Rozpoczął się 15. Ustroński Festiwal Ekumeniczny, który potrwa do końca lipca. Złożą się na niego koncerty, prelekcje i wystawy, a także wspólna modlitwa wiernych różnych wyznań. Zainaugurowano go wernisażem wystawy rzeźbiarza Ryszarda Zająca z Jeleniej Góry pt: „Studium form & figur”, który odbył się 19 czerwca w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego. Festiwal wpisuje się w 15. rocznicę powołania Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Ekumenicznego w Ustroniu, które organizuje to wydarzenie.
– Celem festiwalu jest integracja środowisk ewangelickich i katolickich, eliminowanie antagonizmów wyrosłych na tle religijnym, krzewienie idei równości obu wyznań, nauka tolerancji i szacunku do innych oraz rozszerzenie oferty kulturalnej miasta Ustroń upowszechniającej chrześcijańską kulturę religijną i sakralną – wyjaśniają organizatorzy. W niedzielę, 23 czerwca, w kościele ewangelickim Apostoła Jakuba Starszego odbył się koncert główny w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Silesian ART Collective pod batutą Mateusza Walacha. Utwory poetyckie recytowała Magdalena Kozłowska. Następnego dnia uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego im. J. Drozda w Wiśle pod kierunkiem Eweliny Bachul zagrali na organach w kościele Podwyższenia Krzyża św. w Ustroniu Lipowcu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tymczasem od niedzieli 7 lipca festiwal zawitał w parafii św. Klemensa. Tam 7 lipca była odprawiona Suma odpustowa ku czci Opatrzności Bożej, a 12 lipca odbył się koncert Trio Vox Tribus. Parafia zaprosiła także od 8-11 lipca na wieczory do Czytelni Katolickiej. Rozpoczęły się one wernisażem „Brzimy sakralne” ukazującym twórczość artystów ze Stowarzyszenia Twórczego Brzimy. Wernisaż ubogaciła muzycznie kapela „Wista”. W kolejne dni zainteresowani mogli posłuchać cykl prelekcji. Przemysław Korcz mówił o udziale mieszkańców Śląska Cieszyńskiego w Powstaniach Śląskich. Elżbieta i Andrzej Georgowie opowiedzieli o chrześcijańskich drewnianych kościołach w Europie, a lek. med. Jacek Musiał podjął temat zdrowego trybu życia.
Tymczasem organizatorzy zapraszają na dalsze wydarzenia. 14 lipca o godz. 15 chór Lutnia ze Strumienia zaśpiewa w kościele Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata na Zawodziu. Od 18-21 lipca festiwal przeniesie się do kościoła ewangelickiego Apostoła Jakuba Starszego. Tam codziennie o godz. 18 odbędą się koncerty, które zwieńczy nabożeństwo 21 lipca o godz. 10 z okazji 181. rocznicy poświęcenia kościoła. Festiwal zakończy się 28 lipca o godz. 15 koncertem finałowym w kościele św. Anny w Nierodzimiu w wykonaniu EL Czantoria. Wydarzenie organizuje Chrześcijańskie Stowarzyszenie Ekumeniczne wraz z parafiami z Ustronia – ewangelicką i katolickimi.