroczystości odbyły się w sobotę 27 lipca. Przewodniczył im ks. dr Aleksander Walkowiak z Głogowa, przeżywający złoty jubileusz kapłaństwa. Uświetniły je koncert Orkiestry Górniczej z Polkowic-Sieroszowic oraz Biesiada Jakubowa.

Kilkudniowy odpust zakończył się w niedzielę 28 lipca.

2019-07-31 10:15

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krosnowice. Święty Jakub na nowo wśród swoich

[ TEMATY ]

relikwie

św. Jakub

bp Adam Bałabuch

Krosnowice

Stanisław Bałabuch

Modlitwa przed bocznym ołtarzem św. Jakuba, w którym umieszczono relikwie patrona parafii

Modlitwa przed bocznym ołtarzem św. Jakuba, w którym umieszczono relikwie patrona parafii

Nieczęsto zdarza się w życiu parafii wydarzenie, które pozostaje w sercach wiernych na długie lata.

W niedzielę 27 lipca parafia św. Jakuba Apostoła w Krosnowicach przeżywała właśnie taki moment, instalację relikwii swojego patrona. Uroczystości odpustowej przewodniczył bp Adam Bałabuch, który wygłosił okolicznościową homilię, wpisując biografię apostoła w konkretne wyzwania współczesnego chrześcijaństwa.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed Wniebowzięciem NMP

[ TEMATY ]

nowenna

Wniebowzięcie NMP

Adobe Stock

6 sierpnia rozpoczynamy dziewięciodniową nowennę, która przygotuje nas do Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

„O Matko niech pieśń moja dziś ku Tobie płynie,
CZYTAJ DALEJ

Na półmetku u patrona diecezji

2026-08-09 08:22

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Kolumna stalowowolska Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sandomierskiej dotarła do Jędrzejowa, osiągając półmetek drogi na Jasną Górę. Pątnicy zatrzymali się w archiopactwie cysterskim, gdzie ostatnie lata życia spędził bł. Wincenty Kadłubek, patron Sandomierza i diecezji sandomierskiej. Tego dnia na pielgrzymim szlaku towarzyszył im także obraz Jezusa Miłosiernego, peregrynujący po diecezji.

Najważniejszym punktem postoju była Msza Święta sprawowana przy grobie bł. Wincentego Kadłubka. Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, a koncelebrowali ją kapłani posługujący pielgrzymom. Na początku liturgii uczestników powitał o. Jakub Zawadzki OCist, proboszcz parafii pw. bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję