Reklama

Niedziela Sandomierska

Święto Policji

Niedziela sandomierska 31/2019, str. 1, 6

[ TEMATY ]

policja

100‑lecie

Archiwum autora

Msza św. na Świętym Krzyżu

Msza św. na Świętym Krzyżu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To nasza świętokrzyska Golgota, stanowiąca jedno z Golgotą Jerozolimską oraz z innymi Golgotam, jakich wiele było i jest w dziejach świata. Dlatego obchodząc złoty jubileusz polskiej Policji, chcemy właśnie tutaj powierzać Bogu policjantów, którzy złożyli w ofierze swoje życie. Złożyli je za Ojczyznę i za każdego z nas. Przecież „nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13) – mówił w homilii bp. Krzysztof Nitkiewicz do uczestników jubileuszu 100-lecia powstania Policji Państwowej.

Święty Krzyż

Reklama

Na terenie diecezji sandomierskiej w wielu miejscach odbyły się uroczyste obchody 100. rocznicy powstania Policji Państwowej. Policjanci z terenu województwa świętokrzyskiego główne uroczystości zorganizowali w sanktuarium na Świętym Krzyżu. Jubileusz rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali kapelani policyjni oraz ojciec superior Marian Puchała OMI. W trakcie Eucharystii modlono się w intencji bezpiecznej służby dla policjantów oraz za ich rodziny. Wśród uczestników uroczystości obecni byli: generalny inspektor policji Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, przedstawiciele parlamentarzystów, Piotr Wawrzyk – podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Agata Wojtyszek – wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiego, władze Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach na czele z insp. Pawłem Dzierżakiem, lokalne władze samorządowe, środowiska prawnicze, przedstawiciele innych służb mundurowych oraz licznie przybyli policjanci wraz z rodzinami. Liturgię uświetniła kompania honorowa Policji wraz z resortową orkiestrą oraz chór z parafii garnizonowej w Kielcach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Obraz Policji, jaki my cywile nosimy w sobie, został ukształtowany przez osobiste doświadczenia. Nasz sposób patrzenia charakteryzuje się dużą rozbieżnością i nie zawsze jest sprawiedliwy. Cóż, więcej nie wiemy, niż wiemy. Jedno jest za to pewne, że bez waszego poświęcenia Polska nie byłaby tak mocna i bezpieczna jak dzisiaj. Dziękujemy! – podkreślał bp Nitkiewicz.

Reklama

Kolejna część uroczystości miała miejsce na błoniach przed sanktuarium, gdzie zostały wręczone odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP za długoletnią służbę. Złotym medalem zostało odznaczonych 4 policjantów i 2 pracowników Policji. Srebrne odznaczenie odebrało 25 funkcjonariuszy, brązowe – 7 oraz 1 pracownik cywilny. Odznakę „Zasłużony Policjant” odebrało 6 stróżów prawa. Jak podkreślał insp. Paweł Dzierżak, komendant wojewódzki: – Jubileusz powstania Policji nadaje tegorocznemu Świętu Policji wyjątkowy charakter. Dziś w wolnej Polsce czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo. Dzisiejsza uroczystość to okazja do przypomnienia udziału polskich policjantów w walce o niepodległość. Przywołuję pamięć Jana Piwnika „Ponurego”, patrona świętokrzyskiej policji. Ten i wielu jemu podobnych policjantów uczyniło więcej niż do nich należało, nie tylko dzielnie i wytrwale pełnili służbę stróżów bezpieczeństwa, ale uniesieni szczytnym zapałem patriotyzmu szli do walki o zrzucenie jarzma okupantów. Na zakończenie uroczystości zebrani goście mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu policyjnej orkiestry.

Tarnobrzeg

Również policjanci z Tarnobrzega na Zamku Tarnowskich świętowali powstanie Policji Państwowej.

– Tegoroczne święto Policji ma wymiar szczególny. Świętujemy 100-lecie powstania naszej formacji. Stoimy w miejscu szczególnym. Stąd w roku 1920 wyruszył do walki z armią bolszewicką oddział ochotników dzikowskich, utworzony i wyposażony przez jednego z najlepszych synów Rzeczypospolitej – hrabiego Zdzisława Tarnowskiego. Odzyskanie niepodległości w 1918 r. to najistotniejszy dla naszej Ojczyzny fakt początku XX wieku. Znamienne jest to, że odradzające się państwo za jeden z głównych priorytetów uznało stworzenie formacji stojącej na straży bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego. Zadanie to Sejm Ustawodawczy postawił przed nową służbą, uchwalając 24 lipca 1919 r. ustawę o Policji Państwowej – mówił podins. Stanisław Sekuła. W uroczystościach wziął również udział bp Krzysztof Nitkiewicz, który złożył funkcjonariuszom życzenia. Biskup ordynariusz zauważył także, że ta uroczystość jest też świętem rodzin funkcjonariuszy.

– To także święto waszych najbliższych, którzy w pewnym sensie pełnią policyjną służbę razem z wami. Oni także zasłużyli na gorące podziękowanie. Bądźcie zawsze dla siebie wsparciem – powiedział biskup. W trakcie uroczystości 59 funkcjonariuszy odebrało awanse na wyższe stopnie, natomiast pracownicy pionu cywilnego – specjalne nagrody przyznawane przez komendanta miejskiego. Za wspieranie tarnobrzeskiej komendy policji okolicznościowe wyróżnienia odebrali: bp Krzysztof Nitkiewicz, ks. Adam Marek, prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon, burmistrz Baranowa Sandomierskiego Marek Mazur, wójt Gorzyc Leszek Surdy, wójt Grębowa Kazimierz Skóra oraz dyrektor WORD Kamil Kalinka. Ponadto Prezydent RP Złotym Medalem za długoletnią służbę odznaczył asp. szt. Stanisława Gądka. Natomiast srebrnym – st. asp. Dariusza Pietrzykowskiego i asp. szt. Mariusza Borowca. Odznaką „Zasłużony policjant” zostali wyróżnieni nadkom. Rajmund Murek i kom. Sebastian Szostak. Ponadto srebrny medal przyznany przez ministra spraw wewnętrznych otrzymał Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby.

Sandomierz

Sandomierskie uroczystości związane ze 100-leciem istnienia Policji rozpoczęła uroczysta Msza św. sprawowana w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. W modlitwie uczestniczyli również: poseł Marek Kwitek, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach insp. Artur Bednarek, przedstawiciele prokuratury i sądów, władze miejskie i samorządowe powiatu oraz sandomierscy policjanci na czele z komendantem powiatowym insp. Dariuszem Chmielowcem. Dalsza część uroczystości odbyła się na dziedzińcu sandomierskiego zamku, gdzie 32 policjantów otrzymało awans na wyższy stopień zawodowy, przyznano również odznaczenia „Zasłużony Policjant”. Bp Krzysztof Nitkiewicz z rąk komendanta powiatowego odebrał statuetkę „Bądź jak Ojciec Mateusz”, przyznaną za dziesięcioletni wkład ordynariusza sandomierskiego w działalność prewencyjną na rzecz bezpieczeństwa. Kolejna część uroczystości odbyła się w Sali Rycerskiej. Zebrani goście mogli wysłuchać konferencji przybliżającej historie miejscowych stróżów prawa. Na zakończenie zaprezentowano wydaną z okazji 100-lecia Policji publikację dotyczącą historii sandomierskich policjantów.

2019-07-31 10:15

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wambierzyce. Święto Policji

[ TEMATY ]

policja

Kłodzko

Kłodzko ‑ Policja

KPP w Kłodzku

Po Eucharystii na auli pobliskiego Domu Pielgrzyma odbyła się uroczysta zbiórka

Po Eucharystii na auli pobliskiego Domu Pielgrzyma odbyła się uroczysta zbiórka

Funkcjonariusze policji oraz pracownicy cywilni z Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku we wtorek 18 lipca obchodzili swoje święto.

Był to dzień awansów i wyróżnień za dobrą pracę funkcjonariuszy oraz podziękowań dla tych, którzy swoim wyjątkowym zaangażowaniem przyczynili się do poprawy bezpieczeństwa w powiecie kłodzkim.
CZYTAJ DALEJ

Św. Iwo - mniej znany święty

Iwo Hélory żył w latach 1253 -1303 we Francji, w Bretanii. Urodził się w Kermartin, w pobliżu Tréguier. Po ukończeniu 14. roku życia studiował w Paryżu na Wydziale Sztuk Wyzwolonych, później na Wydziale Prawa Kanonicznego i Teologii, a w Orleanie na Wydziale Prawa Cywilnego.

Po trwających 10 lat studiach powrócił do rodzinnej Bretanii. Do 30. roku życia pozostawał - jako człowiek świecki - na stanowisku oficjała diecezjalnego w Rennes, sprawując w imieniu biskupa funkcje sędziowskie. Zasłynął jako człowiek sprawiedliwy i nieprzekupny, obrońca interesów biedaków, za których nieraz sam opłacał koszty postępowania, a także - jako doskonały mediator w sporach. Później poszedł za głosem powołania i po przyjęciu święceń kapłańskich skupił się na pracy w przydzielonej mu parafii. Biskup powierzył mu niewielką parafię Trédrez, a po roku 1293 nieco większą - Louannec. Iwo od razu zjednał sobie parafian, dając przykład ubóstwa i modlitwy. W czasach, kiedy kapłani obowiązani byli odprawiać Mszę św. tylko w niedziele i święta, Iwo czynił to codziennie, niezależnie od tego, gdzie się znajdował. Często, chcąc pogodzić zwaśnionych, zanim zajął się sprawą jako sędzia, odprawiał w ich intencji Mszę św. - po niej serca skłóconych w jakiś cudowny sposób ulegały przemianie i jednali się bez rozprawy. Nadal chętnie służył wiedzą prawniczą wszystkim potrzebującym, sam żyjąc bardzo skromnie. Był doskonałym kaznodzieją. Iwo Hélory zmarł 19 maja 1303 r. W 1347 r. papież Klemens VI ogłosił go świętym. Jego kult rozpoczął się zaraz po jego śmierci i bardzo szybko rozprzestrzenił się poza granice Bretanii. Kościoły i kaplice jemu dedykowane zbudowano m.in. w Paryżu i w Rzymie. Wiele wydziałów prawa i uniwersytetów obrało go za patrona, m.in. w Nantes, Bazylei, Fryburgu, Wittenberdze, Salamance i Louvain. Został pochowany w Treguier we Francji, które jest odtąd miejscem corocznych pielgrzymek adwokatów w dniu 19 maja. Warto też dodać, że do Polski kult św. Iwona dotarł stosunkowo wcześnie. Już 25 lat po jego kanonizacji, w 1372 r. jeden z kanoników wrocławskiej kolegiaty św. Idziego, Bertold, ze swej pielgrzymki do Tréguier przywiózł relikwie świętego. Umieszczono je w jednym z bocznych ołtarzy kościoła św. Idziego. Również po relikwie św. Iwona pojechał opat Kanoników Regularnych Henricus Gallici. Na jego koszt do budującego się wówczas kościoła Najświętszej Maryi Panny na Piasku dobudowano kaplicę św. Iwona, w której umieszczono ołtarzyk szafkowy z relikwiami. Niestety, nie dotrwały one do naszych czasów, w przeciwieństwie do kultu, który, przerwany na początku XIX wieku, ożył w 1981 r. Od tego czasu w każdą pierwszą sobotę miesiąca w kaplicy św. Iwona zbierają się prawnicy wrocławscy na Mszy św. specjalnie dla nich sprawowanej. Drugim ważnym miejscem kultu św. Iwona w Polsce jest Iwonicz Zdrój, gdzie znajduje się jedyny w Polsce, jak się wydaje, kościół pw. św. Iwona, z przepiękną rzeźbioną w drewnie lipowym statuą Świętego. Warto też wspomnieć o zakładanych w XVII i XVIII wieku bractwach św. Iwona, gromadzących w swych szeregach środowiska prawnicze, a mających przyczynić się do ich odnowy moralnej. Bractwa te istniały przede wszystkim w miastach, gdzie zbierał się Trybunał Koronny: w Piotrkowie Trybunalskim (zał. w 1726 r.) i w Lublinie (1743 r.). W obydwu do dziś zachowały się obrazy przedstawiające Świętego: w Piotrkowie - w kościele Ojców Jezuitów, w Lublinie - w kościele parafialnym pw. Nawrócenia św. Pawła. Istniały też bractwa w Przemyślu (XVII w.), prawdopodobnie w Krakowie (zachował się XVIII-wieczny obraz św. Iwona w zakrystii kościoła Ojców Pijarów), w Warszawie i we Lwowie. W diecezji krakowskiej czczono św. Iwona w Nowym Korczynie (w 1715 r. w kościele Ojców Franciszkanów konsekrowano ołtarz św. Iwona) oraz w Nowym Sączu, w kręgach związanych z Bractwem Przemienienia Pańskiego. Natomiast we Wrocławiu, w kaplicy kościoła pw. Najświętszej Marii Panny na Piasku, znajduje się witraż wyobrażający św. Iwo. Został on ufundowany w 1996 r. przez adwokatów dolnośląskich z okazji 50-lecia tamtejszej adwokatury.
CZYTAJ DALEJ

Włoski rząd po rozmowie przywódców europejskich z Trumpem: Rzym gotów ułatwić kontakty

Włochy są gotowe ułatwić kontakty w celu doprowadzenia do zawieszenia broni i sprawiedliwego, trwałego pokoju na Ukrainie - zapewniła w poniedziałek wieczorem kancelaria premier Giorgii Meloni po rozmowie z prezydentem USA Donaldem Trumpem, w której uczestniczyli także przywódcy Francji, Niemiec, Finlandii, KE i Ukrainy.

O konsultacjach z prezydentem USA po jego poniedziałkowej rozmowie z Władimirem Putinem poinformowała Kancelaria Premier Włoch.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję