Reklama

Niedziela Kielecka

Wielkie rzeczy w małej Wiślicy

Niedziela kielecka 23/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

Spotkanie młodzieży

TER

Jezus Eucharystyczny jest zawsze w centrum

Jezus Eucharystyczny jest zawsze w centrum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiślica, jest jednym z najmniejszych miast Polski, lecz zna ją praktycznie każdy Polak. Według legendy nazwa nadnidziańskiej osady pochodzi od imienia jej założyciela, księcia Wiślan Wiślimira. Tradycja głosi, że ów książę miał przyjąć chrzest około 880 r. Wspomina o tym tak zwana legenda panońska. Pogański książę „silny wielce, siedzący u Wiślan (nad Wisłą) urągał chrześcijanom i szkody im wyrządzał”. Według tejże legendy św. Metody miał przepowiedzieć jego przyszłość. Święty zachęcał księcia: „Dobrze będzie dla ciebie synu ochrzcić się z własnej woli na swojej ziemi, abyś nie był przymusem ochrzczony na ziemi cudzej, i będziesz mnie [wtedy] wspominał. I tak też się stało”. Według badaczy państwo Wiślan rzeczywiście zostało zniszczone, o czym świadczą znaleziska spalonych grodów. Jak było z chrztem w Wiślicy? O tym kroniki milczą, pozostały domysły i tradycja, której do dzisiaj jesteśmy wierni.

Sięgnąć do źródeł

Powszednie uznawany, chociaż nie do końca udokumentowany fakt, że to właśnie na tereny państwa Wiślan chrześcijaństwo dotarło najwcześniej na nasze ziemie, sprawia, że Wiślica jest miejscem szczególnym. Sięgając do tradycji, jesteśmy dumni z tego, że właśnie to miejsce wyznacza zetknięcie się naszych przodków z wiarą w Jezusa Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wiele lat temu bp Marian Florczyk postanowił, że właśnie w tym historycznym miejscu odbywać się będą spotkania młodzieży, która jest przyszłością naszego narodu. Biskup swoim pomysłem podzielił się z ks. Stanisławem Langnerem – jak wspomina ks. Langner: „Pomysł dotyczył Wiślicy, jako najstarszego miejsca chrześcijaństwa na polskich ziemiach, sięgającego czasów misjonarzy przybyłych na ziemię Polan od Cyryla i Metodego. Z tym pomysłem zwróciłem się do biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana. Ksiądz Biskup zapytał mnie: Czy chcę się tego podjąć? Odpowiedź była pozytywna. I tak rozpoczęła się historia młodzieżowych spotkań w Wiślicy. Oczywiście, pomysł ten pojawił się w nawiązaniu do ogólnopolskich spotkań młodzieży w Lednicy. Rozmach, zasięg i olbrzymie zainteresowanie, z jakim się spotkało to wydarzenie, było inspiracją dla wielu diecezji, by zorganizować „swoją małą Lednicę”. Ktoś zapytał ks. Langnera: Czy w Wiślicy będzie mała Lednica? – Odpowiedziałem, że to ma być duża Wiślica. Chodziło o to, co już wcześniej wyraził o. Jan Góra, zapytany: Czy spotkania na Lednicy, to konkurencja dla Taizé? Odpowiedział, że w Kościele nie ma konkurencji, lecz komplementarność. Tak samo i ja odpowiadam zapytany o Wiślicę. Spotkanie Młodych w Wiślicy, to nie konkurencja dla Lednicy, ale kolejna propozycja dla młodzieży z naszej kieleckiej diecezji. Na spotkania lednickie jeździło nas około 200, a czasami i więcej osób. Lednica była adresowana głównie dla duszpasterstw akademickich w Polsce. Takie były początkowe założenia. Na spotkania młodzieży w Wiślicy przyjeżdżało nawet kilka tysięcy młodzieży z naszej diecezji. To potwierdziło trafność pomysłu i decyzji – wspomina ks. Langner.

Przy bazylice i na polach wiślickich

Reklama

Pierwsze spotkanie miało miejsce w 2003 r. i odbyło się pod hasłem „Wiślica – Chrzest – Jedność”. Inicjatorzy tego wydarzenia pragnęli pokazać, że Wiślica jest wyjątkowym miejscem, gdzie tak naprawdę znajduje się źródło chrztu. Na samym początku młodzi pielgrzymi gromadzili się przy kolegiacie wiślickiej. Jednak ks. Langner z ks. kan. Zygmuntem Pawlikiem, ówczesnym proboszczem Wiślicy, wybrali łąki parafialne nad rzeką Nidą. Wybierając ten teren byli świadomi, że Nida – kapryśna rzeka może po dużych opadach deszczu wylać, jednak mieli nadzieję, że tak się nie stanie. – Nazwałem ten teren Błoniami Polskich Świętych i Błogosławionych. Myślę, że to oni ukształtowali obecny obraz Kościoła w Polsce i wpłynęli na jej historię. Postawiliśmy, na wzór kolumnowy, otaczający plac św. Piotra w Rzymie, że nasze błonia otoczy poczet świętych i błogosławionych. Rzeźby wysokości do 4 m z drzewa topolowego wykonali podkieleccy rzeźbiarze ludowi Stanisława Porzucka i Krystian Janowski z Lesicy k. Piekoszowa. Przy wejściu na błonia stanęły dwie sceny, na wzór wiejskich chat, kryte trzciną. Centralnie na placu umieściliśmy rzeźbę św. Jana Pawła II. Przed rzeźbą papieża Polaka znajdowała się scena, na której występowały grupy teatralne dzieci i młodzieży – wspomina ks. Langner. Od samego początku ustalony został ramowy program wydarzenia. – Spotkania zaczynały się katechezą zaproszonego gościa, później odbywały się występy teatralne, śpiew uwielbienia, świadectwa. Ostatnim akcentem była uroczysta koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem biskupów Kazimierza Ryczana i Mariana Florczyka, a od 2005 r. bp. Kazimierza Gurdy. W początkowym okresie zrodził się też zwyczaj marszów promienistych młodzieży z pobliskich parafii. Wspomnę tu ks. Leszka Struzika, duszpasterza młodzieży w Busku-Zdroju, który organizował grupy z Buska i okolic. Po ks. Langnerze organizację spotkań przejął ks. Sławomir Sarek, później, w latach 2016-18 funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży pełnił ks. Łukasz Zygmunt, a od sierpnia 2018 r. posługę objął ks. Marcin Boryń.

Po co ci to?

Niestety, Błonia Polskich Świętych i Błogosławionych nie przetrwały próby czasu. Ostatnie lata, a szczególnie miesiące maj i czerwiec były niezwykle deszczowe. Woda z Nidy podtapiała okoliczne pola, i nie można było na nich organizować żadnych masowych spotkań. W tym roku, jeśli pogoda dopisze, spróbujemy powrócić na błonia. Jeśli będzie deszczowo, spotkanie odbędzie się na placu miejskim. Ks. Marcin Boryń zaprasza na spotkanie młodych do Wiślicy już 15 czerwca, które będzie pod hasłem – Po co ci to? Pod prąd do źródła. To miejsce ma szczególny charakter, gdyż według wielu hipotez właśnie w tym miejscu był początek chrześcijaństwa na naszych ziemiach – mówi. Kiedy Chrystus w rozmowie z Samarytanką mówi o sobie, że jest źródłem wody, która wytryska ku życiu wiecznemu, to hasło nabiera wyjątkowego znaczenia. Idea spotkań Młodych w Wiślicy bierze swój początek w słowach Chrystusa. Chcemy pochylić się nad tym tematem, zadając sobie pytanie, jak dotrzeć do źródła, wybierając w wielu sytuacjach drogę pod prąd – podkreśla ks. Boryń. W tegorocznym wiślickim spotkaniu, które staje się częścią tej drogi, towarzyszyć młodym ludziom będą: pasterze Kościoła kieleckiego pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego i biskupów pomocniczych Mariana Florczyka i Andrzeja Kalety. Zespół TO ON, który od kilku lat współorganizuje Uwielbienie w Centrum Miasta, Andrzej Sowa, który mówi o sobie, „Złamałem wszystkie przykazania, ale Bóg uczynił dla mnie cud”. Obecni będą również: Zespół, NiemaGOtu, który zasłynął z hymnu na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Zespół ten poprowadzi również modlitwę uwielbienia. W tym czasie będziemy dziękować Bogu za dar wiary, a podczas uroczystej procesji zostanie wniesiony krzyż i figura Matki Bożej Łokietkowej. Spotkanie zakończy się koncertem Mietka Szcześniaka z zespołem. Jak widać program tegorocznego spotkania w Wiślicy jest bardzo ciekawy, na pewno trafi w „różne gusta”, ale tak naprawdę chodzi o jedno, by chociaż na chwilę oderwać się od otaczającej nas codzienności. By wśród setek osób poczuć się wspólnotą, by mieć chociaż chwilę na adorację Jezusa Eucharystycznego, aby zatrzymać się w pędzie swojego życia i nad swoim życiem chociaż przez chwilę pokontemplować. Wprawdzie spotkanie to jest ukierunkowane na ludzi młodych, ale ks. Marcin zaprasza wszystkich, którzy mają w swoich sercach młodzieńczy entuzjazm.

– Na to spotkanie zapraszamy wszystkich. Niech to będzie czas młodych, którzy dzielą się wiarą. Jeśli zaś młodzi nie jesteśmy, to zapraszam na spotkanie mimo wszystko, aby zaczerpnąć od młodych radości z przeżywania wiary – podkreśla i zaprasza.

2019-06-04 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Madryt: młodzież związana z Taizé zaangażowana w inicjatywy parafialne

Młodzież przybyła na 41. Europejskie Spotkanie Młodych (ESM) bierze w niedzielę udział w licznych wydarzeniach organizowanych przez madryckie parafie. Centralnym punktem przedpołudniowego programu trzeciego dnia wydarzenia była Eucharystia w parafiach.

Jak powiedzieli KAI polscy uczestnicy organizowanego przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé ESM w stolicy Hiszpanii, już w sobotę podczas przygotowanego przez lokalne wspólnoty religijne programu mieli oni okazję do rozmów na tematy dotyczące Biblii w małych grupkach z uczestnikami wydarzenia przybyłymi do Madrytu. Kamil z Opola, który został zakwaterowany w pobliżu sanktuarium Instytutu Szensztackiego w Madrycie, wyjaśnił, że po południowej Mszy św. uczestnicy spotkania w wąskim gronie mogli porozmawiać i wspólnie podzielić się typowymi dla swoich krajów potrawami.
CZYTAJ DALEJ

Śląskie: Sąd odmówił aresztowania księdza, w którego mieszkaniu zmarł młody mężczyzna

2025-01-10 15:29

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Adobe Stock

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Sosnowiecki sąd nie uwzględnił wniosku o aresztowanie ks. Krystiana K. z diecezji sosnowieckiej, w którego mieszkaniu w marcu 2024 r. zmarł młody mężczyzna. Dzień wcześniej duchowny usłyszał rozszerzone zarzuty, główny z nich dotyczy nieumyślnego spowodowania śmierci. Prokuratura zapowiada zażalenie.

Informację o nieuwzględnieniu wniosku o aresztowanie podejrzanego podał PAP szef Prokuratury Rejonowej Sosnowiec-Północ Zbigniew Pawlik. Postanowienie zostało ogłoszone w piątek po południu, po trwającym kilka godzin posiedzeniu.
CZYTAJ DALEJ

Portugalia: organizacje katolickie zadowolone z odrzucenia projektów ustaw liberalizujących prawo aborcyjne

2025-01-10 16:35

[ TEMATY ]

aborcja

Portugalia

Adobe Stock

Przedstawiciele organizacji katolickich, a także poszczególni portugalscy biskupi wyrazili zadowolenie z odrzucenia podczas piątkowej debaty w parlamencie Portugalii projektów ustaw liberalizujących przepisy aborcyjne.

Jeden z projektów, autorstwa skrajnie lewicowej partii Livre, przewidywał wydłużenie maksymalnego limitu przerwania ciąży z 10. do 14. tygodnia życia płodu. Deputowani jednoizbowego parlamentu Portugalii, tzw. Zgromadzenia Republiki, odrzucili też projekty złożone przez inne lewicowe i liberalne ugrupowania, m.in. Partię Socjalistyczną (PS), Blok Lewicy (BE) oraz Inicjatywę Liberalną (IL).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję